m

SurveyMonkey Audience ile Yanıt Satın Alma

Atla...

 

Başlangıç

Anketinizin yanıtlanması için SurveyMonkey Audience paneli satın alabilirsiniz. Ülke, cinsiyet, yaş, gelir, iş durumu vb. belirli özelliklere dayanarak bilgi almak istediğiniz kişi türlerini hedefleyin.

Kendi SurveyMonkey Audience projenizi başlatmanın üç ana adımı bulunur:

2 Anketinizi SurveyMonkey'de tasarlayın ve tasarım yönergelerine uygun olduğundan emin olun.

2 Anket toplayıcısı oluşturarak ve hedefleme kriterlerinizi seçerek yanıt satın alın.

2 Yanıtların gelmesini bekleyin ve sonuçlarınızı analiz edin.

İPUCU! Başından sonuna gerçekleştirilen bir proje örneğini incelemek için SurveyMonkey Audience öğretici videolarımızı izleyin.

 

Abonelik Paketi Gereklilikleri

SurveyMonkey Audience hizmetini SurveyMonkey'in sunulduğu tüm ülkelerde satın alabilirsiniz. Ancak fatura ülkenizin Brezilya veya Rusya olması durumunda, teknik fatura sınırlamaları nedeniyle Audience hizmetini göremez veya satın alamazsınız.

Audience yanıtları, hesabınız içinde yaptığınız tek seferlik bir satın alma işlemidir. Abonelik paketinizin maliyetine dahil edilmez. Ancak bazı abonelik paketleri, hesaba kaydolurken ücretsiz Audience Kredileri sunar!

Anket mantığı ve anket teması özelleştirme gibi en popüler ücretli özelliklerimizi kullanarak anket oluşturmak için yıllık abonelik paketi kullanmanız önerilir.

Yıllık abonelik paketiniz yoksa, unutmamanız gereken birkaç konu bulunur: Ücretsiz abonelik paketiyle anket başına yalnızca 100 Audience yanıtı satın alabilir (çünkü ücretiz bir abonelik paketinde anket başına yalnızca 100 yanıt görüntüleyebilirsiniz), sonuçları dışa aktaramaz veya indiremezsiniz.

Aylık abonelik paketine sahipseniz ve aylık fatura döneminde 1000'den fazla yanıt toplarsanız, Audience yanıtlarınıza ek olarak faturalanan yanıtlar için de ücretlendirilebilirsiniz.

 

Anketinizi Kimler Yanıtlıyor?

Projeniz için ihtiyaç duyduğunuz yanıtları almak üzere SurveyMonkey Contribute hizmetinden bir ABD paneli veya iş ortaklarımızdan küresel bir panel satın alabilirsiniz.

Contribute Paneli

SurveyMonkey Contribute panelimiz, ABD genelinde milyonlarca kişiyi içerir. Bu, varsayılan ABD panelimizdir. Toplayıcıda ABD seçeneğini işaretlerseniz, Contribute panelimizden yanıt alırsınız.

Contribute üyeleri, anketleri hayır kurumlarına yardım etmek ve çekilişte ödül kazanmak için yanıtlar. Para dışında teşvikler sunarak yetinmelik davranış sorunlarını engelleyebileceğimizi, yanıtlayanların dürüst ve düşünceli görüşler sağlamalarını destekleyebileceğimizi düşünüyoruz.

Kaydolan üyeler bir profil doldurarak demografik bilgiler (cinsiyet, yaş, bölge vb.) ve ilginizi çekebilecek başka hedefleme özellikleri (cep telefonu kullanımı, iş türü vb.) gibi çeşitli profil özelliklerini toplamamıza yardımcı olur.

Küresel Panel

ABD dışında bir ülke seçerseniz, küresel panelimizden yanıt alırsınız. Yanıtlayanları hedefleyebileceğiniz ülkeler listesini inceleyin. Dünyanın dört bir yanından panelistlere erişim sağlamak adına güvenilir iş ortakları ile çalışıyoruz.

