m

Soru Atlama Mantığı

ÜCRETLİ ÖZELLİK: Soru Atlama Mantığını kullanmak için ücretli abonelik paketiniz olmalıdır.

Soru Atlama Mantığı, yanıtlayanları önceki kapalı uçlu soruya verdikleri yanıta göre anketin sonraki sayfalarına veya sonraki sayfalardaki bir soruya atlatmanıza olanak sağlar.

Soru Türleri

Şu kapalı uçlu soru türlerine Soru Atlama Mantığı uygulayabilirsiniz:

Birden fazla yanıta izin verilmiş Çoktan Seçmeli sorulara Soru Atlama Mantığı uygulayabilirsiniz, ama bunu yaparken dikkatli olun. Bir yanıtlayan, farklı mantık yolları olan birden fazla yanıt seçerse anket bu yanıtlayanı yalnızca listedeki ilk yanıt seçeneğinin mantık yoluna göre atlatabilir.

Mantık Ekleme

Soru Atlama Mantığı eklemek için:

 1. Anketi Tasarla sekmesini tıklayın.
 2. Atlama mantığı eklemek istediğiniz soruyu tıklayın.
 3. Mantık sekmesini tıklayın.
 4. Her yanıt seçeneği için, Şuna atla... sütunundan yanıtlayanları göndermek istediğiniz sayfayı seçin. Tüm yanıt seçeneklerine mantık uygulamanız gerekmez. (Sayfa seçenekleri aşağıda açıklanmıştır.)
 5. Yanıtlayanları sayfanın başına veya sayfadaki belirli bir soruya göndermeyi seçin. Yanıtlayanları belirli bir soruya gönderiyorsanız, bu sayfadaki önceki sorular yanıtlayanlardan gizlenir.
 6. Kaydet düğmesini tıklayın.
Mantığınızı test edin! Göndermeden önce olası tüm mantık yollarını test etmek için anketi önizleyin. Önizleme sırasında yanıtlar kaydedilmez.

Sayfa Seçenekleri

AtlaAçıklama
Bir sayfa numarasıYanıtlayanları belirlenen sayfaya atlatır. Yanıtlayanları ankette geriye doğru değil, ileri doğru taşımalısınız.
Anketin SonuYanıtlayanları doğrudan anketin sonuna gönderir. Böylelikle toplayıcı seçeneklerinde belirttiğiniz Anket Bitiş Sayfasının etkinleştirilmesini sağlar. Sonuçları Analiz Et bölümünde bireysel yanıtlarını görüntülediğinizde, yanıtlar TAMAMLANAN olarak kabul edilir.
Yanıtlayanı EngelleYanıtlayanları engelleme sayfasına gönderir. Engelleme sayfasını Toplayıcı Seçeneklerinden özelleştirebilirsiniz. Sonuçları Analiz Et bölümünde bireysel yanıtlarını görüntülediğinizde, yanıtlar ENGELLENEN olarak kabul edilir.

Ayrıntılar

 • Anket sayfasındaki İleri düğmesi tıklandığında anket mantığı tetiklenir. Tetikleme sorusu ile atlanarak ulaşılan sorunun arasında sayfa sonu olmalıdır.
 • Aynı sayfaya uygulanmışlarsa Soru Atlama Mantığı, Sayfa Atlama Mantığını geçersiz kılar. Bunun yerine Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliğine sahipseniz, bu kuralların birlikte nasıl işlediğini görmek için bkz. Soru Atlama Mantığı ile Gelişmiş Bölümlere Ayırma Özelliğini Kullanma.
 • Yanıtlayanların ankette yalnızca ileriye doğru gönderilmesi önemlidir; yanıtlayanları geriye doğru gönderirseniz sonsuz bir döngü oluşabilir ve yanıtlayanların anketi tamamlamasını engelleyebilir.
 • Atlama Mantığı uygulandığında, numaralandırma özelliğiniz açıksa soru ve sayfa numaraları otomatik olarak yenilenir.
 • Anket yanıtlayanları iki yere atlatamayacağı için bir sayfada yalnızca tek bir soruya mantık uygulamalısınız; yanıtlayanlar sayfadaki ilk sorunun mantık yoluna göre atlatılır.
 • Atlama Mantığı uygulanan soruları sayfa sonuna yerleştirmenizi öneririz. Böylece hangi sorulara mantık uygulandığını hatırlayabilirsiniz ve deneyim yanıtlayanla ilgili olur.
 • Sonuçları analiz ederken Atlama Mantığı yollarınızı görmek için Soru ve Yanıta Göre Filtre oluşturun.

Sorun Giderme

Atlama Mantığı sorunlarını giderme ile ilgili daha fazla bilgi alın.

Atlama Mantığı, yanıtlayanları ankette farklı yollara yönlendirir. Soru Atlama Mantığı, yanıtlayanları önceki bir ucu kapalı soruya verdikleri yanıta göre anketin ilerisindeki bir soruya veya sayfaya atlatmanıza olanak sağlar.

Yanıt alın