m

Sonuçların Çapraz Tablosunu Oluşturmak için Karşılaştırma Kurallarını Kullanma

Çapraz tablo oluşturma, kategorik verileri analiz etmek için pazar araştırmasında, sosyal bilimlerde ve başka birçok alanda kullanılan istatistiksel bir araçtır ve iki veya daha fazla kategori arasındaki ilişkiyi karşılaştırmanıza ve birbirleriyle olan ilişkilerini anlamanıza olanak sağar.

Anket sonuçlarınızın çapraz tablosunu çıkarmak için, anketinizdeki bir soruya bir Karşılaştırma Kuralı uygulayın ve karşılaştırmak istediğiniz iki veya daha fazla yanıt seçeneğini seçin. Böylece anket sonuçlarınızın geri kalanı yanıt seçeneğine göre yan yana karşılaştırma şeklinde listelenir.

Örneğin; yanıtlayanlardan yaşadıkları bölgeyi seçmelerini isterseniz her bölgenin sonuçlarını yan yana görmek için bir Karşılaştırma Kuralı uygulayabilirsiniz. Böylece bazı konularda farklı tavır ve fikirlerle bölgenin nasıl ilişkili olabileceğine dair faydalı verileri ortaya çıkarabilirsiniz.

İPUCU! Paylaşılan Anketler. Anketinizin ekip içinde paylaşılması durumunda, Sonuçları Analiz Et bölümünde kaydedilen her şey, söz konusu anketin sonuçlarına erişen tüm ortak çalışanlar tarafından görülebilir. Anlaşılır adlar, diğer ortak çalışanların kuralları ve görünümleri kendi analizlerinde tanımasını ve kullanmasını sağlar.

Karşılaştırma Kuralı Ekleme

ÜCRETLİ ÖZELLİK: Tek seferde birden fazla kural (Filtreleme, Karşılaştırma ve Gösterme) kullanmak için ücretli abonelik paketiniz olmalıdır.

Karşılaştırma Kuralı eklemek için:

 1. Anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümüne gidin.
 2. Sol kenar çubuğunun Geçerli Görünüm bölümündeki KARŞILAŞTIR öğesini tıklayın.
 3. Anketinizde A/B testi kullanmadıysanız, Soru ve Yanıta Göre Karşılaştır öğesini tıklayın.
 4. İstediğiniz soruyu bulmak için aşağı açılır menüyü kullanın.
 5. Karşılaştırmak istediğiniz yanıt seçeneklerini seçin. Bu yanıt seçenekleri, anketin geri kalanına göre verilerinizin çapraz tablosunu oluşturmak için kullanılır. Çok sayıda yanıt seçeneği, yüklenmesi uzun sürebilecek büyük bir tablo oluşturulmasına neden olabilir.
 6. Uygula öğesini tıklayın.

Bir Karşılaştırma Kuralını düzenlemek veya silmek için, sol kenar çubuğunda kuralın sağındaki ... öğesini tıklayın.

İPUCU! Farklı yanıt gruplarının anketinizi yanıtlama şeklinde istatistiksel anlam olup olmadığını otomatik olarak hesaplamak için istatistiksel anlamlılık özelliğini açın.

Soru Türleri

Karşılaştırma Kuralları, şu ucu kapalı soru türlerinde işe yarar:

Bir Karşılaştırma Kuralı uygulayabilmek için anket tasarımınızda yukarıdaki soru türlerinden birini kullanmanız gerekir VE Karşılaştırma Kuralları yalnızca yukarıdaki soru türlerinde gösterilir.

Matris sorusuna karşılaştırma kuralı uyguladığınızda, yanıt seçeneklerini birleştirmeniz veya gizlemeniz mümkün olmaz.

Örnek

Erkeklerin ürününüzden kadınlara göre daha memnun olup olmadığını görmek istiyorsunuz.

 1. Anketinize iki adet çoktan seçmeli soru ekleyin:
   •  Cinsiyetiniz nedir? (Erkek, Kadın)
   •  Ürünümüzden ne kadar memnunsunuz veya memnun değilsiniz? (Memnunum, Memnun değilim)
 2. Anketinizi gönderin ve yanıt toplayın.
 3. Şu soruya bir Karşılaştırma Kuralı ekleyin: "Cinsiyetiniz nedir?" Hem erkek hem de kadın yanıt seçeneklerini işaretleyin.
 4. Şu sorunun özetini görüntüleyin: "Ürünümüzden ne kadar memnunsunuz veya memnun değilsiniz?" Ardından erkeklerin (1. grup) ve kadınların (2. grup) soruyu nasıl yanıtladığını yan yana karşılaştırma şeklinde görün.
Anket sonuçlarınızın çapraz tablosunu çıkarmak için, anketinizdeki bir soruya bir Karşılaştırma Kuralı uygulayın ve karşılaştırmak istediğiniz iki veya daha fazla yanıt seçeneğini seçin. Böylece anket sonuçlarınızın geri kalanı yanıt seçeneğine göre yan yana karşılaştırma şeklinde listelenir.

Yanıt alın