m

Derecelendirme Sorusu

Derecelendirme sorusunda, yanıtlayanlardan tercih sıralarına göre dizerek öğeleri birbiriyle karşılaştırmaları istenir. Sonuçları Analiz Et bölümünde, her yanıt seçeneği için ortalama bir derece hesaplanır; bu da en çok tercih edilen yanıt seçeneğini çabucak değerlendirmenizi sağlar.

Derecelendirme Sorusu Oluşturma

Bu soru türünü eklemek için:

 1. Anketi Tasarla sayfasının OLUŞTURUCU bölümünden Derecelendirme seçeneğini anketinize sürükleyip bırakın.
 2. Soru metni alanında, yanıtlayanlardan seçenekleri 1 en yüksek olmak üzere tercih sıralarına göre derecelendirmelerini isteyen talimatları yazın. Tüm seçeneklerin ortak noktalarını eklemek de size yardımcı olabilir. Örneğin, "1 en çok tercih ettiğiniz aroma olmak üzere, aşağıdaki dondurma aromalarını tercih sıranıza göre derecelendirin."
 3. Derecelendirme Seçenekleri alanlarında, yanıtlayanların derecelendirmesini istediğiniz öğeleri girin.
 4. Diğer seçenekleri yapılandırın.
 5. Kaydet düğmesini tıklatın.
İPUCU! Derecelendirme seçeneği sayısını yaklaşık 5 olarak sınırlamaya çalışın. Yanıtlayanlardan çok sayıda öğeyi birbirlerine göre derecelendirmelerini istemeniz bunaltıcı olabilir.

Yok Seçeneği Ekle

Düzenle sekmesinde, Yok seçeneği eklemeyi seçip etiketi özelleştirebilirsiniz. Bir Derecelendirme sorusuna bir Yok sütunu eklediğinizde, her satırın sonuna bir Yok onay kutusu eklenir. Bir yanıtlayan Yok onay kutusunu işaretlerse bu satır bulanıklaşır ve bu yanıtlayanın derecelendirme sırasına eklenmez.

En düşük dereceli seçeneklerin bile yanıtlayan için geçerli olduğundan emin olmanız önemlidir. Bir yanıtlayanın, bir derecelendirme öğesinin kendisi için geçerli olmadığını belirtme şansı olmazsa bu seçeneği her halükarda derecelendirmesine eklemek zorunda kalır; bu da yanlış veriler ortaya çıkarabilir.

Diğer Seçenekler
 

Anketin İşleyişi

Anketinizi göndermeden önce, anketinizin yanıtlayanlara nasıl görüneceğini görmek için anket tasarımınızı önizleyin ve test edin.

Yanıtlayanların Derecelendirme sorusunu yanıtlaması için iki yol vardır:

 • Yanıt seçeneklerini tercih sırasına göre sürükleyip bırakabilirler.
 • Her yanıt seçeneğine sayısal bir derece seçmek için açılır menüleri kullanabilirler.
İPUCU! Yanıtlar, yanıtlayanların fark edemeyeceği kadar çabuk tekrar sıralanabilir; bu nedenle yanıtlayanlara durumu açıklamak için soru metnine talimatlar eklemeniz faydalı olabilir. Daha fazla bilgi almak için: Derecelendirme Sorusu Yanıtları Otomatik Olarak Sıralar

Sonuçları Analiz Etme

Örnek sonuçlara bakın (yalnızca İngilizce) »

Ortalama Derece

Derecelendirme sorularında, her yanıt seçeneğinin ortalama derecesi hesaplanır; böylece genel olarak en çok hangi yanıt seçeneğinin tercih edildiğini belirleyebilirsiniz. En yüksek ortalama dereceye sahip yanıt seçeneği en çok tercih edilen seçenektir.

Ortalama derece şu şekilde hesaplanır:

w = derecenin ağırlığı
x = yanıt seçeneğinin yanıt sayısı

x1w1 + x2w2 + x3w3 ... xnwn

Toplam

Ağırlıklar ters şekilde uygulanır. Başka bir deyişle, en büyük ağırlık yanıtlayanın en çok tercih ettiği (1 numara olarak derecelendirdiği) seçenektedir ve en az tercih ettiği (son sırada derecelendirdiği) seçeneğin ağırlığı 1'dir. Varsayılan ağırlıkları değiştiremezsiniz.

Örneğin, bir Derecelendirme sorusunda 5 yanıt seçeneği varsa ağırlıklar şöyle verilir:

 • 1 numaralı seçeneğin ağırlığı 5'dir
 • 2 numaralı seçeneğin ağırlığı 4'tür
 • 3 numaralı seçeneğin ağırlığı 3'dir
 • 4 numaralı seçeneğin ağırlığı 2'tür
 • 5 numaralı seçeneğin ağırlığı 1'dir

Ağırlıkları bu şekilde uygularız, böylece veriler grafikte gösterildiğinde hangi yanıt seçeneğinin en çok tercih edildiği belli olur.

Derecelendirme sorusuna bir Yok seçeneği eklemeyi seçerseniz hiçbir Yok yanıtı ortalama dereceye katılmaz.

Grafikler

Derinlik görüntüleme seçeneği, şu seçeneklerden birini seçmenize olanak sağlar:

 • Ağırlıklı Ortalama: Her yanıt seçeneğinin ortalama derecesini grafiğe taşır
 • Dağılım: Her yanıt seçeneğini seçen yanıtlayanların mutlak sayısını veya yüzdesini grafiğe taşır

Kullanılabilecek grafik türleri, soru türüne ve ayarladığınız görüntüleme seçeneklerine bağlıdır. Daha fazla bilgi almak için: Özel Grafikler ve Veri Tabloları

Derecelendirme sorusunda, yanıtlayanlardan tercih sıralarına göre dizerek öğeleri birbiriyle karşılaştırmaları istenir. Her yanıt seçeneği için ortalama bir derece hesaplanır; bu da en çok tercih edilen yanıt seçeneğini çabucak değerlendirmenizi sağlar.

Yanıt alın