m

Testler

Test soruları ekleyerek herhangi bir anketi teste dönüştürün! Test sorularını yanıtlayanlara doğru yanıt verip vermediklerini söyleyebilir veya puanlarını kendinize saklayabilirsiniz. Sonuçlarınızı analiz ederken, testi yanıtlayan herkesin genel puan istatistiklerini ve bireysel puanlarını elde edersiniz.

Atla...

Test Oluşturma

Test Sorusu Ekleyin

Anketinize en az bir test sorusu ekleyerek herhangi bir anketi teste dönüştürebilirsiniz.

İPUCU! Sıfırdan yeni bir anket oluşturup Test kategorisini seçtiğinizde, eklediğiniz yeni Çoktan Seçmeli, Onay Kutusu, Görüntü Seçmeli veya Açılır Menü sorularının puanlama özelliği varsayılan olarak açık olur.

Test sorusu eklemek için:

 1. Çoktan Seçmeli, Onay Kutusu, Görüntü Seçmeli, veya Açılır Menü sorusu oluşturun ve ihtiyaç duyduğunuz soru metinlerini ve yanıt seçeneklerini ekleyin.
 2. Bu soruya puan verin (test modunu etkinleştirin) seçeneğini işaretleyin. Böylelikle sorunuz puan içeren bir test sorusuna dönüşecektir.
 3. Yanıt seçeneğinin solundaki boş onay işareti simgesini tıklayarak hangi yanıtların doğru olduğunu belirleyin. Onay işareti simgesi, bu yanıtın doğru olduğunu belirtecek şekilde doldurulur. Birden fazla doğru yanıt seçebilirsiniz.
 4. Puan değerinin yanındaki aşağı ve yukarı oklarını tıklayarak istediğiniz doğru yanıt seçeneğinin puan değerini düzenleyebilirsiniz.
 5. Kaydet düğmesini tıklayın.
Onay Kutusu Sorularını Puanlama

Onay Kutusu veya Görüntü Seçmeli test sorularınızda birden fazla yanıta izin veren onay kutuları kullanılıyorsa, belirli sayıda yanıt seçeneğinin seçilmesini zorunlu hale getirmeniz gerekir.

Aksi halde, yanıtlayan hem doğru yanıtı hem de yanlış yanıtı seçse bile, yanlış yanıtların puanları toplamdan çıkarılmaz. Bu nedenle sorudan tam puan almaları ve toplam puanın karmaşık bir hal alması söz konusu olabilir.

Örneğin sorunun iki tane doğru yanıtı varsa, yanıtlayanın tam olarak 2 soru seçmesini zorunlu hale getirmelisiniz.

İPUCU! Soru metninde yanıtlayanların kaç yanıt seçeneğini seçmesi gerektiğini belirtmeyi unutmayın.

Test Sorusuna Özel Geri Bildirim Ekleyin

PROFESYONEL TESTLER: Özel geri bildirimleri yalnızca Standart, Avantajlı ve Premier abonelik paketlerinde gösterebilirsiniz. Giriş yaptığınızda Abonelik Paketleri ve Fiyatlandırma sayfasında bu paketleri görmüyorsanız, bu özellik henüz size sunulmamış demektir.

Bir yanıtın doğru, yanlış veya kısmen doğru olmasına bağlı olarak insanlara Test Sonuçları Sayfasında farklı geri bildirimler gösterebilirsiniz. Örneğin soru doğru yanıtlandığında “Tebrikler” bildirimini gösterebilirsiniz. Yanlış yanıtlandığında ise "Bu sefer olmadı" diyebilir veya doğru yanıtı verebilirsiniz.

Test sorusuna özel geri bildirim eklemek için:

 1. Düzenlemek istediğiniz test sorusunu tıklayın.
 2. Seçenekler sekmesini tıklayın.
 3. Soruya Özel Geri Bildirim Ekle öğesini tıklayın.
 4. Her sonuca yönelik geri bildirimi girin.

 

Puan Değeri Verme

Her sorudan kazanılan puanlar, test tamamlandıktan sonra toplam puanlara eklenir. Doğru yanıtın varsayılan puan değeri 1 olacaktır. Ancak istediğiniz doğru yanıta birden yüksek bir puan atayabilirsiniz.

