m

Yanıtlama Oranı

Yanıtlama oranınız, anketinize yanıt veren kişi yüzdesidir.

Anketinizin yanıtlama oranı yüzdesini hesaplamak için şu denklemi kullanın:

Anketin yanıt sayısı
x 100
Anketi gönderdiğiniz kişi sayısı

Toplam yanıt sayısını, anketinizin Özet sekmesinde bulabilirsiniz.

Yanıtlama oranınızı anketinizin tam yanıt sayısına göre hesaplamak için, tamamlanmaya göre filtreleyin ve Tam yanıtları seçin. Tam yanıt sayısı, filtre uygulandığında sayfanın üst kısmında görünür.

İPUCU! İhtiyacınız olan yanıtlayan sayısını nasıl hesaplayacağınızı öğrenin veya örnek boyutu hesaplayıcımızı kullanın.

Yanıtlama Oranınızı Arttırma

Anketinize çok sayıda yanıtlayan yanıt vermemişse veya tamamlamadan önce anketten çıkmış veya anketi terk etmişse düşük bir yanıtlama oranınız olur.

Genelde anketiniz uzunsa, anket diliniz karmaşıksa veya anketinizi yanlış hedef kitleye göndermişseniz düşük bir yanıtlama oranı bekleyebilirsiniz. Mümkün olan en iyi yanıtlama oranını elde etmek üzere elinizden geleni yaptığınızdan emin olmak için ipuçlarımızı okuyun.

Anket Tasarımınızı Temizleyin

Anketinizin uzunluğu ve üslubu, yanıtlama oranınızı çarpıcı derecede etkileyebilir. Anketiniz uzunsa ve sorularınız metin ağırlıklıysa yanıtlayanlar bunalıp anketinizden çıkabilir.

Anketinizi tasarlarken bu ipuçlarını aklınızda tutun:

  • Anketinizi kısa tutun: Yalnızca temel soruları ve yanıt seçeneklerini ekleyin. Anket devam ettikçe dikkat ve motivasyon düşme eğilimindedir.
  • Kastettiğinizi söylemek için mümkün olan en az ve en kısa kelimeleri kullanın. Yanıtlayanlar ne kadar az okumak zorunda kalırsa o kadar iyi olur.
  • Diliniz basit olsun. Genç bir yetişkinin anlayacağını düşündüğünüz kelimeleri hedefleyin ve mesleki dil kullanmayın.
  • Yanıtlayanların ucu açık soruları atlamasına izin verin; ucu açık soruları zorunlu yapmayın. Yanıt yazmaya zaman ayırmak istemeyen yanıtlayanlar, yanıt yazmak yerine anketten çıkabilirler.
Hedef Kitlenizi Tanıyın

Anket konuları tüm yanıtlayanları kapsamayabilir veya ilgilendirmeyebilir, bu da yanıtlayanların anketinizden çıkmasına neden olur ve yanıtlama oranınızı düşürür.

Aradığınız yanıtlayanları çektiğinizden emin olmak için anketinize bir eleme sorusu ekleyebilirsiniz.

Ayrıca anketinizin sorularını yanıtlayanlarınızın ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre şekillendirmeye çalışın. Bazı sorular herkes için geçerli değilse yanıtlayanları kendilerini ilgilendirmeyen soruları veya sayfaları geçecek şekilde atlatmak için anketinize Atlama Mantığı ekleyin.

Anket yanıtları satın almak için SurveyMonkey Audience kullanıyorsanız, hedef alma ipuçlarımızı okuyun.

Kişileri Güncel Tutun

Anketinizin hedef kitlesini bizzat tanıyorsanız insanlara bir anket yapmayı planladığınızı, neyle ilgili olduğunu ve ne zaman gönderebileceğinizi söyleyin.

Anketinizi SurveyMonkey'deki E-posta Daveti veya başka bir mesajlaşma platformu ile bir kişi listesine gönderiyorsanız kişi listenizin güncel olduğundan emin olun. Kişi listeniz güncel değilse e-posta adresleri değişmiş olan önemli kişileri atlayabilirsiniz ve mesajlarınız geri dönebilir.

Anketinizi Birden Çok Yolla Gönderin

Anketinizi dağıtmak için birden fazla toplayıcı kullanırsanız yanıt alma şansınızı arttırırsınız.

Bir kişi listesine e-posta göndermenin yanı sıra Listserv, Facebook, LinkedIn veya başka web topluluklarında anketinizin bağlantısını yayınlamayı düşünebilirsiniz.

Anketinizi Test Edin

Tüm kişi listenize göndermeden önce, anketinizi daha küçük bir grupla test edin. Bu sayede anket dilinizdeki veya tasarımınızdaki sorunları tanımlayabilir ve daha büyük bir gruptan alabileceğiniz ortalama yanıtlama oranına dair genel bir fikir edinebilirsiniz.

E-posta Davetlerini Kişiselleştirin ve Hatırlatma Gönderin

Anket davetlerinizin davetkar olduğundan emin olun; davetleriniz kısa, basit ve cana yakın olsun.

Anketin ne hakkında olacağına, neden yaptığınıza ve ne kadar süreceğine dair kısa bir açıklama sunun. Gizlilik ilkesi, onay formu veya anket talimatları gibi ayrıntılı bilgiler eklemeniz gerekiyorsa bunları davetiniz yerine anket girişinize ekleyin.

Anketinizi E-posta Daveti ile gönderiyorsanız mesajınızda özel veri etiketleri kullanarak yanıtlayanlarınızın adını ekleyip davetlerinizi kişiselleştirin.

Mesajlarda özel veri etiketlerini kullanmak için:

  1. Bir kişi grubu oluşturun.
  2. Grubu alıcı olarak bir E-posta Davetine ekleyin.
  3. Özel veri etiketlerini kullanarak mesajınızı oluşturun.

E-posta Daveti Toplayıcısında, anketinize yanıt vermemiş alıcılara e-posta göndermek için hatırlatma mesajları da planlayabilirsiniz.

Yanıt alın