m

İstatistiksel Anlamlılık

ÜCRETLİ ÖZELLİK: İstatistiksel Anlamlılık yalnızca bazı abonelik paketlerinde mevcuttur. Kendi abonelik paketinizde olup olmadığına bakın.

Belirli yanıt gruplarının anketinizdeki sorulara verdiği yanıtlar arasında istatistiksel anlama sahip bir fark olup olmadığını görebilirsiniz. SurveyMonkey'de istatistiksel anlamlılık özelliğini kullanmak için:

 • Anketinizdeki bir soruya bir Karşılaştırma Kuralı eklerken istatistiksel anlamlılık özelliğini açın. Karşılaştırmak istediğiniz grupları seçerek, yan yana karşılaştırma şeklinde anket sonuçlarınızı listeleyin.
 • Anketinizdeki soruların veri tablolarını inceleyerek, farklı grupların anketinizi yanıtlama şeklinde istatistiksel anlama sahip farklar olup olmadığına bakın.

İstatistiksel Anlamlılığı Görme

Aşağıdaki adımlar, istatistiksel anlamlılığı gösterebilecek bir anket oluşturmanız için size rehberlik edecektir.

1. Adım: Ankete Kapalı Uçlu Sorular Ekleyin

Sonuçları analiz ederken istatistiksel anlamlılığı göstermek için, anketinizdeki bir soruya bir Karşılaştırma Kuralı uygulamanız gerekir.

Bir Karşılaştırma Kuralı uygulayabilmek ve istatistiksel anlamlılığı hesaplayabilmek için, anketinizde şu soru türlerinden birini kullanmanız gerekir:

Yanıt seçeneklerinizin anlamlı gruplara ayrıldığından emin olun. Karşılaştırma Kuralı oluştururken karşılaştırmayı seçtiğiniz yanıt seçenekleri, anketin geri kalanına göre verilerinizin çapraz tablosunu çıkarmak için kullanılır.

2. Adım: Yanıtları Toplayın

Anketinizi tasarlama işleminiz bittikten sonra, anketi dağıtmak için bir toplayıcı oluşturun. Anketinizi göndermenin birçok yolu bulunur.

İstatistiksel anlamlılık özelliğini açmak ve bunları görüntülemek için, Karşılaştırma Kuralınızda kullanmayı planladığınız her yanıt seçeneğinde en az 30 yanıtınız olmalıdır.

İPUCU! SurveyMonkey Audience kullanarak anket yanıtı satın alabilirsiniz. Cinsiyet, yaş, gelir, iş durumu vb. gibi özel nitelikleri hedefleyerek fikrine ihtiyaç duyduğunuz kişilerden yanıt alın.
3. Adım: Karşılaştırma Kuralını Uygulayın

İstatistiksel anlamlılık özelliğini açmak için, yanıtlayanları gruplara ayırmak üzere anketinizdeki bir soruya bir Karşılaştırma Kuralı eklemeniz gerekir.

Karşılaştırma Kuralını uygulamak için:

 1. Anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümüne gidin.
 2. Sol kenar çubuğunun Geçerli Görünüm bölümündeki +KARŞILAŞTIR öğesini tıklayın.
 3. Anketinizde A/B testi kullanmadıysanız, Soru ve Yanıta Göre Karşılaştır öğesini tıklayın.
 4. İstediğiniz soruyu bulmak için aşağı açılır menüyü kullanın.
 5. Gruplarınız için istediğiniz yanıt seçeneklerini seçin. Bu gruplar, anketin geri kalanına göre verilerinizin çapraz tablosunu oluşturmak için kullanılır.
 6. Özelliği açmak için İstatistiksel anlamlılığı göster seçeneğinin yanındaki geçiş düğmesini tıklayın. İstatistiksel anlamlılık özelliğinin açılması için her grupta en az 2 yanıt seçeneğinin 30 veya daha fazla yanıtı olmalıdır.
 7. Uygula öğesini tıklayın.

