m

Kaydırmalı Soru

Kaydırmalı soru, yanıtlayanların interaktif bir kaydırıcıyı sürükleyerek bir öğeyi ya da açıklamayı sayısal bir ölçekte değerlendirmelerini sağlar.

Kaydırmalı Soru Oluşturma

Kaydırmalı soru oluşturmak için:

  1. Anketi Tasarla sayfasının OLUŞTURUCU bölümünden Kaydırmalı seçeneğini anketinize sürükleyip bırakın.
  2. Soru metnini girin.
  3. Düzenle ve Seçenekler sekmelerinin altından ayarları düzenleyin.
  4. Kaydet öğesini tıklayın.
İPUCU! Yanıtlayanlarınızın soruyu doğru yanıtlamalarına yardımcı olacak talimatlar ekleyin. Kaydırıcıyı tercih ettiğiniz yere sürükleyin ya da metin kutusuna sayısal bir değerlendirme girin gibi bir talimat öneririz.

Soru Ayarları

Düzenle ve Seçenekler sekmelerinin altından, Kaydırma sorusuna özel aşağıdaki ayarları düzenleyebilirsiniz.

Ayar
Sekme
Açıklama
Ölçek Aralığı EtiketleriDüzenleKaydırıcının sol, orta ve sağ tarafı için metin etiketlerini düzenler. Ölçek Aralığı Etiketlerini düzenlemek, aralığı veya sorunun doğrulamasını etkilemez; yalnızca metin etiketlerini değiştirir.

Şimdiye kadar özelleştirdiğiniz seçeneklere bağlı olarak Ölçek Aralığı Etiketleri, Ölçek Aralığını değiştirdiğinizde otomatik olarak güncellenebilir:

 

  • Ölçek Aralığı Etiketlerini zaten düzenlediyseniz, Ölçek Aralığını değiştirdiğinizde etiketler otomatik olarak güncellenmez.
  • Ölçek Aralığı Etiketlerini henüz düzenlemediyseniz, Ölçek Aralığını değiştirdiğinizde etiketler otomatik olarak güncellenir.
Ölçek Aralığı

Seçenekler

Sorunun kabul edeceği yanıt aralığını sınırlar. Ölçek Aralığını minimum -1.000.000 ile maksimum 1.000.000 olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Varsayılan Ölçek Aralığı, 0 ila 100 arasıdır.
Basamak BoyutuSeçeneklerKaydırıcının hareket ettiği aralığı kontrol eder.

Basamak Boyutunun 1 olması (varsayılan), yanıtlayanın kaydırıcıyı Ölçek Aralığının minimum ve maksimum değerleri dahilindeki herhangi bir tam sayıya getirebileceği anlamına gelir. Örneğin, 0 ila 5 aralığında bir kaydırıcı kullanıldığında 0, 1, 2, 3, 4 veya 5 öğelerini seçebilirler.

Basamak Boyutunu 5 olarak değiştirirseniz, kaydırıcıyı sürüklediğinizde beşer beşer hareket eder. Örneğin, 0 ila 20 aralığında bir kaydırıcı kullanıldığında, yanıtlayanlar 0, 5, 10, 15 veya 20 öğelerini seçebilirler. Ayrıca iki değer arasında bir şey seçmek istediklerinde Ölçek Aralığı dahilinde herhangi bir tamsayıyı (örn. 11 veya 19) sayısal giriş kuyusuna yazabilirler.
Başlangıç PozisyonuSeçeneklerYanıtlayan soruyu ilk görüşünde kaydırıcının varsayılan konumunu kontrol eder.
Sayısal Giriş Kutusunu GizleSeçeneklerKaydırma çubuğunun yanında varsayılan olarak görünen sayısal giriş kutusunu gizler.

Yanıtlayanlarınız sonuçlarınızı sayısal bir ölçeğe göre ölçtüğünüzü hemen anlamayabilir. Bu nedenle bu seçenek, Ölçek Aralığı Etiketleriniz için sayı yerine kelime kullandığınızda faydalıdır.

Diğer Seçenekler

Düzenle ve Seçenekler sekmelerinde, soruyu şu yöntemlerle daha da özelleştirebilirsiniz:

Anket Davranışı

Anketinizi göndermeden önce, anketinizin yanıtlayanlara nasıl görüneceğini görmek için anket tasarımınızı önizleyin ve test edin.

Yanıtlayanlar, Kaydırmalı soruyu üç şekilde yanıtlayabilir:

  • Kaydırıcıyı tıklayarak istenilen yere sürükleme.
  • Metin kutusuna doğrudan sayısal bir yanıt girme.
  • Doğru üzerindeki herhangi bir yeri tıklama; bu durumda kaydırıcı doğrudan o yere atlar.

Birisi kaydırıcıyı tıklayıp bir yere taşımadıkça ya da metin kutusuna yanıt girmedikçe sorunun yanıtlanmadığı veya atlandığı kabul edilecektir. Bu, sonuçlarınızın varsayılan Başlangıç Konumuyla ilişkilendirilmiş değerlendirme için saptırılmasını engeller. Yanıtlayanların, soruya bir yanıt kaydetmek için soruyla ilgili bir eyleme geçmeleri gerekir.

Yanıtlayan bir değerlendirme seçip ardından yanıtını kaldırmaya karar verirse, yanıtını silmek ve soruyu yanıtlanmamış haline geri getirmek için Temizle öğesini tıklayabilir. Bu durumda kaydırıcı, varsayılan Başlangıç Konumuna geri döner.

Sonuçları Analiz Etme

Ortalama değerlendirme Sonuçları Analiz Et bölümünde hesaplanır; veri tablonuzdaki Ortalama Sayıya bakmanız yeterli. Ortalama şu şekilde hesaplanır:

Yanıtların toplamı

Toplam yanıt

Yanıtlayanların girdiği değerlendirmeleri teker teker görüntülemek için Yanıtlar öğesini de tıklayabilirsiniz. Buradan, yanıtlayanın bütün bireysel yanıtına atlamak için herhangi bir yanıt altında Yanıtlayanın yanıtlarını görüntüle öğesini tıklayın.

Kaydırmalı Soru Sonuçları Dışa Aktarımda Yok

Kaydırmalı bir sorunun sonuçları dışa aktarımınızda yer almıyorsa, dışa aktarım seçeneklerinde Ucu açık yanıtlar öğesini seçin ve tekrar deneyin.

Kaydırmalı soru, yanıtlayanların interaktif bir kaydırıcıyı sürükleyerek bir öğeyi ya da açıklamayı sayısal bir ölçekte değerlendirmelerini sağlar.

Yanıt alın