m

Facebook Messenger'da Anket Paylaşma

Atla...

 

Kullanım Şekli

Kısa ve basit anketler oluşturup doğrudan Facebook Messenger'da paylaşabilirsiniz. İnsanlar anketinizi Messenger'da SurveyMonkey ile sohbet ederken yanıtlar. Bu da geri bildirim vermek için Facebook'tan ayrılmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Böylelikle yanıt oranlarının artması mümkün olur.

2 Anketinizi Messenger'da veya SurveyMonkey'de oluşturun

2 Anketinizi doğrudan bir mesajla paylaşın veya web bağlantısı gönderin

2 İnsanlar anketinizi Messenger sohbet penceresinden yanıtlar

2 SurveyMonkey'de anketinize ve toplayıcınıza erişin veya sonuçlarınızı analiz edin

 

Anket Oluşturma

Başlamadan önce anketinizi nerede oluşturmak istediğinize karar verin: Messenger veya SurveyMonkey. Nerede oluşturursanız oluşturun, anketi Messenger'da paylaşabilir ve anketinizi SurveyMonkey'de istediğiniz zaman bulup düzenleyebilirsiniz.

Anketi SurveyMonkey üzerinde oluşturuyorsanız, desteklenen soru türlerini ve ayarları incelediğinizden emin olun.

Messenger Adımları

Messenger'da anket oluşturmak için SurveyMonkey botu ile sohbet ermeniz yeterlidir. Messenger botları akıllı telefon uygulamalarına benzer. Şirketler yemek siparişi vermek, otel rezervasyonu yapmak ve yakın zamanda yapılan bir alışverişe ait makbuzları göndermek gibi birçok işlemi gerçekleştirebilen Messenger botları oluşturabilirler. SurveyMonkey botu, insanların Messenger'da anket oluşturmasını, paylaşmasını ve yanıtlamasını mümkün kılar.

Soru Ekleme

Soru eklemek için:

 1. Messenger'a geçin. SurveyMonkey sohbetini açın ve merhaba deyin ya da Başlayın öğesine dokunun. Bot da sizinle sohbet etmeye başlayacak ve sizi adım adım yönlendirecektir.
 2. Messenger üzerinden SurveyMonkey'e giriş yaptıktan sonra anket adını girin.
 3. Eklemek istediğiniz soru türüne dokunun.
  • Çoktan seçmeli bir soru için soru metnini girip enter tuşuna basın. Ardından virgülle ayırdığınız yanıt seçeneklerini girerek enter tuşuna başın.
  • Açık uçlu bir soru için soru metnini girip enter tuşuna basın.
  • Net Promoter Score sorusu için, değerlendirmek istediğiniz seçeneğe dokunun.
  • Değerlendirme sorusu için soru metnini girip enter tuşuna basın. Ardından sorunuzun değerlendirme ölçeğine ve tercih ettiğiniz sembole dokunun.
 4. Soru eklemeyi bitirdikten sonra menüden Oluşturma tamamlandı öğesini seçin. Veya oluşturmuş olduğunuz soruyu Önizleyebilir ya da Düzenleyebilirsiniz.

Giriş Ekleme, Yeniden Başlama veya Paylaşma

Tüm sorularınızı ekledikten sonra birkaç seçeneğiniz bulunur:

 • Giriş bölümü ekleyin: Böylelikle insanların anketi açtıklarında anketin konusunu öğrenmelerini sağlamış olursunuz.
 • Sıfırdan başlayın: Bir hata yaptığınızda yeni bir ankete başlamak için iyi bir seçenektir. Yeniden başladığınızda eski anket SurveyMonkey hesabınızda kaydedilir.
 • Paylaşmaya hazırım: Bu işlem, anketin tamamlanmasını sağlar ve paylaşacağınız bağlantıyı oluşturur.
İPUCU! Anketinizi düzenlemek için SurveyMonkey hesabınızda oturum açın ve anketinizi yönetin.

Hata Mesajları ve Karakter Sınırları

Bir metin girdiğinizde hata mesajı ile karşılaşırsanız, bu hatanın neden kaynaklandığı sohbet içinde size açıklanır. Desteklenmeyen metnin yerine yeni metni girmeniz yeterlidir.