Bir yanıt seçeneğine negatif puan atayamazsınız.

Maksimum Toplam Puan

Bir test sorusunu düzenlerken söz konusu soru için kazanılabilecek maksimum puanı görebilirsiniz.

 • Açılır Menü sorularında veya Çoktan Seçmeli sorularda (yalnızca bir doğru yanıta izin verilen sorularda) maksimum toplam puan, sorudaki yanıt seçeneğine atanan en yüksek puan değerine eşittir.
 • Yanıtlayanların birden fazla yanıt seçebileceği onay kutularının kullanıldığı Çoktan Seçmeli sorularda maksimum toplam puan, yanıt seçeneklerinde sınır veya aralık kullanılmasını zorunlu hale getirip getirmediğinize bakılmaksızın tüm yanıt seçeneklerinin toplam puan değerine eşittir.

Yanıtlayanın bir sorudan maksimum toplam puan kazanması durumunda, soru özetinde ve sonuçlardaki bireysel yanıtlarında soru doğru olarak değerlendirilir.

Kısmi Puan

Testinizi, yanıtlayanların belirli yanıtları seçmesi durumunda kısmen puan alabilmelerini sağlayacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Örneğin en iyi yanıta 2 puan, kısmen puan vermek istediğiniz yanıt seçeneğine ise 1 puan verebilirsiniz. Yanıtlayan kısmen puan aldığında (ve soruya verilen maksimum toplam puanı alamadığında), bireysel yanıtında soruyu "kısmen doğru" yanıtladığı görünecektir.

 

Katılanlara Puanlarını Gösterme

Testin Sonunda Test Sonuçlarını Gösterin

İnsanlara testi tamamladıktan sonra puanlarını ve her test sorusunu nasıl yanıtladıklarını gösterip göstermeyeceğinizi seçebilirsiniz. Test sonuçları sayfası yalnızca test sorularını içerir ve puanlaması olmayan soruları içermez.

Test Sonuçları sayfası, Anlık Sonuçların aksine yalnızca yanıtlayanların kendi puanlarını gösterir. Kimse başkalarının puanını göremez.

Testin sonunda yanıtlayanlara test sonuçlarını göstermek için:

 1. Sol kenar çubuğundaki Seçenekler düğmesini tıklayın.
 2. Test modunun etkinleştirildiğinden emin olun.
 3. Test Sonuçlarını Göster öğesini seçin.
 4. (İsteğe Bağlı) Yanıtlayanların yanlış yanıt verdikleri soruların doğru yanıtlarını görmesini istemiyorsanız, Yanlışların doğru yanıtlarını göster öğesinin seçimini kaldırın.

Belirli mantık seçenekleri, Test Sonuçlarını Göster seçeneği ile uyumsuzdur. Test Sonuçlarını Göster özelliğinin açık olduğu bir ankete uyumsuz bir mantık eklerseniz, test sorularını ankete dahil etmeye devam edebilirsiniz. Ancak test sonuçları sayfasını otomatik olarak devre dışı bırakmış olursunuz.

2 Uyumlu Mantık
D Uyumsuz Mantık
A/B Testleri
Rastgele Sayfa Sıralama
Rastgele Soru Sıralama
Yanıt Seçeneklerini Sıralama, Rastgele Sıralama ve Sırasını Tersine Çevirme
Kota

Soru Atlama Mantığı
Sayfa Atlama Mantığı
Gelişmiş Bölümlere Ayırma
Yanıtları İleri Taşıma
Rastgele Blok Sıralama
Soru ve Yanıt Kanalı Ekleme
Gelişmiş Kanal Oluşturma

Test Sonuçları Sayfasında Özel Geri Bildirimleri Gösterin

PROFESYONEL TESTLER: Özel geri bildirimleri yalnızca Standart, Avantajlı ve Premier abonelik paketlerinde gösterebilirsiniz. Giriş yaptığınızda Abonelik Paketleri ve Fiyatlandırma sayfasında bu paketleri görmüyorsanız, bu özellik henüz size sunulmamış demektir.

Test Sonuçlarını Göster ayarı açık olduğunda, testin sonunda özel geri bildirim gösterebilirsiniz (görüntü, metin veya her ikisi). Test sonuçları sayfasının üstünde, puanın hemen üzerinde görüntülenir.