Anketleri yanıtlayan kişiler, anket yanıtlamak ve iş ortaklarımızın programlarına katılmak istediğini belirten kişilerden oluşur. Bu kişiler, yanıtlayanların kalitesinin ve aktivitesinin tatmin edici bir düzeyde olduğundan emin olmak üzere iş ortaklarımız tarafından kontrol edilir. Bu düzeyin altında kalan kişiler programdan çıkarılır. Böylelikle yalnızca kaliteli yanıtlayanların anketleri yanıtlaması sağlanmış olur.

Dengeleme ve Bölgesel Temsil

Panellerimiz, çok çeşitli yanıtlayan gruplarını temsil eder. Ancak genel nüfusu temsil etmezler. Çevrimiçi örneklemelerin çoğunda olduğu gibi, yanıtlayanlar internet erişimine sahiptir ve anket yanıtlamak için programa gönüllü olarak katılmıştır. Yani çevrimiçi nüfusu temsil ederler.

Contribute panelleri yaş ve cinsiyet verilerine göre otomatik olarak dengelenirken, lokasyon bilgileri kendiliğinden dengelenir.

Küresel iş ortaklarımız, panelleri yaşa ve cinsiyete göre otomatik olarak dengelemez; ayrıca ülkeler arasından bölge seçme veya bölgesel olarak dengeleme yapma seçeneği bulunmaz.

Yanıt sayısı arttıkça dengeleme hassasiyeti ve granülerliği de artar. Belirli bir yaş ve cinsiyet dengesini tercih ediyorsanız, lütfen özel dengeleme hakkında daha fazla bilgi alın.

İPUCU! Anketinizde ihtiyacınız olan belirli bir demografik grup için birden fazla Audience paneli satın alabilirsiniz. Tüm sonuçlar, kolaylıkla filtreleyip karşılaştırma yapabilmeniz için aynı yere kaydedilir. Örneğin bir toplayıcı oluşturarak yalnızca erkeklerden, başka bir toplayıcı oluşturarak yalnızca kadınlardan yanıt alabilirsiniz.

 

Anketinizi Tasarlama

Anketinizi Oluşturma

Yanıt satın almadan önce SurveyMonkey hesabında anketinizi oluşturmanız gerekir. Gereklilikler ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi edinmek için, lütfen tasarım yönergelerimizi inceleyin! Bu yönergeler, anketinizin birinci kalitede olmasını sağlamanıza ve en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Anketiniz bu gereklilikleri karşılamıyorsa, yanıt satın almadan bazı değişiklikler yapmanız gerekir.

Demografik Bilgiler

Anketi yanıtlayan herkese ait yaş, cinsiyet, anket yanıtlarken kullanılan cihaz bilgileri, anket sonuçlarına dahil edilir. Ayrıca Contribute yanıtları satın almanız durumunda, yıllık hane geliri ve bölge bilgileri de eklenir.

Bunlar dışında başka demografik bilgilere ihtiyacınız varsa, bu soruları anketinizde sorduğunuzdan emin olun. Soru Bankanızda bulunan Demografik bilgiler kategorisindeki önceden yazılmış anket sorularını kullanabilirsiniz.

Canlı Bir Anketi Düzenleme

Satın alma işleminizi tamamladıktan sonra anketinizi düzenleyebilirsiniz, ancak anketinizi gönderdikten sonra kullanabileceğiniz düzenleme seçenekleri sınırlıdır. Satın alma işleminizi tamamladıktan sonra düzenleme yapmanız, anketi yanıtlayan kişilerin sorunlarla karşılaşmasına ve anket sonuçlarının daha karmaşık hale gelmesine neden olabilir. Güncellenen anketi yanıtlayan kişilerin sonuçları, orijinal anket versiyonunu yanıtlayan kişilerden toplanan sonuçlarla uyumlu olmayabilir.

