m

İhtiyacınız Olan Yanıtlayan Sayısını Hesaplama

İhtiyacınız olan yanıtlayan sayısını (örnek boyutu olarak bilinir) hesaplamak için, örnek boyutu hesaplayıcımızı kullanın.

İhtiyacınız olan yanıtlayan sayısı, anketinizin amaçlarına ve sonuçlarınızın ne kadar güvenilir olmasını istediğinize bağlıdır. Ne kadar güvenilir olmasını istiyorsanız o kadar az hata payı kabul etmelisiniz.

Tanımlar

Örnek boyutunu hesaplamak için şu bilgileri bilmeniz gerekir:

Kitle Boyutu

Kitle boyutunuz, temsil etmek istediğiniz tüm kitlenin boyutudur.

  • Kitle: Hakkında sonuç çıkarmak istediğiniz tüm gruptur.
  • Örnek: Anket yaptığınız gruptur.

Hedef kitlenizin olası boyutunu düşünün. Örneğin, anketinizi Kaliforniya'daki erkek iPhone kullanıcılarına gönderiyorsanız toplam kaç erkeğin bu kriterlere uyduğunu belirlemek için bazı araştırmalar yapmanız gerekir.

Hata Payı

Hata payı, bir ölçümün çevresinde ne kadar hata olduğunu gösterir. Anket yaptığınız örneğin fikirlerinin ve davranışlarının toplam kitleden ne kadar sapabileceğini gösteren yüzdedir. Hata payınızı hesaplamak için, hata payı hesaplayıcımızı kullanın.

Hata payı ne kadar küçük olursa belirli bir güven seviyesinde aynı yanıtı almaya o kadar yaklaşırsınız.

Genelde örnek boyutunuz ne kadar büyük olursa hata payı o kadar düşük olur. Örneğiniz boyut olarak kitlenize ne kadar yakın olursa sonuçlarınız o kadar temsili olur. Ve bu nedenle aşağıdaki tabloda, önerilen örnek boyutunun hata toleransınız yükseldikçe küçüldüğünü görürsünüz.

400 kişiye Barack Obama ile ilgili fikirlerinin olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğunu sorduğunuzu ve %55'inin olumlu yanıt verdiğini farz edelim. %95 güven seviyesi ve ±%5 hata payı kullanarak, bu anketi aynı koşullar altında 100 defa tekrarlayacak olursak 100 defadan 95'inde, yanıt %50 ila %60 arasında bir yerde olacaktır.

Güven Seviyesi

Güven seviyesi, bir ölçümün ne kadar güvenilir olduğunu gösterir. Araştırmacılar tarafından kullanılan yaygın standartlar %90, %95 ve %99'dur.

%95'lik bir güven seviyesi şunu gösterir: aynı anket aynı koşullar altında 100 defa tekrarlanacak olursa 100 defadan 95'inde ölçüm hata payı dahilinde bir yere denk gelecektir.

Örnek boyutunuzu hesaplarken, güvenlik düzeyiniz için z puanını kullanırsınız. Z puanı, belirli bir oranın ortalamadan uzak standart sapma sayısıdır.

Güven Seviyesi
z puanı
%901,65
%951,96
%992,58

Yüzde Değeri

Örnek boyut gereklilikleri, belirli bir yanıtı seçen örnek yüzdenize göre değişiklik gösterir. Örneğin, önceki bir ankette müşterilerinizden %75'inin ürününüzden memnun kaldığını bulur ve aynı anketi tekrar gerçekleştirmek isterseniz, ihtiyacınız olan örnek boyutunu hesaplamak için p = 0,75 formülünü kullanabilirsiniz.

Bir anketi ilk defa gerçekleştiriyorsanız, çoğu ankette birden fazla soru, dolayısıyla değerlendirmek için birden fazla yüzde değeri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ideal örnek boyutunuzu hesaplamak için p = 0,5 formülünü kullanmanızı öneririz. Böylelikle örnek boyutu tahmininizin fazla ölçülü veya fazla serbest olmamasını sağlarsınız.

Örnek Boyutunu Hesaplama

Örnek boyutu hesaplayıcımızı kullanarak, ihtiyacınız olan yanıtlayan sayısını birkaç saniyede hesaplayın.

Örnek boyutu hesabını elle yapmak istiyorsanız şu formülü kullanın:

İstatistik
Açıklama
NKitle Boyutu
eHata Payı (ondalık olarak)
zGüven seviyesi (z puanı olarak)
pYüzde Değeri (ondalık olarak)

Önerilen Örnek Boyutları

Aşağıda, %95'lik güven seviyesinde hata payına göre önerilen kitle boyutlarını* içeren bir tablo bulunmaktadır.

Kitle BoyutuHata Payına Göre Örnek Boyutu
 
±%3
±%5
±%10
500
345
220
80
1.000
525
285
90
3.000
810
350
100
5.000
910
370
100
10.000
1.000
385
100
100.000+
1.100
400
100

* Önerilen örnek boyutlarını hesaplamak için yukarıdaki formülü kullanılmıştır. Bazı durumlarda örnek boyutları en yakın 5 veya 10 değerine yuvarlanmıştır. Daha eksiksiz bir hesaplama için örnek boyutu hesaplayıcımızı kullanın.

Örnek

Okulunuzdaki çocukların velilerine okul gününün uzatılmasına olumlu bakıp bakmadıklarını soran bir Evet-Hayır sorusunu içeren anket gönderiyorsunuz.

Toplam veli sayısı (kitlenizin boyutu) 10.000 ve sizin için yeterli olan hata payı ±%10. Yukarıdaki tabloyu kullanarak, anketinizi yanıtlayacak en az 100 kişiye ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

Anket yapılan 100 velinin %70'i, okul gününün uzatılmasına olumlu baktığını söylemiş. Yani 10.000 velinin hepsi ankete yanıt vermiş olsaydı, %60 ila %80'inin okul gününün uzatılmasına olumlu bakacağını varsayabilirsiniz.

Kaç kişinin anketimi yanıtlamasını istemem gerekir?

Yanıtlama oranınız, anketinizi gönderdiğiniz kişi sayısını etkileyebilir. Yanıtlama oranı ne kadar yüksek olursa o kadar az kişiden anketinizi yanıtlamasını istemeniz gerekir.

Örneğin, 100 yanıtlayana ihtiyacınız varsa ve anketinizi yanıtlamaya davet ettiğiniz kişilerin %25'inin gerçekten yanıt vereceğini tahmin ediyorsanız anketinizi yanıtlamaya 400 kişiyi davet etmeniz gerekir.

Tahmin ettiğiniz yanıtlama oranına göre anketinizi yanıtlamaya davet etmeniz gereken kişi sayısını hesaplamak için şu denklemi kullanın:

İhtiyacınız olan yanıtlayan sayısı
x 100
beklenen yanıtlama oranı yüzdesi
İPUCU! Kesin bir yanıtlayan sayısına ihtiyacınız varsa SurveyMonkey Audience ile anket yanıtı satın alın. İhtiyacınız olan yanıt sayısını belirtin, biz de hedef kriterlerinizi kullanarak yanıtlayanlarınızı bulalım.

Yanıt alın