m

E-posta Davetlerini Takip Etme

Anketinizi e-posta daveti ile gönderirseniz, kaç kişinin davetinizi açtığını, anketinizi tıkladığını, anketinizi yanıtladığını veya anketinizi kaç kişinin geri çevirdiğini toplayıcının Genel Bilgiler sekmesinden takip edebilirsiniz.

İPUCU! Anketinizi göndermeden önce E-posta Daveti Toplayıcınızı düzenlemek için bu adımları takip edin. Böylece yanıtlayanları takip edebilirsiniz.

Atla...

Açılma ve Tıklanma Oranları

Açılma ve tıklanma oranlarını takip ederek, yanıtlayanların nerelerde yardıma ihtiyacı olduğunu belirleyebilir ve daha etkili takip e-postaları gönderebilirsiniz.

Açılma Oranı
Açılma Oranı = Açılma Sayısı / Toplam Davet Sayısı

Açılma oranı: E-posta davetini e-posta istemcilerinde açan alıcılar.

Açılma oranı, hangi konu satırlarının veya e-posta gönderim zamanlarının alıcıları e-posta davetlerini açmaya teşvik ettiğini ölçmenize yardımcı olur. Açılma oranınızı arttırmak için:

Açılma verisi, yalnızca daveti açan alıcıları VE daveti açtıktan sonra anket bağlantısını tıklayan alıcıları içermektedir. E-posta davetini açan, ancak bağlantıyı tıklamayan kişilerin sayısını bulmak için, Tıklanma sayısını Açılma sayısından çıkarın.

Tıklanma Oranı
Tıklanma Oranı = Tıklanma Sayısı / Toplam Davet Sayısı

Tıklanma oranı: Ankete Başla düğmesini tıklayarak (veya anket bağlantısını tıklayarak) ankete bağlanan alıcılar.

Tıklanma oranı, hangi e-posta içeriklerinin alıcıları harekete geçirdiğini, bu durumda ise alıcılarınızı Ankete Başla düğmesini tıklamaya yönelttiğini ölçmenize yardımcı olur. Tıklanma oranınızı arttırmak için:

 • İçeriğinizin anlaşılır ve kısa olduğundan emin olun.
 • Alıcıların anketinizi yanıtlamaları için ilgi çekici bir neden gösterin. Anketin konusunu, ne kadar süreceğini ve sonuçlarla ne yapacağınızı anlatın.
Tıklama/Açılma Oranı
Tıklama/Açılma Oranı = Tıklanma Sayısı / Açılma Sayısı

Tıklama/açılma oranı: E-postayı açan alıcıların arasında bağlantıyı tıklayanların sayısı.

Davet Takibi Ayarları

ÜCRETLİ ÖZELLİK: Davet Takibi özelliği yalnızca bazı ücretli abonelik paketlerinde mevcuttur. Kendi abonelik paketinizde olup olmadığına bakın.

Davetinizi kaç kişinin açtığını ve anketinizi kaç kişinin tıkladığını, toplayıcının Genel Bilgiler sekmesinden takip edin. Davet Takibi özelliğini de etkin hale getirmeniz gerekir. Bu özellik toplayıcı seçeneklerinde varsayılan olarak etkindir.

Davet Takibinde iki ayar bulunur:

 • Açık, e-posta davetini kaç kişinin açtığını ve anketi kaç kişinin tıkladığını göster
 • Kapalı, e-posta davetini kaç kişinin açtığını ve anketi kaç kişinin tıkladığını gösterme
İlk davetinizi planladıktan veya gönderdikten sonra, bu ayarı toplayıcıdan düzenleyemezsiniz. Davet Takibi özelliğini kapattıysanız, bir daha açamazsınız. Açılma ve tıklanma verileri, veri erişim katmanında toplanmaya devam eder. Ancak bunları toplayıcınızda göremezsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik İlkemizdeki Sayfa Etiketleri Bilgilerini inceleyin.

Davetler Tablosu

ÜCRETLİ ÖZELLİK: Açılma, açılmama ve tıklanma oranları yalnızca bazı ücretli abonelik paketlerinde mevcuttur. Kendi abonelik paketinizde olup olmadığına bakın.

Davetler tablosu, alıcıların e-posta davetlerinize nasıl tepki verdiğini takip eder. Bu tablo, kaç alıcının e-posta davetini açtığı ve anket bağlantısına tıkladığı gibi faydalı verileri içerir.

