m

SPSS Dışa Aktarımları

ÜCRETLİ ÖZELLİK: SPSS dışa aktarım biçimi yalnızca bazı ücretli abonelik paketlerinde mevcuttur. Kendi abonelik paketinizde olup olmadığına bakın.

Anket sonuçlarınızı istatistiksel analiz için kullanılan popüler bir bilgisayar programı olan SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) ile kullanmak üzere dışa aktarabilirsiniz. Dışa aktarım örneklerine bakın »

SPSS dışa aktarımları, Tüm Yanıt Verileri dışa aktarımlarında kullanılabilir. Tüm Yanıt Verileri dışa aktarımları, her yanıtlayan için eksiksiz yanıt grubunu görmenize olanak sağlar.

Anket sonuçlarınızı dışa aktarmak için:

 1. Anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümüne gidin.
 2. Sayfanın üstündeki Farklı Kaydet düğmesini tıklayın.
 3. Dosyayı dışa aktar öğesini tıklayın.
 4. Tüm Yanıt Verileri dışa aktarım türünü seçin.
 5. SPSS biçimini seçin, dışa aktarım seçeneklerinizi belirleyin ve Dışa Aktar düğmesini tıklayın.
 6. Sol kenar çubuğunda DIŞA AKTARIMLAR alanında dosyayı bilgisayarınıza indirmek için dışa aktarımı tıklayın. Dışa aktarım dosyaları 14 gün boyunca burada saklanır.

Dışa aktarımda SAV dosyası bulunur. Dosyayı açmak için SPSS 17.0.1 veya üstünü kullanmanızı öneririz.

Aşağıdaki bilgiler SPSS programınızda analize başlamanıza yardımcı olur:

Değişken Görünümü ve Veri Görünümü
 • Değişken Görünümü, her soruyu ve yanıt seçeneklerini tanımlar.
 • Veri Görünümü, tüm yanıtları içeren elektronik tablo stilindeki bir görünümdür.
 • Sorular s0001, s0002, s0003 vs. şeklinde etiketlenir. Bu etiketleri Değişken Görünümündeki hücrelerde düzenleyerek Veri Görünümündeki sütun başlıklarını güncelleyebilirsiniz.
 • Yanıt seçeneklerine hem sayısal bir değer hem de bir değişken etiketi adı verilir. Değerlere ve adlara bakmak için Değişken Görünümünü kullanın. Veri Görünümündeyken, sayısal değerler yerine değişken etiketi adlarını göstermek için araç çubuğunda Görünüm > Değer Etiketlerini tıklayın.
Ölçüm ve Soru Türleri

Ölçüm

Ölçüm, soru türü ile belirlenir.

 • Ölçek = Değerlendirme ve Sayısal Metin Kutusu soruları
 • Nominal = diğer soru türleri

Çoktan Seçmeli

SPSS, yanıt seçeneklerine sayısal değerler atar; bunlara Değişken Görünümünde bakabilirsiniz. Birden fazla yanıta izin verilmişse birden fazla yanıt tek bir hücrede bulunamayacağı için veriler Veri Görünümünde birden fazla sütuna ayrılır.

Değerlendirme ve Matris Soruları

Veriler birden fazla sütuna ayrılır (sorunuzda kaç sütun varsa o kadar).

SPSS, ağırlıklı değere göre sayısal değer atar; bunlar ankette yanıt seçeneklerini sıralama düzeninizle aynı olmayabilir. Yani birinci sütun, ankette 1 ağırlığının atandığı yanıt seçeneğidir; ikinci sütun ise 2 ağırlığının verildiği yanıt seçeneğidir vs.

Uygun Değil sütunu 0 olarak kodlanır. 0 ağırlığını başka bir yanıt seçeneğine verirseniz hücrede .00 gösterilir ve bunu elle düzeltmeniz gerekir.

Atlanan Yanıtlar

Atlanan yanıtlara Veri Görünümünde "." değeri atanır. Bu, dışa aktarım dosyasında SYSMIS olarak tanımlanır.

Anket sonuçlarınızı istatistiksel analiz için kullanılan popüler bir bilgisayar programı olan SPSS ile kullanmak üzere SAV dosyasına aktarın.

Yanıt alın