Anket Dili

Contribute panelimizden yanıt satın alırsanız, anket dilinizin İngilizce olması gerekir.

Küresel panelimizden yanıt satın alırsanız, anket dilinizin hedeflediğiniz ülkede desteklenen dillerden biri olması gerekir. Örneğin hedeflediğiniz ülke Belçika ise, anketinizin Hollandaca veya Fransızca diline çevrilmesi gerekir. Bu noktada çeviri hizmeti sunmuyoruz, ancak çok dilli anket oluşturma konusundaki ipuçlarımızdan yararlanabilirsiniz. Hedefleyebileceğiniz ülkeleri ve kullanabileceğiniz anket dillerini içeren listeyi inceleyin. Desteklenen ülkeleri ve dilleri inceleyin →

 

Yanıt Satın Alma

Nasıl Yanıt Satın Alınır?

Yanıt satın almak için:

 1. Anket tasarımınızı açın. Sayfanın en üstündeki Yanıt Topla düğmesini tıklayın ve Yanıt Satın Al öğesini seçin.
 2. İhtiyacınız olan tamamlanmış yanıt sayısını girin.
 3. Ülke öğesini tıklayın veya yanıtlayan satın almak istediğiniz Ülkenin adını girin ya da seçin.
 4. Temel ve Gelişmiş Demografik Bilgilerinizi seçin. İhtiyaçlarınızla eşleşen yeterli sayıda yanıtlayan yoksa, ihtiyacınız olan yanıt sayısını azaltmayı veya hedefleme kriterlerinizi genişletmeyi deneyin.
 5. (İsteğe Bağlı) İsabet Oranı, Özel Dengeleme ve Yüksek Öncelik Durumunuzu seçin.
 6. Sayfanın sağından Siparişinizi inceleyin. Ayrıntılı fiyatlandırma dağılımını görmek için, imlecinizi Toplam Maliyetin yanındaki soru işareti simgesinin üzerine getirin.
 7. Ödemeye Geç düğmesini tıklayın. Kredi kartı, banka kartı veya Audience Kredileri ile ödeme yapabilirsiniz.

Ödemeniz tamamlandıktan sonra hedefleme kriterlerinizle eşleşen rastgele bir yanıtlayan grubuna standart anket daveti gönderilir. Bu nedenle satın alma sonrasında siparişinizi veya hedefleme kriterlerinizi değiştiremezsiniz. Ayrıca davet e-postasını da özelleştiremezsiniz.

Daha Fazla Yanıt Elde Etme

Daha fazla yanıt almak üzere anket için birden fazla toplayıcı oluşturabilirsiniz. Birden fazla Audience Toplayıcısı ile farklı demografik grupları hedefleyin veya Web Bağlantısı ya da E-posta Daveti gibi başka toplayıcı türleri oluşturarak aynı anketi kendi yanıtlayanlarınıza gönderin. Tüm yanıtlar, anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümünde saklanır ve farklı toplayıcılara göre sonuçları filtreleyebilirsiniz.

Contribute panelimizden yanıt satın alırsanız, anketiniz 100 gün boyunca aynı kişilere gönderilmez. Ancak küresel panelimizden yanıt satın alırsanız, aynı yanıtlayanların anketi yeniden yanıtlamaları istenebilir.

 

Fiyatlandırma ve Hedefleme Seçenekleri

Hesabınızda oturum açtığınızda, Audience projelerine yönelik tüm hedefleme seçeneklerini görebilir, Yanıt Satın Alma bölümünün altındaki adımları takip ederek fiyat teklifi alabilirsiniz. Seçenekleri istediğiniz şekilde düzenleyerek ödeme sayfasına gitmeden Toplam Maliyeti görebilirsiniz.