Ne kadar az soru sorarsanız Messenger'daki deneyiminiz o kadar iyi olur. Soru başına en fazla 10 yanıt seçeneği kullanın, soru metnindeki karakter sayısının en fazla 640, yanıt seçeneği metnindeki karakter sayısının en fazla 20 karakter olmasına dikkat edin.

Messenger'da anket oluştururken sorun yaşıyorsanız, en son Messenger uygulamasını yüklediğinizden ve sohbetinizi sildiğinizden emin olarak tekrar deneyin.
SurveyMonkey Adımları

SurveyMonkey'e giriş yapın ve Facebook Messenger şablonunu kullanarak bir anket oluşturun. Şablondaki soruları düzenleyebilir, silebilir veya kendi sorularınızı ekleyebilirsiniz.

Şablon yalnızca hesaplarını İngilizce olarak kullanan müşterilere yöneliktir. Şablonunuz yoksa, desteklenen soruları kullanarak sıfırdan bir anket oluşturabilirsiniz.

Kısa ve Basit Olmasına Dikkat Edin

Ne kadar az soru sorarsanız Messenger'daki deneyiminiz o kadar iyi olur. Soru başına en fazla 10 yanıt seçeneği kullanın, soru metnindeki karakter sayısının en fazla 640, yanıt seçeneği metnindeki karakter sayısının en fazla 20 karakter olmasına dikkat edin ve anket mantığı ya da özel soru ayarları uygulamayın.

Desteklenen Soruları Kullanın

Messenger'da yalnızca Çoktan SeçmeliTek Metin KutusuYorum Kutusu ve Net Promoter® Score, Metin ve Yıldızlı Değerlendirme soruları kullanılabilir. Çoktan Seçmeli sorularda yalnızca tek bir yanıta izin verilir. Bu nedenle onay kutularını kullanmayın!

Anket Seçeneklerini ve Mantığı Devre Dışı Bırakın

Anket seçenekleri ve mantığı, Messenger'da hatalara neden olabilir. Seçenekleri ve mantık ayarlarını devre dışı bırakmak için aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

 • Anketinizdeki her soru için Düzenleme sekmesini tıklayın ve bu sekmedeki ayarların işaretlerini kaldırarak kaydedin.
 • Anketinizdeki her soru için Seçenek sekmesini tıklayın ve bu sekmedeki ayarların işaretlerini kaldırarak kaydedin.
 • MANTIK menüsünden anket mantığını devre dışı bırakın. Değişiklikler otomatik olarak kaydedilir.

SEÇENEKLER ve TEMALAR menülerindeki tasarım ayarlarını devre dışı bırakmanıza gerek yoktur. Ancak Facebook, Messenger'ın görünümünü ve dokusunu kontrol ettiğinden burada uygulanan ayarlar ileriye taşınmaz.

 

Anket Paylaşma

Bir web bağlantısını kopyalayabilir, seçtiğiniz kişilere doğrudan mesaj göndererek bu bağlantıyı paylaşabilirsiniz. Veya Facebook'ta bir gönderi oluşturmak için web bağlantısı kullanın. Ardından gönderiyi Zaman Tünelinizde paylaşmak istediğiniz şekilde biçimlendirebilir, Facebook paylaşım seçeneklerini kullanarak gönderiyi Messenger'da doğrudan arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bağlantıyı nasıl paylaşırsanız paylaşın, bağlantıyı açanlar anketi yanıtlamak üzere Messenger'ın SurveyMonkey sohbet penceresine yönlendirilirler.

Daha fazla bilgi için anketinizi oluşturduğunuz yerle eşleşen aşağıdaki bölümü okuyun.

Messenger Adımları

Anketinizi oluşturduktan sonra web bağlantısını almak için menüden Paylaşmaya hazırım öğesini seçin. Bağlantıyı kopyalayın ve doğrudan bir mesajla paylaşın veya istediğiniz herhangi bir ortamda paylaşın.

Messenger'daki SurveyMonkey sohbet geçmişinizden arayarak veya SurveyMonkey'de anketinizi yöneterek bu bağlantıyı yeniden bulabilirsiniz.

