m

Anket Sonuçları Nasıl Analiz Edilir

Toplama işlemi sırasında sonuçlarınızı istediğiniz zaman anketin Analiz bölümünde görüntüleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Burada verilerinizin özet görünümünü görebilir, tek bireysel yanıtlara göz atabilir, dinamik grafikler oluşturup dışa aktarabilir, belirli veri görünümlerini ve bölümlerini analiz etmek için filtreleme, karşılaştırma ve gösterme kuralları kullanabilir, açık uçlu yanıtları görüntüleyebilir ve kategorilere ayırabilir ve sonuçlarınızı birden çok biçimde kolayca indirebilirsiniz.

Anket Yanıtlarını Görüntüleme

Her anket sorusunun özetini görüntüleyebilir veya tek tek anket yanıtlarına göz atabilirsiniz.

Soru Özetleri

Varsayılan Analiz görünümü olan Soru Özetlerini görüntüleyerek anketinizin genel sonuçlarına dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Ucu kapalı sonuçlarda, görsel analiz için dinamik grafikler otomatik olarak oluşturulur.

Bireysel Yanıtlar

Bireysel Yanıtları görüntüleyerek yanıtlayanların ankete verdiği yanıtların tamamını görebilirsiniz. Ayrıca her bireysel yanıt yanıtlayan meta verilerini içerir ve size şunlar hakkında bilgi verir:

 • Yanıtı gönderen (yanıtları izlediyseniz)
 • Yanıtın gönderildiği toplayıcı
 • Başlangıç ve bitiş tarihi ve saati
 • Yanıt girilirken harcanan süre
 • Yanıtın tamamlanma durumu
 • Yanıtlayanın IP adresi

Bireysel yanıtlara göz atmak için Analiz sayfasının üst kısmındaki Bireysel Yanıtlar sekmesini tıklayın. Yanıtlar arasında gezinmek için sağ ve sol oklarını kullanın.

Açık Uçlu Sorular

Açık uçlu yanıtları Soru Özetleri sekmesinde ve Bireysel Yanıtlar sekmesinde görüntüleyebilirsiniz. Soru Özetleri alanında açık uçlu bir soruyu görüntülerken tüm yanıtları görmek için Yanıtlar bağlantısını tıklamanız gerekebilir.

Bazı ücretli abonelik paketlerinde yanıtlayanlarınızın önemli kelimelerini ve ifadelerini kategorilere ayırmak, kodlamak ve filtrelemek için Metin Analizi özelliğini kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi: Analizde Belirli Bir Yorumu Görüntüleme

Verileri Analiz Etmek için Kuralları Kullanma

Genel Soru Özetlerini görüntüledikten sonra, verilerinizle ilgili daha özel sorulara yanıt bulmak için kurallar oluşturabilirsiniz. Filtreleme, Karşılaştırma ve Gösterme kuralları, verilerinizin özel alt kümelerine odaklanmanıza olanak sağlar. Böylelikle sonuçlarınızı size en uygun şekilde analiz edebilirsiniz.

Ücretli kullanıcılar sınırsız sayıda kural oluşturabilir. Ücretsiz kullanıcılar bir kural oluşturabilir.

Filtre Kuralları

Belirlediğiniz bazı kriterlere göre verilerinizin bir alt grubuna odaklanmak için filtreleme kurallarını kullanın. Bir filtre uygulandığında, yalnızca bu kriterlere uyan sonuçlar filtrelenen görünümde gösterilir. Filtreler hem Soru Özetleri hem de Bireysel Yanıtlar sekmelerine yansıtılır.

Örneğin, yalnızca belirli bir zaman aralığında gönderilen yanıtları görmek istiyorsanız Zaman Aralığına Göre Filtre oluşturun. Yalnızca bu zaman aralığında Kadınlar tarafından gönderilen yanıtları görmek istiyorsanız Soru ve Yanıta Göre Filtre oluşturun ve iki filtreyi aynı anda uygulayın.

Sonuçlarınızı şunlara göre filtreleyebilirsiniz:

 • Sorular ve Yanıtlar
 • Toplayıcı
 • Tamamlanma
 • Zaman Aralığı
 • Yanıtlayan Meta Verileri

Filtreleme kuralı oluşturmak için sol kenar çubuğundaki +FİLTRELE düğmesini tıklayın.

Daha Fazla Bilgi: Filtre Kuralları

Karşılaştırma Kuralları

Karşılaştırma kuralları, bir sorunun yanıt seçeneklerini anketin geri kalanıyla karşılaştırmak için verilerinizin çapraz tablosunu çıkarmanıza olanak sağlar. İstatistiksel açıdan, ürün kullanımı ve demografik bilgiler gibi iki (veya daha fazla) ayrık değişken arasındaki ortak dağılımdır.

Örneğin, anketinize yanıtlayanlardan cinsiyetlerini seçmelerini isteyen bir soru eklemişseniz her cinsiyetin anket sonuçlarını yan yana karşılaştırmak ve çapraz tablo oluşturmak için bir Karşılaştırma kuralı oluşturabilirsiniz.