Fiyat Teklifi Alın! SurveyMonkey hesabınız veya hazır anketiniz olmasa da Audience önizleme sayfasını kullanarak fiyatlar hakkında genel bir fikre sahip olabilirsiniz.
Fiyat Dağılımı

Projenizin maliyeti, toplayıcınızın sağındaki Siparişiniz bölümünde hesaplanır. Fiyat dağılımını görmek için, imlecinizi Toplam Maliyetin yanındaki soru işaretinin üzerine getirin.

Contribute Paneli
 • Toplam maliyet, satın aldığınız tamamlanmış yanıt sayısı ile yanıt başına düşen fiyatın çarpılması ile hesaplanır.
 • Yanıt başına düşen fiyat, anketinizdeki soruların sayısını, seçtiğiniz hedefleme seçeneklerini, anketin tahmini isabet oranını ve varsa özel dengelemeyi içerir.
 • Yüksek öncelik durumu, toplam maliyetinize eklenir.
Küresel Panel
 • Toplam maliyet, satın aldığınız tamamlanmış yanıt sayısı ile yanıt başına düşen fiyatın çarpılması ile hesaplanır.
 • Yanıt başına düşen fiyat, ülkeyi, dakika üzerinden görüşme süresini, seçtiğiniz hedefleme seçeneklerini, anketin tahmini isabet oranını ve varsa özel dengelemeyi içerir.
Soru Sayısı ve Anketin Uzunluğu

Bir anketteki soru sayısı, anketi tamamlayan kişi sayısı ile doğru orantılıdır. Uzun anketlerin tamamlanması daha uzun sürer ve yanıtlayanların anketten çıkmasına veya anketi terk etmesine neden olabilir. Bu nedenle anket, anketi tamamlayan yeterli kişi sayısına ulaşmak için daha fazla kişiye gönderilir. Bu nedenle uzun anketlerde yanıt başına düşen fiyat daha fazladır.

Anket uzunluğunun bulabildiğimiz yanıtlayan sayısını etkilemesi nedeniyle, SurveyMonkey Audience anketlerinde en fazla 50 soru sorulabilir.

Küresel bir hedef kitle satın aldığınızda, anketin tamamlanması için gerekli süreye dayanarak maliyet hesaplanır. Sürenin uzunluğu, anketteki soru sayısı ile bağlantılıdır. Dakikada yaklaşık 4 soru yanıtlanır.

Anketteki her soru türü, şu istisna hariç olmak üzere tek bir soru olarak değerlendirilir: Matris/Değerlendirme Ölçeği ve Aşağı Açılır Menü Matrisi sorusundaki her satır, tek bir soru olarak değerlendirilir. Ankete eklenen Metin ve Görüntü öğeleri, soru olarak değerlendirilmez.
Hedefleme Seçenekleri

Seçtiğiniz her hedefleme seçeneği (yanıtlayanın yeri, cinsiyeti, geliri vb.), mevcut yanıtlayanlarımız arasından ne kadar kolay veya zor bulunabildiklerine bağlı olarak yanıt başına ek maliyet getirir. Hedefleme kriterleri, yanıtlayanları satın aldığınız ülkeye bağlı olarak değişebilir.

 

Anket Sonuçlarınız

Sonuçlarınızı İnceleme

Projenizin durumunu, satın alma işleminizi tamamladıktan sonra anketinizin Yanıt Topla bölümünden izleyebilirsiniz. Kaç yanıtınız olduğunu ve tahmini proje tamamlanma tarihini görmek için, toplayıcı listesinden Audience Toplayıcısını tıklamanız yeterlidir.

Sonuçlar geldikçe, yanıtları anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümünden gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilirsiniz. Verilerinizi analiz etmenin birçok farklı yolu bulunur:

Demografik Gruba Göre Filtreleme

Audience satın alma işlemlerinde, anket sonuçlarınızın sonunda ek soru olarak bazı demografik bilgiler (yaş aralığı, cinsiyet, anket yanıtlanırken kullanılan cihaz) otomatik olarak sunulur. Ayrıca Contribute paneli satın aldığınızda, yıllık hane geliri ve bölge bilgileri de sunulur.

