m

Metin Analizi ve Sözcük Bulutu

ÜCRETLİ ÖZELLİK: Metin Analizini kullanmak için ücretli abonelik paketiniz olmalıdır.

Metin Analizi, önemli terimleri vurgulayarak ve ucu açık yanıtları kategorilere ayırmanıza olanak sağlayarak nitelik araştırmasını daha hızlı ve kolay hale getirir. Yanıtlayanlarınızın söylediklerini analiz edebilme özelliği onların tavırlarına, davranışlarına, endişelerine, motivasyonlarına ve kültürlerine dair bilgi almanıza yardımcı olur.

Bulut Görünümü ve Liste Görünümü

Bulut Görünümü, yanıtlayanlarınızın sözcük bulutunda kullandığı en önemli sözcükleri ve ifadeleri gösterir. Yazı tipi boyutu ne kadar büyükse sözcük o kadar önemli veya kayda değerdir. Liste Görünümü, Bulut Görünümünde gösterilen sözcükleri sayıya göre en yüksekten en düşüğe doğru sıralar. İlgili tüm yanıtları görmek için bir sözcüğü tıklayın.

Görünümlerde önemli sözcüklerin veya ifadelerin görünmesi için en az 20 yanıtınız olması gerekir. 5000'den fazla yanıtınız varsa özellik doğru şekilde çalışmayabilir.

İPUCU! Ortak sözcüklerden ziyade ayırt edici sözcükleri vurgularız, sözcük sıklığı birincil faktör değildir. 100 kişinin “...severim,” dediğini düşünün. Önemli sözcük, "severim" sözcüğünün önemli veya özgün olarak gösterilmesi yerine bunun ardından gelenlerdir.

Sözcük Bulutunu Dışa Aktarma

Sözcük bulutunu PNG görüntü dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz.

Sözcük bulutunu belirli bir açık uçlu soru için dışa aktarmak için:

 1. Sorunun üst kısmındaki Dışa Aktar düğmesini tıklayın.
 2. Sözcük Bulutu öğesini seçin.
 3. İsteğe bağlı olarak Dosya Adını düzenleyin ve Dışa Aktar öğesini tıklayın.
 4. Dosyayı bilgisayarınıza indirmek için, sol kenar çubuğundaki DIŞA AKTARIMLAR alanından dışa aktarım düğmesini tıklayın. Dışa aktarım dosyaları 14 gün boyunca burada saklanır.

Kategori Oluşturma

Yanıtları anahtar sözcüklere göre etiketlemek için, Kategorilerim sekmesinden kategoriler oluşturabilirsiniz:

 1. +Yeni Kategori düğmesini tıklayın.
 2. Kategoriniz için bir ad girin ve diğer kategorilerden ayırmanızı sağlayacak bir renk seçin.
 3. Yanıtları seçmek üzere Yanıtlar sekmesine gidin
 4. Şu kategoriye yerleştir... öğesini tıklayın ve kategoriyi seçin.
 5. Yalnızca belirli bir kategori ile etiketlenmiş yanıtları görmek için Kategoriye Göre Filtrele düğmesini tıklayın.

Yanıtlarınızı kategorilere ayırdıktan sonra, Kategorilerim sekmesinde her kategoride etiketlenmiş yanıt sayısı gösterilir, böylece nicelik analizini yapabilirsiniz.

Kategorileri Dışa Aktarma

Açık uçlu yanıtları ve etiketlediğiniz kategorileri değiştirebilirsiniz. Anket sonuçlarını dışa aktarmak için profesyonel bir abonelik paketiniz olmalıdır.

Tek bir soruyu dışa aktarın

Tek bir soruyu dışa aktarmak için:

 1. Sorunun üst kısmındaki Dışa Aktar düğmesini tıklayın.
 2. Soru özet verileri seçeneğini işaretleyin.
 3. Bir dışa aktarım biçimi seçin (PDF, XLS veya CSV).
 4. Açık uçlu yanıtları dahil et seçeneğini işaretleyin.
 5. Dışa Aktar düğmesini tıklayın. Böylelikle tüm açık uçlu soruları ve söz konusu soru için etiketlediğiniz kategorileri dışa aktarmış olursunuz.
İPUCU! Yanıtları belirli bir kategoriye göre dışa aktaramazsınız. Başka bir deyişle, yanıtları kategoriye göre filtreledikten sonra soruyu dışa aktardığınızda, tüm yanıtlar ve kategoriler dışa aktarılır. XLS veya CSV biçiminde dışa aktarım yapıyorsanız, tablo yazılımınızdaki yanıtları filtreleyebilir ve silebilirsiniz.
Tüm soruları dışa aktar

Birden fazla açık uçlu soruda Metin Analizi özelliğini kullandığınızda, tüm soruları tek seferde dışa aktarmak isteyebilirsiniz.

Tüm soruları dışa aktarmak için:

 1. Sonuçları Analiz Et sayfasının üst kısmındaki Tümünü Dışa Aktar düğmesini tıklayın.
 2. Tüm özet veriler seçeneğini işaretletin.
 3. Bir dışa aktarım biçimi seçin (PDF, XLS veya CSV).
 4. Açık uçlu yanıtları dahil et seçeneğini işaretleyin.
 5. Dışa Aktar düğmesini tıklayın. Böylelikle tüm açık uçlu soruları ve tüm sorular için etiketlediğiniz kategorileri dışa aktarmış olursunuz.
İPUCU! Tüm Yanıt Verileri dışa aktarımlarında Metin Analizi kategorileri bulunmaz. Tüm Özet Veriler dışa aktarım türünü kullanmalısınız.
Ucu açık yanıtlardaki önemli sözcükleri ve ifadeleri görüntülemek ve kategorilere ayırmak için Metin Analizi özelliğini kullanın.

Yanıt alın