Kuralı oluşturduktan sonra gruplarınızı düzenlemek için, sol kenar çubuğunda kuralın sağındaki aşağı okunu ve Kuralı düzenle seçeneğini tıklayın.

İPUCU! Birden fazla Karşılaştırma Kuralı oluşturabilirsiniz, ancak aynı anda yalnızca bir Karşılaştırma Kuralı uygulayabilir veya görüntüleyebilirsiniz.
4. Adım: Veri Tablolarınızı İnceleyin

Karşılaştırma Kuralını uyguladıktan sonra, her grubun her soruya nasıl yanıt verdiğine yan yana görünümde bakarak benzerlikleri ve farkları kolayca saptayabilirsiniz.

İstatistiksel anlama sahip yanıt seçenekleri soru grafiklerinin altındaki veri tablolarında vurgulanır.

Ek bilgileri görmek için bir yanıt seçeneğinin üzerine gelin. Şu mesajlardan birini görürsünüz:

Mesaj
Açıklama
Şuna göre anlamlı derecede düşük:Bu grubun, vurgulanan diğer gruplara göre bu yanıt seçeneğini işaretleme ihtimali önemli ölçüde daha az.
Şuna göre anlamlı derecede daha yüksek:Bu grubun, vurgulanan diğer gruplara göre bu yanıt seçeneğini işaretleme ihtimali önemli ölçüde daha fazla.
Daha fazla yanıt gerekiyorBu grup için istatistiksel anlamlılığı hesaplamak için en az 30 yanıt gerekiyor.
Birleşik yanıt seçenekleriŞu anda, birleşik yanıt seçenekleri için istatistiksel anlamlılığı hesaplayamıyoruz. Lütfen bunları ayırın.
Gizli yanıt seçenekleriŞu anda, gizli yanıt seçenekleri için istatistiksel anlamlılığı hesaplayamıyoruz. Lütfen bunları gösterin.
Anlamlı fark yokBu grup, bu yanıt seçeneğini yaklaşık olarak diğer gruplarla aynı sıklıkta seçmiştir.

Daha fazla bilgi almak için aşağı inerek "İstatistiksel anlama sahip fark nedir?" bölümüne gidin.

5. Adım: Sonuçlarınızı Paylaşın

Paylaşılan Veri Sayfaları

Anket sonuçlarınızı çevrimiçi olarak paylaşırsanız, paylaşılan veri sayfanızı görüntüleyen kişiler istatistiksel anlamlılığı görebilir.

İstatistiksel anlamlılığı içeren bir paylaşılan veri sayfası oluşturmak için:

 1. Sol kenar çubuğundaki Geçerli Görünüm kısmından istatistiksel anlamlılık ile oluşturduğunuz Karşılaştırma Kuralını tıklayın.
 2. Sol kenar çubuğundaki Kayıtlı Görünümler kısmından +Farklı kaydet düğmesini tıklayın.
 3. Görünüm için bir ad girin ve Kaydet düğmesini tıklayın.
 4. Sayfanın sağ üst köşesindeki + Tümünü Paylaş düğmesini tıklayın.
 5. Paylaşılan veri sayfası ayarlarını tamamlayın.

Dışa Aktarımlar

İstatistiksel anlamlılık, Özet Veriler PDF ve PPT dışa aktarımlarına eklenir. Dışa aktarımınızda, anlamlı derecede farklı olan yanıtlar anlamlı derecede farklı oldukları yanıt grubunun harfiyle belirtilir.

İstatistiksel anlamlılık içeren sonuçları dışa aktarmak için, Karşılaştırma Kuralınızı uygulayın ve Geçerli Görünümü dışa aktarın.

Anket Örneği

Erkeklerin kadınlara kıyasla ürününüzden anlamlı derecede daha memnun olup olmadığını görmek istiyorsunuz.

