m

Anket Nasıl Oluşturulur?

SurveyMonkey ile sıfırdan veya bir şablondan anket oluşturmak çok kolaydır. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Anket oluşturmak ve göndermek için:

  1. Anket Oluşturun
  2. Soru ve Sayfa Ekleyin
  3. Mantık Uygulayın
  4. Tasarımı Özelleştirin
  5. Anketinizi Önizleyin ve Gönderin

§ Anket Oluştur

Yeni bir anket oluşturmak için, hesabınızın sağ üst köşesindeki Anket Oluştur düğmesini tıklayın ve şu seçeneklerden birini tercih edin: Sıfırdan başlayın, mevcut bir anketi kopyalayın veya anket ve şablon arayın.

Sıfırdan Başlayın

Anketinize bir ad verdikten sonra, sorularınızı ekleyebileceğiniz ve anketinizi oluşturmak için sol kenar çubuğundaki araçları kullanabileceğiniz boş bir sayfa ile başlarsınız.

Başlarken Yazılı sorularım var seçeneğini işaretlerseniz, kullanıma hazır anket sorularınızı kopyalayıp yapıştırabilir ve ankete toplu olarak ekleyebilirsiniz.

 

Mevcut Bir Anketi Kopyalayın

Hesabınızda olan bir anketin kopyasını oluşturabilirsiniz. Böylelikle sıfırdan başlamanız veya göndermiş olduğunuz ve yanıt kaydetmeye başlamış geçmiş anketlerde düzenleme yapmanız gerekmez.

Anket soruları, mantık, tema ve diğer anket tasarımı ayarları da kopyaya aktarılır, ancak anketinizi göndermek için yeni bir toplayıcı oluşturmanız gerekir.

 

Geçmiş anketlerinizi, ekip anket şablonlarını veya SurveyMonkey metodolojistleri tarafından tasarlanan uzman anket şablonlarını kolaylıkla arayın.

Anket sorularının önizlemesini görmek için anket veya şablonlardan birini tıklayın. Uzman şablonları anketin genel bilgilerini görüntülemenizi sağlar. Göndermiş olduğunuz eski anketler ise genel sonuçları gösterir.

IE9 mu kullanıyorsunuz? Internet Explorer 9 kullanıyorsanız lütfen şurada özetlenen sınırlamaları inceleyin: Desteklenen Tarayıcılar

ë Soru ve Sayfa Ekleyin

Anketinizi oluşturduktan sonra sol kenar çubuğundan soru ekleyerek işe başlayın. Kenar çubuğunun OLUŞTURUCU bölümündeki çeşitli soru türlerini ekleyebilir veya Soru Bankamızdaki önceden yazılmış soruları kullanabilirsiniz. Soru ekledikten sonra soruyu daha da özelleştirmek için Düzenle ve Seçenekler sekmelerindeki seçeneklere bakın.

Anketiniz uzunsa birkaç sayfaya bölün. Yanıtlayanlar, yeni sayfaya geçtiklerinde ilerlediklerini hissederler ve bu yaklaşım anketinizi mantıksal bölümler halinde düzenlemenize yardımcı olabilir.

Bir şablondan başladıysanız anketi inceleyin ve şablonu özelleştirme fırsatınız olup olmadığına bakın. Önceden yazılmış sorularımızın birçoğu, sorunun anketinizle ilgili olmasını sağlamak için soru metninin bazı bölümlerini özelleştirmenize olanak sağlar. Kendinize ait başka sorular eklemek veya işinize yaramayan soruları kaldırmak isteyebilirsiniz.

í Mantık Uygulayın

Anketinizin soruları ve sayfaları yerli yerine konduktan sonra, anketinize mantık uygulamanın vakti gelmiştir. Anketinizin işleyişini kontrol etmek ve verilerinizin kalitesini artırmak için kullanabileceğiniz çeşitli mantık seçenekleri sunuyoruz.

Örneğin, önceki sorulara verdikleri yanıtlara göre yanıtlayanların yolunu kontrol etmek için Soru Atlama Mantığı kullanabilirsiniz. Veya sıralamadan kaynaklanan önyargıyı azaltmak için Rastgele Soru Sıralama özelliğini kullanabilirsiniz.

ì Tasarımı Özelleştirin

Anketinizin yapısını bitirdikten sonra ve mantığınız sorunsuz şekilde çalışınca, tasarım ve görüntüleme seçenekleri ile anketinizin görünümünde ince ayar yapmaya odaklanabilirsiniz. Anket sayfasındaki öğeleri gösterebilir veya gizleyebilir, logo ekleyebilir ve özel bir tema oluşturabilirsiniz.

î Anketinizi Önizleyin ve Gönderin

Hataları veya mantık sorunlarını yakalamak için, anketinizi yanıtlayanlara göndermeden önce her zaman önizleyin ve test edin. Göndermeye hazır olduğunuzda, yanıt toplamak için bir toplayıcı oluşturun.

İPUCU! Tasarım araçlarımızı tanıtan görsel bir inceleme için Anketinizi Tasarlama Kılavuzu'na göz atın.

Yanıt alın