m

Sorular Ekleme ve Düzenleme

Anketi oluşturup adlandırdıktan sonra sorularınızı oluşturmaya başlayın. Mevcut soruları düzenlemek için sorunun üzerine tıklamanız yeterlidir.

Atla...

 

Sıfırdan Yeni Bir Soru Ekleme

Anketinize yeni bir soru eklerken, soruyu istediğiniz gibi oluşturmanız için tüm düzenleme seçenekleri görünür.

Sıfırdan kendi sorunuzu oluşturmak için:

  1. Anketi Tasarla sekmesinde, kenar çubuğunun OLUŞTURUCU bölümüne gidin.
  2. Anketinize eklemek istediğiniz soru tipini bulun. Bir örnek görmek ve daha fazla bilgi almak için imlecinizi herhangi bir soru tipinin üzerine getirin.
  3. Soruyu anketinize eklemek için sürükleyip bırakın veya imlecinizi üzerine getirin ve anketinizin sonuna eklemek için EKLE öğesini tıklayın.
  4. Soru metninizi ve yanıt seçeneklerini yazın; mevcut seçenekleri ve ayarları gözden geçirin.
  5. Kaydet düğmesini tıklayın.

 

Başka Soru Ekleme Yolları

Sorularınızı SurveyMonkey dışında yazdıysanız ve doğru şeyi sorduğunuzdan emin olmak için bir uzmanın yardımını istiyorsanız, anketinize soru eklemenin başka yolları da bulunur.

Önceden Yazılmış Uzman Sorularını Kullanın

Anket uzmanlarımız tarafından tasarlanan önceden yazılmış yüzlerce soru arasından seçim yapmak için Soru Bankasını kullanabilirsiniz. Bazı Soru Bankası soruları, sonuçlarınızı sektör ortalamaları ile karşılaştırabilmeniz için kıstaslar içerir.

Soruları Toplu Olarak Kopyalayıp Yapıştırın

Anket sorularınızın bir kısmını SurveyMonkey dışında yazdıysanız, soru ve yanıtları toplu olarak kopyalayıp yapıştırarak zamandan kazanın.

Soru Türü Tahminini Kullanın

YALNIZCA İNGİLİZCE: Bu özellik şu anda yalnızca İngilizce olarak mevcuttur.

Hangi soru türünü kullanacağınızdan emin değilseniz size yardımcı olabiliriz. Siz yazarken soru metninizi analiz edebilir, kullanabileceğiniz bir soru türü tavsiye edebiliriz.

Soru türü tahminini kullanmak için:

  1. Anketi Tasarla sayfasından +Yeni Soru öğesini tıklayın.
  2. Soru metninizi girdiğinizde otomatik olarak soru türü önerilir ve alttaki görüntü güncellenir. Gerekirse soru türünü manuel olarak güncellemek için aşağı açılır menüyü kullanın.
  3. Yanıt seçeneklerini yazın; mevcut seçenekleri ve ayarları gözden geçirin.
  4. Kaydet düğmesini tıklayın.

 

Soru Ayarları

Her sorunun Düzenle, Seçenekler, Mantık ve Kopyala sekmelerinin altında yapılandırabileceğiniz ek ayarları bulunur.

Düzenle

Soru metni ve yanıt seçenekleri ekleyin veya güncelleyin; sorunuzun toplayacağı veri türünü etkileyecek ek ayarları açın. Örneğin ağırlıkları yapılandırabilir, test modunu açabilir veya yorumlar için "Diğer" alanı ekleyebilirsiniz.

Bir soruyu düzenlemek için tıklayarak soruyu açın.

Seçenekler

Doğrulama seçeneklerinizi ve sorunun nasıl görüntüleneceğini değiştirin. Örneğin sorunun yanıtlanmasını zorunlu kılabilir veya soru boyutunu ve yerleşimini değiştirebilirsiniz.

Mantık

Bazı kapalı uçlu soru türlerinde, yanıtlayanları soruya verdikleri yanıta göre daha sonraki bir sayfaya veya daha sonraki bir sayfada bulunan belirli bir soruya yönlendirmek için mantık ekleyebilirsiniz.

Kopyala

Anketinizin başka bir yerinde kopyasını oluşturmak için soruyu kopyalayın.

İPUCU! Her soru türüne ait belirli seçenekler ve ayarlar hakkında daha fazla bilgi için soru türünüze ilişkin yazıyı buradan bulabilirsiniz.

 

Soru Türlerini Değiştirme

Bir soruyu düzenlerken, soru metninin sağındaki aşağı açılır menüyü kullanarak soru türünü değiştirebilirsiniz.

Sınırlamalar

Bir soruya Soru Atlama Mantığı uygulanmışsa veya soru yanıt toplamışsa, sorunun türünü değiştiremezsiniz.

Ayrıca şu soru türleri arasında değişiklik yapamazsınız:

 

Yanıt Seçeneklerini Ekleme, Gizleme veya Silme

Söz konusu alanların sağında bulunan düğmeleri kullanarak yanıt seçeneklerini, satır seçeneklerini ve sütun seçeneklerini ekleyebilir, silebilir veya gizleyebilirsiniz:

 
Açıklama
+Yeni bir yanıt seçeneği, satır seçeneği veya sütun seçeneği ekleyin.
-İlgili yanıt seçeneğini, satır seçeneğini veya sütun seçeneğini silin. Bu seçenek sadece henüz yanıt toplamamış sorular için mevcuttur.
dDaha sonraki yanıtlayanlara görünmemesi için ilgili yanıt seçeneğini, satır seçeneğini veya sütun seçeneğini gizleyin. Bu seçenek sadece yanıt toplamış sorular için mevcuttur.
İPUCU! Çok sayıda yanıt seçeneğiniz varsa, tüm yanıtları toplu olarak kopyalayıp yapıştırmak için + Topu Yanıtlar öğesini tıklayın.

 

OLUŞTURUCU veya SORU BANKASI’nı kullanarak ya da Anketi Tasarla sayfasından +Yeni Soru öğesini tıklayarak anketinize yeni sorular ekleyin. Anketinize yeni bir soru eklediğinizde, soru metninizi girerek soruyu kişiselleştirebileceğiniz bir düzenleme görünümü belirecektir. Metin ve Görüntü de dahil olmak üzere tüm soru türleri, Ücretsiz abonelik paketinin 10 soruluk sınırına dahildir.

Yanıt alın