 

Etiket
Açıklama
Toplam Davet SayısıToplayıcıda bireysel e-posta adreslerine gönderilen e-posta davetlerinin toplam sayısı. Bu ayrıca, toplayıcıya eklenen toplam alıcı sayısını da gösterir.
Açılan

E-posta davetini e-posta istemcilerinde açan minimum alıcı sayısı. E-posta davetini daha fazla kişi açmış olabilir. Bunun nedenleri şöyledir:

 • E-posta istemcisindeki görüntüleri indirmeyen alıcılara ait açılma verileri takip edilemez.
 • Düz metin olarak gönderdiğiniz mesajların açılma verileri takip edilemez. Düz metin mesajı gönderdiğiniz alıcılar, bağlantıyı tıklamadıkları sürece Açılmayan olarak sayılır. Eğer tıklarlarsa hem Açılan hem Tıklanan olarak sayılacaktır.
AçılmayanE-posta davetini açmayan maksimum alıcı sayısı. Daha fazla alıcının daveti açmış olması, ancak bunların sayılmamış olması mümkündür (Açılan hakkındaki bilgileri inceleyin).
Geri DönenE-posta daveti geri dönen veya teslim edilmeyen alıcıların sayısı.
TıklananAnkete Başla düğmesini tıklayarak (veya anket bağlantısını tıklayarak) ankete bağlanan alıcıların sayısı.
Geri ÇevirenSurveyMonkey hesabınızdan gönderilen anketleri geri çeviren alıcılar.

Yanıtlar Tablosu

Yanıtlar tablosu, alıcıların anketinize nasıl tepki verdiğini takip eder. Bu tablo, kaç kişinin anketi yanıtladığı, tamamladığı ve kısmen tamamladığı gibi faydalı bilgileri içerir.

 

Etiket
Açıklama
Toplam Yanıt SayısıBağlantıyı tıklayan VE anketi yanıtlayan alıcıların toplam sayısı. Tamamlanan veya Kısmen Tamamlanan yanıtları içerir. Bağlantıyı tıklayan tüm alıcılar, anketi yanıtlamayacaktır.
TamamlananAnketin sonundaki Bitti düğmesini tıklayarak anketinizi tamamlayan alıcılar. Tamamlanan, Engellenen ve Kotayı Aşan yanıtları içerir.
Kısmen TamamlananAnkete başlamış ancak tamamlamamış, yani en az bir anket sorusunu yanıtlamış ve en az bir anket sayfasında İleri düğmesini tıklamış, ancak anketin son sayfasındaki Bitti düğmesini tıklamamış alıcılar.
YanıtlamayanAnket yanıtı göndermemiş alıcılar. Yanıtlamayan sayısını hesaplamak için, Toplam Yanıt sayısını Toplam Davet sayısından çıkarın. Bu bilgi Alıcılar sekmesinde de bulunur.
İPUCU! Toplam Davet sayısını Toplam Yanıt sayısına bölerek, anketinizin yanıtlama oranını hesaplayabilirsiniz. Genelde anketiniz uzunsa, anket diliniz karmaşıksa veya anketinizi yanlış hedef kitleye göndermişseniz düşük bir yanıtlama oranı bekleyebilirsiniz. Mümkün olan en iyi yanıtlama oranını elde etmek üzere elinizden geleni yaptığınızdan emin olmak için ipuçlarımızı okuyun.

Sıkça Sorulan Sorular

Bireysel yanıtlayanları veya yanıtları nasıl görüntülerim?

Hangi alıcıların anketinizi yanıtladığını veya yanıtlamadığını E-posta Daveti Toplayıcısındaki Alıcılar sekmesinden görebilirsiniz. Aşağıdakilere göre filtreleme yapmak için aşağı açılır menüleri kullanın:

 • Tüm Alıcılar
 • Tüm Yanıtlayanlar
 • Tamamlanan Yanıtlar
 • Kısmen Tamamlanan Yanıtlar
 • Yanıtlamayan
 • Geri Çeviren
 • Geri Dönen

Açılan, Tıklanan veya Açılmayan başlıklarına göre filtreleme yapmak mümkün değildir.