İlgi çekici görüşler elde etmek için, sonuçlarınızı demografik bilgilere göre filtreleyebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca belirli bir yanıtlayanın demografik bilgilerini, Bireysel Yanıtlar sekmesindeki yanıtlarının sonunda görüntüleyebilirsiniz.

Tamamlanmış Yanıtlar

Anket sonuçlarınızın Bireysel Yanıtlar sekmesinde, her yanıtlayanın yanıtlama durumunu bulabilirsiniz.

Durum
Açıklama
Nasıl Ücretlendirileceksiniz?
Tamamlanmış

Gördükleri tüm zorunlu soruları yanıtlayan, anketin sonuna ulaşarak Bitti düğmesini tıklayan kişilerdir.

Tamamlanmış yanıtı olan bir yanıtlayan, anket tasarımınızdaki mantık nedeniyle anketteki zorunlu soruları atlamış olabilir. Ayrıca tamamlanmış yanıtlar, zorunlu olmayan soruları atlayan yanıtlayanları da içerir.

Sipariş ettiğiniz tamamlanmış yanıt sayısına göre ücretlendirilirsiniz.

Bazen talep ettiğinizden daha fazla yanıt toplayabilirsiniz. Bu yanıtlar ücretsizdir!

Engellenen

Gördükleri tüm zorunlu soruları yanıtlayan, ancak anket tasarımındaki mantık nedeniyle engellenen yanıtlayanlardır.

Engellenen yanıtlar, sipariş ettiğiniz toplam tamamlanmış yanıt sayısına eklenmez. Ancak isabet oranınıza bağlı olarak anketin gönderildiği yanıtlayan sayısına eklenir ve anket sonuçlarınızda görüntülenir.

Engellenen yanıtlardan ayrı ücret alınmaz. Anket tasarımınızda engelleme mantığı kullandığınızda, yanıt başına düşen fiyatı etkileyen bir isabet oranı seçmelisiniz.

Tamamlanmamış

Anketi yanıtlamaya başlayan, ancak tamamlanmadan önce anketten çıkan veya anketi terk eden yanıtlayanlardır.

Tamamlanmamış yanıtlar, sipariş ettiğiniz toplam tamamlanmış yanıt sayısına eklenmez, ancak anket sonuçlarınızda görüntülenir.

Tamamlanmamış yanıtlardan ücret alınmaz.

Durdurulan Projeler

Ortalamanın üstünde terk etme oranına veya dil uyumsuzluğuna sahip projeler otomatik olarak durdurulur. Yüksek terk etme oranı (veya düşük yanıt oranı), çok sayıda yanıtlayanın başladıktan sonra anketten çıktığı veya anketi terk ettiği anlamına gelir. Projeniz durdurulursa, Audience uzmanı birincil hesap sahibine anket tavsiyelerini içeren bir e-posta gönderir. Böylelikle verilerinizin kalitesini artırmak için gerekli değişiklikleri yapma fırsatına sahip olursunuz.

Projeler genelde anketin çok uzun veya karmaşık olması nedeniyle durdurulur. Karmaşık Matris soruları, uzun ve belirsiz bilgilendirmeler ve onay formları, yanıtlayanların anketi terk etmesine neden olabilir. Yanıtlayanlar ayrıca anketin kendilerini ilgilendirmediğini hissettiklerinde de anketi terk edebilir. Bu nedenle doğru kişileri hedeflemek çok önemlidir.

Ne yazık ki ikinci defa durdurulan projeler yeniden etkinleştirilemez. Bunun nedeni, kaliteli veriler elde etmenizi ve yanıtlayanlara kendilerini ilgilendiren anketler gönderilmesini sağlamaktır.

Anketinizin yanıtlanması için Audience paneli satın alın. Ülke, cinsiyet, yaş, gelir, iş durumu vb. belirli özelliklere dayanarak bilgi almak istediğiniz kişi türlerini hedefleyebilirsiniz.

Yanıt alın