m

Atlama Mantığı Sorunlarını Çözme

Atlama mantığı kullanırken ortaya çıkan bu yaygın sorunları gözden geçirin.

Yanıtlayanlar bir sayfada takılıyor ve ilerleyemiyor

Bir yanıtlayan, anketteki belirli bir soruyu veya sayfayı geçip ilerleyemediğini bildiriyorsa muhtemelen bu sayfadaki atlama mantığı, belirli bir yanıt seçeneğini işaretledikleri takdirde yanıtlayanları aynı sayfaya gönderecek şekilde yapılandırılmıştır. Yanıtlayan bu yanıt seçeneğini işaretleyip İleri düğmesini tıkladığında, aynı sayfaya yeniden geri gönderilir ve ilerleyemez.

Anketin mantık modelini incelemek üzere anketinizdeki Tasarım bölümüne gidin. Yanıtlayanların takılı kaldıkları soru veya sayfa ile başlayın ve oluşturduğunuz mantığın anketi yanıtlayanları ileri götürmek üzere yapılandırıldığından emin olun.

Yanıtlayanlar zorunlu sorunları atladı

Tasarıma atlama mantığı uygulanmışsa büyük olasılıkla mantığınız, yanıtlayanların zorunlu soruların bulunduğu bölümleri veya sayfaları atlamasına neden oluyordur.

Hangi sorularda/sayfalarda mantık olduğunu ve hangi sayfanın yanıtlayanların atlamasına neden olduğunu doğrulamak için anketi kontrol edin.

  • Analiz bölümünden tüm sayfaları görüntülemeyi seçerek başlayın. (Bu seçenek, sol kenar çubuğunun sağındaki Yanıt Özeti sayfasının sol üst köşesinde yer alır.)
  • Mantığa göre atlatılan tüm yanıtlayanların boş sayfaları olur. Yanıtlayan bu sayfaya hiç yönlendirilmemişse bu sorulara yanıt veremez.
  • Yanıtlayanın tasarımdaki sonraki sayfalara yönlendirilmesi durumunda, bu soruların yanıtları olur.

Bunun yerine kişi erkenden çıkarsa yanıtının geri kalanı anket görüntülenirken boş olur.

Mantık özelliği sorularda etkinleşmiyor

Atlama Mantığı yalnızca anketin sonraki sayfasına gitmek için İleri düğmesini tıkladığınızda etkinleşir, yani Atlama Mantığı aynı sayfada dinamik olarak etkinleşmez. Bu sebeple Atlama Mantığı sorularını her zaman sayfanın sonuna yerleştirmenizi öneriyoruz.

Ankette ilerlemek için İleri düğmesini tıkladığınızda, mantığın başarılı bir şekilde etkinleştiğini göreceksiniz.

Onay Kutusu ve Görüntü Seçmeli (birden çok yanıt) sorularda mantık çalışmıyor

Atlama Mantığı, her zaman 1:1 oranında çalışmalıdır; yani yanıtlayanı belirli bir mantık yoluna yönlendirmeden önce birden çok koşulu dikkate almak mümkün değildir. Onay Kutusu ve Görüntü Seçmeli (Birden Çok Yanıta İzin Verilmiş) soru türleri Atlama Mantığına izin verir, ancak mantık uygulanmış birkaç seçenek işaretlenirse sistemin, yanıtlayanı bundan sonra nereye göndereceğini belirlerken yalnızca birinci seçeneği dikkate alacağını unutmayın.

Atlama Mantığı yanlış soru numarasına atlıyor

Atlama Mantığı, her yanıtlayanın özel mantık yoluna göre anket sorularını otomatik olarak yeniden numaralandırır. Soru metninde soru numaralarına atıfta bulunmaktan kaçının, çünkü numaralar her yanıtlayan için farklı olabilir.

 
Başarılı Atlama Mantığı için İpuçları: Bir ankette yanıtlayanları daima ileri yönlendirin. Atlama mantığı sorularını sayfanın sonuna ekleyin. Her mantık yolunun doğru şekilde düzenlendiğinden emin olmak için, atlama mantığınızı önizleyin ve test edin.
Yanıtlayanların takılması veya doğru takip sorularına gönderilmemesi gibi, Atlama Mantığı kullanılırken görülen yaygın sorunları gözden geçirin.

Yanıt alın