SurveyMonkey Adımları

Web Bağlantınızı Alma

Anketinizi Messenger'da paylaşmak için:

 1. Anketinizin Yanıtları Topla bölümüne gidin.
 2. Yeni bir toplayıcı oluşturun ve Messenger'da paylaşın. Seçeneği görmemeniz durumunda bu özelliği talep edebilirsiniz.
 3. Tasarım gerekliliklerini karşıladığından emin olmak için anketinizi doğrulayın. Anketi doğruladıktan sonra düzenlerseniz, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için yeniden doğrulamanız gerekir.
 4. Toplayıcı seçeneklerinizi seçin.
 5. Anketinizi doğrudan bir mesajla paylaşmak için yeşil Messenger düğmesini tıklayın. Yeni bir pencere açılır. Bu pencereye anket bağlantısını paylaşmak istediğiniz arkadaşlarınızı girebilirsiniz. Veya anketinizin web bağlantısını kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Her iki durumda da insanlar bağlantıyı açtıklarında anketi yanıtlamak üzere Messenger'a yönlendirilirler.
Şu anda web bağlantısını gönderiye yapıştırdığınızda Facebook'ta otomatik olarak açılan bir görüntü eki sorunu mevcuttur (masaüstünde bu şekilde, mobilde bu şekilde görünür). Görüntü eki haber kaynağından tıklandığında, anket Messenger üzerinden açılmaz. Lütfen gönderinizdeki görüntü ekini kaldırın. Böylelikle görüntü yerine gönderinizdeki metinde bulunan bağlantının tıklanması mümkün olacaktır.

 

Anket Yönetme

Anketinizi ister SurveyMonkey ister Messenger üzerinde oluşturun, anketinizi yönetmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Messenger'da anket oluşturmak için SurveyMonkey ile sohbet ettiğiniz sırada, daha sonra görüntülemeniz veya yazım yanlışlarını düzeltmeniz için bu bilgiler SurveyMonkey hesabında da kaydedilir. Ancak anketiniz üzerinde düzenlemeler yaparken tasarım yönergelerini incelediğinizden emin olun.

Ayrıca anketinizi doğrulayabileceğiniz ve toplayıcı seçeneklerini düzenleyebileceğiniz bir Facebook Messenger Toplayıcısı da oluşturulur (anketinizin Yanıtları Topla bölümünde bulunur).

Anketi Doğrulama

Anketinizi paylaşmadan önce, Messenger'a uygun olduğundan emin olmak için toplayıcınızda doğrulamayı unutmayın. Doğrulama işlemi, anketinizin kısa ve basit olduğundan, Messenger'da çalışmayacak veya sorun çıkaracak tasarım ve mantık kapasiteleri içermediğinden emin olmanızı sağlar. Tasarım yönergelerini inceleyin.

İPUCU! Messenger'da çalışmayan belirli soruları veya ayarları kullanmanız gerekiyorsa, anketi farklı bir toplayıcı türünde göndermeye çalışın.
Anketi Test Etme

Messenger'da bir anket paylaştığınızda, tüm anket deneyimi Messenger'da gerçekleşir. Bu nedenle SurveyMonkey'deki Önizleme ve Test modu anketin nasıl görüneceğini göstermez.

Anketinizin Messenger'da nasıl çalıştığını test etmek için:

 1. SurveyMonkey'de paylaşma adımlarını takip edin.
 2. Web bağlantısını kendinize göndereceğiniz doğrudan bir mesaja yapıştırın.
 3. Messenger hesabınızı açın ve anketi yanıtlayın.
 4. Anketi tamamladıktan sonra SurveyMonkey'den yanıtınızı silin.
Toplayıcı Seçenekleri

Facebook Messenger Toplayıcınızda birkaç toplayıcı seçeneği görürsünüz. Bu seçenekler Messenger'da diğer toplayıcı türlerinden farklı bir şekilde çalışır ve bazı yaygın seçenekler mevcut değildir.

Mevcut Seçenekler

 • Anlık Sonuçlar: Anketinizi yanıtlayanlara en son sonuçları gösterin. Anlık Sonuçlar yalnızca Çoktan Seçmeli soruları gösterebilir. Tek Metin Kutusu veya Yorum Kutusu sorularının yanıtları gösterilmez.
 • Kesim Tarihi ve Saati: Anketinizi belirli bir tarih ve saatte kapatın. Söz konusu tarih geldiğinde, Messenger'da anketin süresinin dolduğu görülür. Bu mesajın özelleştirilmesi mümkün değildir.
 • Yanıt Sınırları: Belirli bir yanıt sayısına ulaştıktan sonra anketinizi kapatın. Söz konusu sınıra ulaşıldığında, Messenger'da anketin süresinin dolduğu görülür. Bu mesajın özelleştirilmesi mümkün değildir.
 • İsimsiz Yap: Sonuçlarla ilişkilendirilmemesi için yanıtlayanın Facebook'taki adını ve soyadını saklayın.