Karşılaştırma kuralı oluşturmak için sol kenar çubuğundaki +KARŞILAŞTIR düğmesini tıklayın.

Daha Fazla Bilgi: Karşılaştırma Kuralları

Gösterme Kuralları

Sonuç özetinde yalnızca belirli anket sorularını veya sayfalarını görüntülemek için Gösterme kurallarını kullanabilirsiniz. Yalnızca anketinizdeki bazı soruları veya sayfaları analiz etmek istiyorsanız, bir Gösterme kuralı oluşturarak anketin geri kalanı olmadan yalnızca anketin bu bölümlerine odaklanabilirsiniz.

Örneğin, bazı yanıtlayanları önceki sorulara verdikleri yanıtlara göre farklı sorulara yönlendirmek için anketinizde atlama mantığı kullandıysanız daha kolay bir analiz için yalnızca bu mantık yolunda yer alan soruları içeren bir Gösterme kuralı oluşturabilirsiniz.

Gösterme kuralı oluşturmak için sol kenar çubuğundaki +GÖSTER düğmesini tıklayın.

Daha Fazla Bilgi: Gösterme Kuralları

Kaydedilen Görünümleri Kullanma

Görünüm, anket sonuçlarınıza uyguladığınız Filtreleme, Karşılaştırma veya Gösterme kurallarından oluşturulan verilerinizin anlık görüntüsüdür. Herhangi bir ücretli abonelik paketinde görünümleri kaydedebilir, istediğiniz zaman yeniden oluşturmadan verilerinizin farklı görünümleri arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi: Görünümler

 

Dışa Aktarımlar

Herhangi bir ücretli abonelik paketinde sonuçlarınızı çeşitli biçimlerde indirebilirsiniz. Anket sonuçlarınızın çevrimdışı bir kopyasını saklayabilir, dışa aktardığınız dosyaları başkalarına gönderebilir, yazdırmak için bireysel yanıtları indirebilir veya daha fazla analiz etmek için işlenmemiş verilerinizi dışa aktarabilirsiniz.

Dışa aktarım özelliği ücretli abonelik paketlerinde mevcuttur.

Özet Veriler

Özet veri dışa aktarım dosyaları yanıt yüzdelerini, yanıt sayılarını ve açık uçlu yanıtları (isteğe bağlı) içerir. PDF, PPT ve Excel dışa aktarım dosyaları sunuma hazır grafik ve tabloları da içerir.

Özet Verileri dışa aktarmak için Analiz sayfasının sağ üst köşesindeki Farklı Kaydet düğmesini tıkladıktan sonra sırasıyla Dosyayı dışa aktar ve Tüm özet veriler seçeneğini işaretleyin.

Daha fazla bilgi: Dışa Aktarımlar

Tüm Yanıt Verileri

Tüm yanıt verilerini içeren dışa aktarımlar, daha derinlemesine analiz etmek üzere anketinizin işlenmemiş verilerini indirmenizi mümkün kılar. Tüm yanıt verileri tablosu dışa aktarımları birçok biçimde olabilir. Kolayca yazdırmak ve paylaşmak için bireysel yanıtları PDF biçiminde de indirebilirsiniz.

Tüm Yanıt verilerini dışa aktarmak için Analiz sayfasının sağ üst köşesindeki Farklı Kaydet düğmesini tıklayın ve sırasıyla Dosyayı dışa aktar ve Tüm yanıt verileri seçeneklerini işaretleyin.

Daha fazla bilgi: Dışa Aktarımlar

Bireysel Yanıtlar (PDF)

Bireysel Yanıtları dışa aktardığınızda her yanıtlayanın tam yanıt grubunu ve yanıtlayan meta verilerini içeren bir PDF belgesi oluşturulur. Tek bir yanıtı Analiz bölümünün Bireysel Yanıtlar sekmesinden de dışa aktarabilirsiniz.

Bireysel Yanıtları PDF dosyasına aktarmak için Analiz sayfasının sağ üst köşesindeki Farklı Kaydet düğmesini tıklayın ve sırasıyla Dosyayı dışa aktar ve Tüm bireysel yanıtlar seçeneklerini işaretleyin.

Daha fazla bilgi: Dışa Aktarımlar

Grafikleri Dışa Aktarma

Soru Özetleri sekmesinde (varsayılan görünüm) anketteki her kapalı uçlu veya sayısal metin kutusu sorusu için grafikler oluşturulur.

Grafiği dışa aktarmak için:

 1. Sorunun sağ üst köşesindeki Dışa Aktar düğmesini tıklayın.
 2. Yalnızca soru grafiği öğesini seçin
 3. Dışa Aktar düğmesini tıklayın.

Daha fazla bilgi: Özel Grafikleri Oluşturma ve Dışa Aktarma

Sonuçlarınızı anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümünden görüntüleyebilirsiniz. Verilerinizin özet görünümüne bakabilir, bireysel yanıtlara göz atabilir, özel grafikler oluşturabilir, belirli veri görünümlerine ve bölümlerine odaklanmak için filtreler kullanabilir ve sonuçlarınızı birçok biçimde kolayca indirebilirsiniz.

Yanıt alın