 1. Anketinize iki adet çoktan seçmeli soru ekleyin:
   •  Cinsiyetiniz nedir? (Erkek, Kadın)
   •  Ürünümüzden ne kadar memnunsunuz veya memnun değilsiniz? (Memnunum, Memnun değilim)
 2. En az 30 yanıtlayanın cinsiyetini erkek VE en az 30 yanıtlayanın cinsiyetini kadın olarak seçtiğinden emin olun.
 3. "Cinsiyetiniz nedir?" sorusuna bir Karşılaştırma Kuralı ekleyin ve gruplarınız olarak hem erkek hem de kadın yanıt seçeneklerini seçin.
 4. Yanıt seçeneklerinin istatistiksel anlama sahip bir fark gösterip göstermediğini görmek için, "Ürünümüzden ne kadar memnunsunuz veya memnun değilsiniz?" sorusuna ait grafiğin altındaki veri tablosunu kullanın.

İstatistiksel anlama sahip fark nedir?

İstatistiksel anlama sahip fark, istatistiksel test kullanarak bir grubun yanıtlarının başka bir grubun yanıtlarından önemli ölçüde farklı olup olmadığını gösterir. İstatistiksel anlamlılık, sayıların güvenilir derecede farklı olduğunu göstererek veri analizinize çok yardımcı olur. Yine de sonuçların önemli olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir; sonuçlarınızı nasıl yorumlayacağınıza veya sonuçlara göre nasıl hareket edeceğinize siz karar verirsiniz.

Diyelim ki, erkeklere kıyasla kadınlardan daha fazla müşteri şikayeti alıyorsunuz. Bunun ilgilenmeniz gereken gerçek bir fark olup olmadığını nereden anlayacaksınız? Güzel yöntemlerden biri de erkek müşterilerin ürününüzden daha memnun olup olmadığını görmek için anket yapmaktır. İstatistiksel anlamlılık özelliğimiz, istatistiksel bir formül kullanarak ürününüz hakkında erkeklerin memnuniyet seviyesinin kadınlara göre anlamlı derecede yüksek olup olmadığını belirlemenize olanak sağlar. Böylece bir anekdota göre değil, verilere göre hareket edebilirsiniz.

İstatistiksel Anlama Sahip Farkın Hesaplanması

Sonuçlarınız veri tablonuzda vurgulanmışsa, iki grup birbirinden anlamlı derecede farklı demektir. Anlam, sayıların istatistiksel açıdan farklı olduğunu gösterir; bulgunun önemli veya manidar olduğunu göstermez.

İstatistiksel Anlama Sahip Fark Yok

Sonuçlarınız veri tablonuzda vurgulanmamışsa, karşılaştırılan yüzdeler farklı olsa bile iki sayı istatistiksel açıdan farklı değildir.

İstatistiksel anlama sahip farkı olmayan yanıtlar, karşılaştırılan iki öğenin örnek boyutunuzda anlamlı derecede farklı olmadığını gösterir; ancak bunların mutlaka önemsiz olduğunu göstermez. Örnek boyutunuzu artırarak istatistiksel anlama sahip bir farkı saptayabilirsiniz.

Örnek Boyutu

Örnek boyutunuz çok küçükse, yalnızca iki grup arasındaki büyük farklar anlamlı olur. Örnek boyutunuz çok büyükse hem küçük hem de büyük farklar anlamlı olarak saptanır.

Ancak iki sayının istatistiksel açıdan farklı olması, sonuçların manidar derecede farklı olduğunu göstermez. Anketinizin amacına göre hangi farkların manidar olduğuna sizin karar vermeniz gerekir.

İstatistiksel Anlamlılığı Hesaplama

İstatistiksel anlamlılık, standart bir %95 güven seviyesi kullanılarak hesaplanır. Bir yanıt seçeneğini istatistiksel anlama sahip olarak gösterdiğimizde, iki grup arasındaki farkın şans eseri veya sadece örnekleme hatası nedeniyle gerçekleşmiş olma olasılığı %5'ten azdır; bu da genellikle p < 0,05 olarak gösterilir.

