m

Tek Oturum Açma

Enterprise ekibiniz için Tek Oturum Açma özelliğini etkinleştirmek istiyorsanız, satış bölümüne ulaşın.

Tek Oturum Açma özelliği, ekibinizdeki kullanıcıların SurveyMonkey'ye giriş yapmak için kurumsal oturum açma kimliklerini kullanmasını sağlayarak SurveyMonkey için ayrı bir kullanıcı adı ve parola bulundurma ihtiyacını ortadan kaldırır. Tek Oturum Açma sayesinde, kurumunuz genelinde SurveyMonkey erişiminizi kontrol edebilir, daha yüksek seviyede güvenliğe yönelik kimlik doğrulama ilkelerini tanımlayabilirsiniz.

SurveyMonkey, Tek Oturum Açma özelliğini şu iki taraf arasında kimlik doğrulama ve yetkilendirme alışverişi sağlayan XML tabanlı açık standart veri formatı olan SAML 2.0 ile destekler:

 • Kimlik Sağlayıcı (IdP): Kurumunuzun halihazırda kullandığı kimlik doğrulama mekanizmasıdır. Örnek olarak Shibboleth, Ping ve PingOne, OneLogin ve Okta sayılabilir.
 • Hizmet Sağlayıcı (SP): SurveyMonkey.

Tek Oturum Açma ile Giriş

Ekip Girişi URL'si

Kurumunuzdaki tüm kullanıcıların SurveyMonkey'ye giriş yaparken kullanabileceği, kurumunuza özel bir giriş URL'si sağlanır. Bu URL, SurveyMonkey IdP kimlik doğrulama sayfanıza yönlendirilir. Şirketinizin intranetinde paylaşabileceğiniz gibi, ekibinizdeki kişilerden bu URL'yi yer imlerine eklemelerini de isteyebilirsiniz. Böylelikle bağlantıya erişim daima mümkün olur.

Normal SurveyMonkey giriş sayfasına gittiğinizde, Tek Oturum Açma yoluyla giriş yapılmasını hatırlatan turuncu bir bant görebilirsiniz.

Giriş süreci, ekipteki görevinize göre değişiklik gösterir:

Ekibinizdeki Mevcut Kullanıcılar

Giriş URL'si ile giriş yapan mevcut ekip üyeleri, doğrudan hesaplarındaki Anketlerim sayfasına yönlendirilir.

Yeni Kullanıcılar

Henüz ekibinizin üyesi olmayan kullanıcılar, giriş bağlantısını tıkladıklarında ekibinize katılabilecekleri bir giriş sayfasına ulaşırlar. Buradan ekibinizin bir parçası olarak yeni hesap oluşturabilecekleri gibi, ekip üyesi olmak için mevcut SurveyMonkey hesaplarını görüştürebilirler.

Birincil Yönetici

Birincil Yönetici, normal SurveyMonkey giriş sayfası ile giriş yapmalıdır.

Mobil Uygulama

SurveyMonkey uygulamasından Tek Oturum Açma yoluyla giriş yağmak için:

 1. Giriş sayfasındaki Giriş Sorunu öğesine dokunun.
 2. Tek Oturum Açma öğesini seçin.
 3. Tek Oturum Açma için kullandığınız e-posta adresini girin.
 4. Devam öğesine dokunun. Böylelikle e-posta adresinizin Tek Oturum Açma özelliğine sahip bir hesapla bağlantılı olup olmadığı kontrol edilir.
 5. Şirket oturum açma kimlikleri ile oturum açın.

Oturum Açma Kimliklerini Yönetme

Kurumuzda Tek Oturum Açma özelliği bulunuyorsa, Birincil Yönetici hariç tüm kullanıcılar oturum açma kimliklerini kendi ağlarında yönetmelidir.

Aşağıdaki işlemlerden herhangi birini yapmanız gerekiyorsa, lütfen BT departmanınızla veya ağ yöneticinizle iletişime geçin:

 • Parolanızı sıfırlama
 • Kullanıcı adınızı değiştirme
 • E-posta adresinizi değiştirme

Hesap Devretme veya Silme

Tek Oturum Açma özelliğinin etkin olduğu bir gruptan hesap devretmek veya silmek için:

 1. Birincil Yönetici ilk olarak söz konusu kullanıcının SurveyMonkey erişimini engellemek üzere kurum içi sistemi güncellemelidir.
 2. Hesabı devretmek veya silmek için, SurveyMonkey'deki adımları takip edin.

Yanıtlayan Kimliğini Doğrulama

Enterprise ekibinizde Tek Oturum Açma özelliği etkin olduğunda, daha güvenli kurum içi anketler göndermenizi sağlayan daha fazla toplayıcı seçeneğine erişebilir, Tek Oturum Açma meta verileri ile yanıtlayanları takip edebilirsiniz.

Yanıtlayanların Tek Oturum Açma Özelliği ile Oturum Açmasını Zorunlu Hale Getirme

Anketinize erişmek isteyen kişilerin Tek Oturum Açma yoluyla giriş yapmasını zorunlu hale getirmek için, herhangi bir Web Bağlantısı Toplayıcısı üzerinden Yanıtlayan Kimliğini Doğrulama toplayıcı seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Anket bağlantısı açıldığında, Tek Oturum Açma yoluyla oturum açılması istenen kullanıcı daha sonra yanıtlayacağı ankete yönlendirilir.

Yanıtlayan Kimliğini Doğrulama özelliğini açmak için:

 1. Anketinizin Yanıt Topla bölümüne gidin.
 2. Toplayıcının adını tıklayın.
 3. Yanıtlayan Kimliğini Doğrulama öğesini tıklayın.
 4. Açık, yanıtlayanlarınız anketinize katılmak için kimlik doğrulaması yapmalıdır öğesini seçin.

Tek Oturum Açma Meta Verileriyle Yanıtlayanları İzleme

Yanıtlayan Kimliğini Doğrulama toplayıcı seçeneği etkin olduğunda, Tek Oturum Açma profil bilgilerini (adı, soyadı ve e-posta adresi) anket yanıtlarına ekleyerek yanıtlayanları takip edebilirsiniz.

Yanıtlayanları Tek Oturum Açma özelliği ile takip etmek için:

 1. Yanıtlayan Kimliğini Doğrulama toplayıcı seçeneğini etkinleştirin.
 2. İsimsiz Yanıtlar öğesini tıklayın. Bu özelliği bulmak için Gelişmiş seçenekleri göster öğesini tıklamanız gerekir.
 3. Kapalı, yanıtlayanların SSO profilini dahil edin öğesini seçin.
 
Ad ve Soyadı için Biçimlendirme Gereklilikleri

Anket sonuçlarına başarılı bir şekilde yansıtılmasını sağlamak için yanıtlayanın adı ve soyadı biçiminin IdP uygulamanızda belirli bir biçimi takip etmesi gerekir.

Sistem bu diziyi otomatik olarak küçük harf haline getirir ve alt çizgileri kaldırır. Yeniden biçimlendirme tamamlandıktan sonra şu biçimde görünmelidir:

adı
soyadı

Örneğin:

 • SoyAdı veya Soy_adı olarak yazılan girişler, geçerli olan soyadı olarak biçimlendirilir.
 • Soy adı ise geçerli olmayan soy adı şeklinde biçimlendirilir.
Tek Oturum açma özelliği, grubunuzdaki kullanıcıların SurveyMonkey'ye giriş yaparken kurumsal oturum açma kimliklerini kullanmasını sağlar. Grubunuzda Tek Oturum Açma özelliğini etkinleştirmek istiyorsanız satış departmanına ulaşın.

Yanıt alın