m

Anket Sorularını Zorunlu Hale Getirme

Anketinizdeki herhangi bir soruyu zorunlu hale getirebilir, böylelikle yanıtlayanların sayfayı göndermeden önce bu soruları yanıtlamalarını sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, zorunlu sorular yıldız işareti (*) ile belirtilir, ancak anketinizin Anketi Tasarla bölümünün kenar çubuğundaki SEÇENEKLER kısmından yıldız işaretlerini gizle öğesini seçebilirsiniz.

Yanıtlayanlar zorunlu bir soruyu cevaplamazlarsa, soruyu gereklilikler çerçevesinde yanıtlamadan sonraki sayfaya ilerleyemezler. Zorunlu bir soruyu boş bıraktıkları veya yanıtları gerekli aralığa ya da sınıra uymadığı takdirde, yanıtlayanların göreceği hata mesajını özelleştirebilirsiniz.

Sonuçlarınızı analiz ederken, bazı yanıtlayanların zorunlu soruları atladığını görebilirsiniz. Bu da, atlama mantığının soruyu atlamalarını sağladığı veya yanıtlayanın anketten erken çıktığı anlamına gelebilir.

Bir Sorunun Yanıtlanmasını Zorunlu Hale Getirme

Bir sorunun yanıtlanmasını zorunlu hale getirmek için:

 1. Anketi Tasarla sekmesini tıklayın.
 2. Düzenlemek istediğiniz soruyu tıklayın.
 3. Seçenekler sekmesini tıklayın.
 4. Bu Sorunun Yanıtlanmasını Zorunlu Yap seçeneğini işaretleyin.
 5. Hata mesajını özelleştirin ve zorunlu bir aralık veya sınır belirleyin (isteğe bağlı).
 6. Kaydet düğmesini tıklayın.

Soruları Toplu Halde Zorunlu Hale Getirme

Her sorunun ayarlarını tek tek değiştirmek yerine, bir sayfa üzerindeki tüm soruları aynı anda zorunlu hale getirebilirsiniz.

Bir sayfadaki tüm soruların yanıtlanmasını zorunlu kılmak için:

 1. Anketi Tasarla bölümünde, zorunlu hale getirmek istediğiniz sayfanın üst kısmında bulunan Diğer İşlemler öğesini tıklayın.
 2. Soruları zorunlu yap öğesini tıklayın.

Bu toplu işlemi geri almak mümkün değildir, ancak gerekli olduğu takdirde tek tek sorulara ait Seçenekler sekmesinin altındaki Bu Sorunun Yanıtlanmasını Zorunlu Yap seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz.

Belirli bir aralık veya sınırı zorunlu hale getirmeniz ya da hata mesajlarını özelleştirmeniz gerekirse, bu ayarları her soru için tek tek düzenlemeniz gerekir.

Belirli Bir Aralık veya Sınırı Zorunlu Hale Getirme

Birden çok yanıt seçeneğine, satıra veya metin kutusuna izin veren soru türlerinde, yanıtlayanın vermesi gereken yanıt sayısına dair bir aralık veya sınır belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki şartları kullanabilirsiniz:

 • en az
 • en çok
 • bir aralık
 • tam olarak
 • tümü

Ardından yanıtlayanın yanıtlamasını zorunlu hale getirmek istediğiniz seçenek sayısını girebilirsiniz.

İPUCU! Hata Mesajını Özelleştirin. Zorunlu yanıt seçeneği sayısı ile ilgili bir aralık veya sınır belirlerseniz, hata mesajını bu şartları açıklayacak şekilde özelleştirin. Bu şekilde yanıtlayanların neyi yanlış yaptıklarını anlayıp ankette başarıyla ilerleyebilmelerini sağlayabilirsiniz.
Anketinizdeki herhangi bir soruyu zorunlu hale getirebilir, böylelikle yanıtlayanların sayfayı göndermeden önce bu soruları yanıtlamalarını sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, zorunlu sorular yıldız işareti (*) ile belirtilir, ancak anketinizin Anketi Tasarla bölümünün kenar çubuğundaki SEÇENEKLER kısmından yıldız işaretlerini gizleme özelliğini seçebilirsiniz.

Yanıt alın