m

IP İzleme

Toplayıcılar, varsayılan olarak yanıtlayanların IP adreslerini anket sonuçlarına kaydeder; bu özellik yanıtlayanları izlerken işinize yarayabilir.

Toplayıcı ayarlarınızda anket sonuçlarını isimsiz yaparak IP adreslerinin anket sonuçlarında kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.

IP adresleri kişiyi değil, fakat bilgisayarı bulacak şekilde izlenebilir. Bilgisayarı paylaşan kişiler IP adresini de paylaşır. Ayrıca bazı IP adresleri proxy sunucularına bağlıdır, yani birçok bilgisayar aynı IP adresini paylaşabilir.

Örneğin, bir kurum gelen telefon aramalarını almak için tek bir telefon numarası kullanabilir. Bir arama yapıldığında, uygun kişiye veya dahili numaraya yönlendirilir. Aynısı bilgisayar ağlarında da gerçekleşebilir. Bir kurum, kurumun bilgisayar ağındaki tüm bilgisayarların internet bağlantılarını yönlendirmek için tek bir bilgisayar kullanabilir.

Anketinize aynı IP adresinden birden fazla yanıt geldiğini görüyorsanız bu durum, tek bir kişinin anketinizi birden fazla kez yanıtladığını gösterebileceği gibi, bir kurumdaki birkaç kişinin kurumun bilgisayar ağı üzerinden anketinize erişim sağladığını da gösterebilir.

Varsayılan olarak toplayıcılar anket sonuçlarında yanıtlayanların IP adreslerini kaydeder. Toplayıcı seçeneklerinden IP adreslerinin anket sonuçlarına kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.

Yanıt alın