m

Anket Sonuçlarını Filtreleme

Filtreleme Kuralları, sonuçlarınızı ayırmanıza ve verilerinizin belirli bir alt kümesine odaklanmanıza olanak sağlar. Örneğin, bir soruya belirli bir şekilde yanıt veren yanıtlayanları görüntülemek için soru ve yanıta göre filtreleyebilir veya tamamlanan yanıtları görmek için tamamlanmaya göre filtreleyebilirsiniz.

Anketinizi tasarlarken sonuçlarınızı nasıl filtrelemek istediğinizi düşünün. Yanıtlayanları gruba göre filtreleyebilmek istiyorsanız, ankete bunu yapmanızı sağlayacak bir soru eklediğinizden emin olun.

Örneğin, çalışanların departmanlarını seçmesini isteyen bir soruyu ankete eklemeniz durumunda, yalnızca insan kaynakları departmanından gelen sonuçlarını görüntülemek üzere soruya ve yanıta göre filtreleme yapabilirsiniz. Yalnızca insan kaynakları departmanından gelen tamamlanan yanıtlarını görmek için, tamamlanmaya göre de filtreleme yapabilirsiniz.

Filtreleme Kuralları Oluşturma

Filtreleme kuralı oluşturmak için:

  1. Anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümüne gidin.
  2. Sol kenar çubuğunun Geçerli Görünüm bölümünden FİLTRELE öğesini tıklayın. 
  3. Bir filtre türü seçin (aşağıdaki tabloda özetlenmiştir).
  4. Odaklanmak istediğiniz kriterleri seçin. Filtrelenen görünüm, seçeceğiniz yanıt kriterlerinden herhangi biriyle eşleşen tüm yanıtları içerir.
  5. Uygula öğesini tıklayın. Sayfanın üstünde, filtrenize dahil edilen yanıt sayısı ile aldığınız toplam anket yanıtı sayısının karşılaştırması görünür.
Filtre Türü
Açıklama
Sorular ve YanıtlarBir soruya yalnızca belirli bir şekilde yanıt veren yanıtlayanları görüntüleyin. Kapalı uçlu sorularda, filtrelenen görünüme eklemek istediğiniz yanıt seçeneklerini seçin. Açık uçlu sorularda, eklenecek ifadeleri virgülle ayırarak girin.
TamamlanmaYalnızca belirli yanıt durumlarını gösterin: Tamamlanan, Kısmen Tamamlanan, Engellenen veya Kotayı Aşan.
ToplayıcıBirden fazla toplayıcı kullanmanız durumunda, yalnızca belirli toplayıcılarla kaydedilen yanıtları gösterin.
Zaman AralığıBelirli bir tarihte veya belirli bir zaman aralığında gönderilen yanıtları görüntüleyin.
Yanıtlayan Meta VerileriDiğer yanıtlayan meta verilerine göre filtreleyin: yanıt süresi, IP adresi, e-posta adresi, adı, soyadı veya özel veri 1.
A/B TestiAnketinizde bir A/B testi kullandıysanız, yalnızca belirli bir değişkeni gören yanıtlayanları gösterin.

Filtreleme Mantığı

Filtre içinde VEYA mantığını kullanan tek bir Filtreleme Kuralı vardır. Bu, filtrenin kriterlerinden en az birine uyan yanıtlayanların gösterildiği anlamına gelir. Örneğin, soru ve yanıta göre filtreleme yaparken iki yanıt seçeneği (A ve B) seçmeniz durumunda, filtre A yanıt seçeneğini VEYA B yanıt seçeneğini seçen yanıtlayanları içerir.

Filtreye dahil etmek istemediğiniz seçenek dışındaki tüm seçenekleri seçerek YOK görünümü oluşturabilirsiniz.

Aynı anda birden fazla Filtreleme Kuralı uygulandığında, bu filtreler VE mantığı kullanılarak birleştirilir. Bu, yalnızca HER İKİ Filtreleme Kuralına uygun olan sonuçların gösterileceği anlamına gelir. Yanıt, filtrelenen veri kümesine dahil edilecek olan tüm filtrelerin kriterlerini karşılamalıdır.

VEYA ya da YOK kombinasyonlarını kullanarak daha ayrıntılı raporlar oluşturmak için, sonuçlarınızı tablo olarak dışa aktarmanızı öneririz. Kullanabileceğiniz birçok tablo dışa aktarım biçimi bulunur: XLS, CSV veya Google Sayfalar.

Birden Fazla Filtre Kullanma

ÜCRETLİ ÖZELLİK: Tek seferde birden fazla kural (Filtreleme, Karşılaştırma ve Gösterme) kullanmak için ücretli abonelik paketiniz olmalıdır.

Verilerinizin alt kümesini daha da daraltmak için aynı anda birden fazla Filtreleme Kuralı uygulayabilirsiniz.

Aynı anda birden fazla Filtreleme Kuralı uygulandığında, bu filtreler VE mantığı kullanılarak birleştirilir. Bu, yalnızca her iki Filtreleme Kuralına uygun olan sonuçların gösterileceği anlamına gelir. Yanıt, filtrelenen veri kümesine dahil edilecek olan tüm filtrelerin kriterlerini karşılamalıdır.

İPUCU! Özel filtre kombinasyonlarını Görünümler olarak kaydedin. Anketinizin ekip içinde paylaşılması durumunda, Sonuçları Analiz Et bölümünde kaydedilen her şey, söz konusu anketin sonuçlarına erişen tüm ortak çalışanlar tarafından görülebilir. Anlaşılır adlar, diğer ortak çalışanların görünümleri kendi analizlerinde tanımasını ve kullanmasını sağlar.

Filtreleme Kurallarını Yönetme

Sol kenar çubuğunun GEÇERLİ GÖRÜNÜM bölümünde uygulamasını kaldırmak, düzenlemek, yeniden adlandırmak, kopyalamak veya silmek için kuralın sağındaki siyah aşağı okunu tıklayın.

Filtrenin sağında bulunan yeşil çizgi, kuralın etkin olduğunu gösterir. Yeşil çizginin bulunduğu filtreleme düğmesini tıklayarak kuralı açabilir veya kapatabilirsiniz.

Filtrelenen Sonuçları Paylaşma ve Dışa Aktarma

Verilerinizin belirli alt kümesine özel raporlar oluşturmak için, sonuçlarınızı filtreler uygulanmış olarak paylaşabilir veya dışa aktarabilirsiniz.

Anket sonuçlarınızı Filtreleme Kuralları uygulanmış olarak paylaşmak veya dışa aktarmak için:

  1. Filtreleme Kurallarınızın etkin olduğundan emin olun.
  2. Sol kenar çubuğundaki Kaydedilen Görünümler bölümünden Farklı kaydet... öğesini tıklayın.
  3. Kaydedilen Görünümünüz için bir ad girin ve Kaydet öğesini tıklayın.
  4. Kaydedilen Görünümünüzün sağındaki siyah aşağı okunu tıklayın.
  5. Görünümü dışa aktar veya Görünümü paylaş seçeneğini tıklayın.
Filtreleme Kuralları, sonuçlarınızı ayırmanıza ve verilerinizin belirli bir alt kümesine odaklanmanıza olanak sağlar. Bir soruya belirli bir şekilde yanıt veren yanıtlayanları görüntülemek için soru ve yanıta göre filtreleyebilir veya tamamlanan yanıtları görmek için tamamlanmaya göre filtreleyebilirsiniz.

Yanıt alın