Ayrıca anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümünden bireysel yanıtları görüntüleyebilirsiniz. Bireysel Yanıtlar sekmesinin altında, her bireysel yanıta ait e-posta adresini ve yanıt durumunu görebilirsiniz.

Alıcı daveti geri çevirirse?

Alıcılar davetinizi istedikleri zaman geri çevirebilir.

Geri Çeviren alıcıların sayısı, Davetler tablosunun altında gönderdiğiniz toplam davetiye sayısından ayrı olarak görünür. Çünkü:

 • Geri çeviren alıcılar, geri çevirmeden önce e-posta davetini açmış veya bağlantıyı tıklamış olabilirler.
 • Geri çeviren alıcılar, geri çevirmeden önce anketinizi yanıtlamış olabilirler.
 • Geri çeviren alıcılar, e-posta davetlerinizi daha önceden geri çevirmiş olabilirler.
Örnek
Durum
Bir alıcı, e-posta davetini açar ve hemen geri çevirme bağlantısını tıklar.• Geri Çeviren
• Açılan
• Yanıtlamayan
Bir alıcı, e-posta davetini açar, Ankete Başla düğmesini tıklar ve anketi tamamlar. Ardından geri çevirme bağlantısını tıklar.• Geri Çeviren
• Açılan
• Tıklanan
• Tamamlanan
Alıcı, farklı bir toplayıcıdan daha önce gönderdiğiniz mesajdan geri çevirme bağlantısını tıklar. Ardından bu alıcıları yeni bir mesaja ekler ve mesajı gönderirsiniz.• Geri Çeviren
• Açılmayan*
• Yanıtlamayan

* Daha önce geri çeviren e-posta adreslerine mesaj göndermiyoruz ancak bunları, Açılmayan olarak Toplam Davet listenize ve Yanıtlamayan olarak Alıcılar listenize ekliyoruz.

Bir alıcıya birden fazla mesaj gönderirsem?

Davetler ve Yanıtlar tablosu, her alıcıyı sadece bir kere sayar. Tek bir alıcıya toplayıcı üzerinden kaç mesaj gönderirseniz gönderin, bu tablolarda sadece bir kere sayılacaklardır.

Örnek
Durum
Bir alıcıya Davet mesajı gönderdiniz ancak alıcı bunu açmadı. Ardından bir Hatırlatma mesajı gönderdiniz ve alıcı bu mesajı açtı.• Açılan
Bir alıcıya Davet mesajı gönderdiniz ancak alıcı bunu açmadı. Ardından bir Hatırlatma mesajı gönderdiniz; alıcı bu mesajı açtı ve Ankete Başla düğmesine bastı.• Açılan
• Tıklanan
Bir alıcıya Davet mesajı gönderdiniz ancak alıcı bunu açmadı. Ardından başka bir Davet mesajı gönderdiniz ve alıcı bu mesajı açtı.• Açılan

 

Tablomda neden Açılan ve Tıklanan öğelerini göremiyorum?

Bu özellik yalnızca bazı ücretli abonelik paketlerinde mevcuttur. Kendi abonelik paketinizde olup olmadığına bakın. Ayrıca Davet Takibi özelliğini kapatırsanız, toplayıcıda bir mesaj planladıktan veya gönderdikten sonra yeniden açamazsınız. Açılan, Tıklanan ve Açılmayan öğeleri, eski E-posta Toplayıcılarınızın bazılarında bulunmayabilir.

Takip özelliği Haziran 2015 tarihinde piyasaya sunulmuştur. Bu özellik SurveyMonkey hesabınıza eklendikten sonra, oluşturduğunuz tüm yeni E-posta Daveti Toplayıcıları bu takip verisini içerebilir. Ancak bu mesajlar gönderildiği sırada takip özelliği mevcut olmadığından, bu veri eski E-posta Daveti Toplayıcılarına geriye dönük olarak eklenemez.

Davetleri takip edip, yine de yanıtları isimsiz olarak saklayabilir miyim?

İsimsiz Yanıtlar özelliği açık olsa da e-posta davetlerini takip edebilirsiniz. Bu bilgi, anket sonuçlarına değil e-posta davetine bağlıdır.

Anketinizi e-posta daveti ile gönderirseniz, kaç kişinin davetinizi açtığını, anket bağlantısını tıkladığını veya anketinizi yanıtladığını takip edebilirsiniz.

Yanıt alın