Grupların arasındaki istatistiksel anlamlılığı hesaplamak için şu formüller kullanılır:

İstatistik
Açıklama
Formül
a1Bir soruya belirli bir şekilde yanıt veren ilk grubun oranı, bu grubun örnek boyutu ile çarpılır.
b1Bir soruya belirli bir şekilde yanıt veren ikinci grubun oranı, bu grubun örnek boyutu ile çarpılır.
Toplanmış Örnek Oranı (p)Her iki grubun iki oranının kombinasyonu.
Standart Hata (SE)Oranınızın gerçek orandan ne kadar uzak olduğuna ilişkin ölçüm. Küçük bir sayı, oranın gerçek orana yakın olduğunu gösterir; büyük bir sayı oranın gerçek orandan uzak olduğunu gösterir.Kullanıcının eklediği görüntü
Test İstatistiği (t)Bir t istatistiği. Standart sapmaların sayısı, ortalamadan bir sayı uzaktadır.
İstatistiksel AnlamlılıkTest istatistiğinin mutlak değeri, ortalamanın 1,96* standart sapmasından büyükse, o zaman istatistiksel anlama sahip bir fark olarak kabul edilir.

*Bir öğrencinin t dağılımı fonksiyonunun altındaki alanın %95'i ortalamanın 1,96 standart sapması dahilinde yer aldığı için, 1,96 %95 güven seviyesi için kullanılan bir sayıdır.

Örnek Hesap

Yukarıdaki örneğe devam ederek ürününüzden memnun olduğunu söyleyen erkeklerin yüzdesinin kadınların yüzdesinden anlamlı derecede yüksek olup olmadığını bulalım.

Diyelim ki, 1000 erkek ve 1000 kadına anket yaptınız ve kadınların %65'ine nazaran erkeklerin %70'inin ürününüzden memnun olduğunu öğrendiniz. %70, %65'ten anlamlı derecede yüksek midir?

Formülleri doldurmak için şu anket verilerini kullanın:

 • p1 (üründen memnun olan erkeklerin yüzdesi) = 0,7
 • p2 (üründen memnun olan kadınların yüzdesi) = 0,65
 • n1 (anket yaptığınız erkek sayısı) = 1000
 • n2 (anket yaptığınız kadın sayısı) = 1000
Formül
Örnek
Kullanıcının eklediği görüntüKullanıcının eklediği görüntü

Test istatistiğinin mutlak değeri 1,96'dan büyük olduğu için, erkekler ve kadınlar arasındaki fark anlamlıdır. Erkeklerin ürününüzden memnun olması ihtimali, kadınlara kıyasla daha fazladır.

İstatistiksel Anlamlılığı Saklama

Tüm sorularda istatistiksel anlamlılığı gizlemek için:

 1. Sol kenar çubuğundaki karşılaştırma kuralının sağında bulunan aşağı okunu tıklayın.
 2. Kuralı düzenle düğmesini tıklayın.
 3. Özelliği kapatmak için İstatistiksel anlamlılığı göster seçeneğinin yanındaki geçiş düğmesini tıklayın.
 4. Uygula öğesini tıklayın.

Bir soruda istatistiksel anlamlılığı gizlemek için:

 1. Soru grafiğinin üzerindeki Özelleştir düğmesini tıklayın.
 2. Görüntüleme Seçenekleri sekmesini tıklayın.
 3. İstatistiksel anlamlılık seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.
 4. Kaydet düğmesini tıklayın.

İstatistiksel anlamlılığı gösterdiğinizde, satır ve sütunları değiştir görüntüleme seçeneği otomatik olarak etkinleştirilir. Bu görüntüleme seçeneğinin işaretini kaldırırsanız, istatistiksel anlamlılık da devre dışı kalır.

Anketinizdeki bir soruya bir Karşılaştırma Kuralı eklerken istatistiksel anlamlılık özelliğini açın. Anketinizdeki soruların veri tablolarını inceleyerek, farklı grupların anketinizi yanıtlama şeklinde istatistiksel anlama sahip farklar olup olmadığına bakın.

Yanıt alın