Puanı fark etmeksizin herkesin görebileceği genel bir mesaj ekleyebilir veya farklı puan aralıkları için farklı geri bildirimler gösterebilirsiniz. Örneğin %95-%99 arası puan alanlara şu bildirimi gösterebilirsiniz: "Çok yaklaştınız! Kendinizle gurur duymalısınız."

Herkes için Genel Bir Mesaj Gösterin

Testin sonuna özel geri bildirim eklemek için:

 1. Sol kenar çubuğunun Seçenekler bölümüne gidin.
 2. Test sonunda geri bildirimi göster öğesini seçin.
 3. Genel Mesaj öğesini seçin.
 4. Geri Bildirim Gir öğesini tıklayın.
 5. Genel Mesaj metin kutusuna, test bittikten sonra göstermek istediğiniz metni girin.
 6. (İsteğe Bağlı) Görüntü eklemek için + Görüntü öğesini tıklayın.
 7. Kaydet düğmesini tıklayın.
Puana Göre Farklı Mesajlar Gösterin

Puana göre özel geri bildirim eklemek için:

 1. Sol kenar çubuğunun Seçenekler bölümüne gidin.
 2. Test sonunda geri bildirimi göster öğesini seçin.
 3. Puan yüzdesine veya puana göre öğesini seçin.
 4. + Aralık öğesini tıklayın.
 5. Aşağı açılır menüden puan aralığını nasıl göstermek istediğinizi Yüzde veya Puan seçeneklerinden birini tercih ederek belirleyin.
 6. Aralık 1 bölümüne özel geri bildirim mesajını oluşturmak istediğiniz ilk puan aralığını girin.
 7. Metin kutusuna söz konusu aralıkta puan alan kişilere göstermek istediğiniz mesajı girin.
 8. (İsteğe Bağlı) Görüntü eklemek için + Görüntü öğesini tıklayın.
 9. Özel geri bildirim oluşturmak istediğiniz daha fazla puan aralığı oluşturmak için 4-8 aşamalarını tekrarlayın.
 10. Kaydet düğmesini tıklayın.

Test Sonuçlarını E-posta ile Gönderin

PROFESYONEL TESTLER: Test sonuçlarınızı yalnızca Standart, Avantajlı ve Premier abonelik paketlerinde e-posta ile gönderebilirsiniz. Giriş yaptığınızda Abonelik Paketleri ve Fiyatlandırma sayfasında bu paketleri görmüyorsanız, bu özellik henüz size sunulmamış demektir.

Testinizi e-posta daveti ile gönderirseniz, test sonuçlarını e-posta ile göndermek için Test Sonuçlarını E-posta ile Gönder toplayıcı seçeneğini açabilirsiniz. Test tamamlandıktan sonra yanıtlayanlara sonuçlarını görüntüleyebilecekleri test sonuçları sayfasının bağlantısı gönderilir.

 

Test Sonuçlarını Analiz Etme

Genel Test Özeti

Sonuçları Analiz Et sayfasının üstündeki Test Özeti, katılanların test genelinde nasıl performans gösterdiğini gösterir.

Verilerinizin belirli bir alt kümesine odaklanmak için filtre veya karşılaştırma kuralları uygulayabilirsiniz. Uygulanan filtre veya karşılaştırma kuralları, Test Özetine yansıtılır. Gösterme kuralları, test sonuçlarına yansıtılmaz.

Test Özetinizin farklı bölümleri hakkında aşağıdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ortalama Test Toplam Puanı

Tüm yanıtlayanlara ilişkin ortalama toplam puan, hem yüzde olarak hem de mümkün olan toplam puan üzerinden ortalama puan olarak görüntülenir.

Toplam Puan Dağılımı

Yanıtlayanların toplam puan dağılımını gösteren bir çubuk grafiğidir. Grafikteki her çubuk, toplam puan aralıklarından birini gösterir. Aralıkları puan toplamları olarak görüntülemek için imlecinizi grafikteki çubukların üzerinde gezdirin.

Test İstatistikleri

İstatistiklerAçıklama
En Düşük Toplam Puan/En Yüksek Toplam PuanYanıtlayanın kazandığı en düşük ve en yüksek toplam puanlardır.
OrtalamaTüm yanıtlayanlar arasındaki ortalama toplam puandır.
MedyanToplam puan dağılımının ortasındaki toplam puandır.
Standart SapmaDağılım ve ortalamaya olan mesafe miktarıdır.

Soru Derecelendirmeleri

Soru Derecelendirme tablosu, anketinizdeki tüm test sorularını derecelendirerek zorluğa veya ortalama toplam puana göre sıralama yapmanızı sağlar.

 • Zorluk Derecelendirme: En düşük ortalama toplam puana sahip olan soru, en zor soru olarak değerlendirilir ve 1. olarak derecelendirilir. Birden fazla sorunun aynı ortalama toplam puana sahip olması söz konusu olduğunda, bu soruların tümü aynı zorluk derecesi ile değerlendirilir.
 • Ortalama Toplam Puan: Soruyu doğru yanıtlayan kişilerin yüzdesi.

Tablo üstbilgisine tıklayarak Soru Derecelendirme tablosunu azalan veya artan düzene göre sıralayabilirsiniz.

Her Soruya Ait İstatistikler

Her test sorusunun özeti, kişilerin belirli bir soruda genel olarak nasıl performans sergilediğini gösterir.

Test İstatistikleri

İstatistikAçıklama
Doğru YüzdesiSöz konusu sorudan maksimum toplam puanı alan yanıtlayanların sayısı veya yüzdesi.
Ortalama PuanMümkün olan puanlardan alınan puanların ortalaması ve yüzdesi.
Standart SapmaYanıtlayanlar arasındaki puan dağılımı veya ortalamaya olan mesafe miktarı.
ZorlukTest sorularının toplam sayısı üzerinden soruların zorluğa göre derecelendirilmesi (en zor 1 olacak şekilde).

Yanıt Seçenekleri

Puan değeri verilen seçeneklerin yanında, hangi yanıt seçeneklerinin doğru yanıt sayıldığını gösteren yeşil onay işareti bulunur.

Toplam Puan

Puan sütunu, her yanıt seçeneğinin sorunun maksimum puanı üzerinden kaç puan değerinde olduğunu gösterir.

Yanıtlar

Yanıtlar sütunu, her bir yanıt seçeneğini seçen yanıtlayanların yüzdesini ve sayısını gösterir.

Bireysel Yanıtlara Ait İstatistikler

Bireysel Yanıtlar, her yanıtlayanın anketinizdeki her soruyu nasıl yanıtladığını ve aşağıdaki verileri içeren Test Özetini gösterir.

Test Özeti

İstatistikAçıklama
Toplam PuanYüzde olarak puanları.
PuanlarAlabilecekleri maksimum puan üzerinden aldıkları toplan puan.
DerecelendirmeTesti yanıtlayan herkese kıyasla hangi sırada oldukları.
YüzdeKişinin dahil olduğu yüzde dilimi. Örneğin yanıtlayanlardan birinin %25'lik yüzde diliminde olması, bu kişinin puanının yanıtlayanların en az %25'ine eşit olduğunu gösterir.

Test Sonuçları

İstatistikAçıklama
DoğruYanıtlayanın maksimum puanı aldığı soruların sayısı.
YanlışYanıtlayanın sıfır puanı aldığı soruların sayısı.
Kısmen DoğruYanıtlayanın maksimum puanı alamadığı ancak puanların bir kısmını aldığı soruların sayısı.
AtlananYanıtlayanın cevap vermediği test sorusu sayısı.
Toplam SoruAnketteki toplam test sorusu sayısı.

 

Dışa Aktarımlar ve Paylaşılan Veriler

Aşağıdaki dışa aktarımlar, genel test özetini ve soru bazında test istatistiklerini içerir:

Paylaşılan veri sayfaları test özetini, soruya göre test sonuçlarını ve bireysel yanıtlara ait test özetini de içerir.

Test soruları ekleyerek herhangi bir anketi teste dönüştürün! Test sorularını yanıtlayanlara doğru yanıt verip vermediklerini söyleyebilir veya puanlarını kendinize saklayabilirsiniz. Sonuçlarınızı analiz ederken, testi yanıtlayan herkesin genel puan istatistiklerini ve bireysel puanlarını elde edersiniz.

Yanıt alın