Mevcut Olmayan Seçenekler

 • Birden Fazla Yanıt: Birden Fazla Yanıt öğesi etkindir ve devre dışı bırakılamaz. Anketinizi tamamlamış olan biri anketi yeniden açtığında yeni bir yanıt verebilir. Anketi henüz tamamlamamışsa, anketi yeniden yanıtlamadan önce anketi tamamlaması gerekir.
 • Listelenmeyen diğer seçenekler, Facebook Messenger Toplayıcılarında mevcut değildir.
Anketi Yeniden Paylaşma

Anketi istediğiniz zaman Facebook arkadaşlarınıza yeniden gönderebilir veya anket bağlantısını yeniden paylaşabilirsiniz. Yeni bir Facebook Messenger toplayıcısı oluşturmanız gerekmez.

Anketi yeniden paylaşmak için:

 1. SurveyMonkey'de anketinizin Yanıtları Topla bölümüne gidin.
 2. Mevcut Messenger toplayıcınızın adını tıklayın.
 3. Bağlantıyı kopyalayın ve anketinizi paylaşın.
Anket Kapatma

Yanıtlayanların ankete yeniden erişmesini veya anketi yeniden yanıtlamasını istemiyorsanız, anketi paylaşırken oluşturmuş olduğunuz Facebook Messenger toplayıcısını kapatabilirsiniz.

 

Anket Sonuçları, Veriler ve Gizlilik

Sonuçları Analiz Et

Tüm yanıtlar SurveyMonkey'de anketinizin Sonuçları Analiz Et bölümünde saklanır. Her yanıt, yanıtlayanları takip etmenize yardımcı olmak üzere yanıtlayanın Facebook'taki adı ve soyadı ile bağlantılıdır.

Gizlilik İlkesi

Her yanıt, yanıtlayanın Facebook'taki adı ve soyadı ile bağlantılıdır. Bu noktada anketi isimsiz hale getiremezsiniz. SurveyMonkey'in yanıtlayanların kişisel bilgilerini nasıl kullandığını anlamak için lütfen Gizlilik İlkemizi inceleyin.

Anket Messenger üzerinden yanıtlandığı için, Facebook verilen yanıtlara erişebilir. Lütfen daha fazla bilgi için Facebook Veri İlkesini inceleyin.

HIPAA Etkinleştirilmiş Hesaplar

HIPAA etkin bir hesabınız varsa, anketleri Messenger'da paylaşmanız mümkün değildir. Bu uygulama, tüm verilerin güvenli tutulması ve SurveyMonkey'de kalması için gereklidir. Bir anketi Messenger'da paylaşmanız ve hesabınızda HIPAA özelliğini etkinleştirmeniz durumunda, tüm Messenger toplayıcıları kalıcı olarak kapatılır ve bağlantılı olan hesaplarınızın bağlantıları kaldırılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Messenger neden anketimin kapalı olduğunu söylüyor?

Messenger şu nedenlerden dolayı anketinizin kapalı olduğunu söyler:

 • Anketin tasarım gerekliliklerini karşılamaması ve Messenger için optimize olmaması.
 • Anket sahibinin toplayıcıyı kapatması.

Anketinizi Messenger üzerinde açmak istiyorsanız, anketi doğrulayın, toplayıcı durumunun açık olduğundan emin olun ve toplayıcı seçeneklerinin anketinizi kapatmadığından emin olun.

SurveyMonkey Botu neden takıldı?

SurveyMonkey sohbet botu takıldığında veya hata oluştu mesajını verdiğinde, sohbetinizi silin ve Messenger'in en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Sohbetinizi silmek için:

 1. SurveyMonkey Botu ile yaptığınız sohbete gidin.
 2. Bot adının sağındaki düğmesini tıklayın.
 3. Sil öğesini seçin.
 4. Doğrulamak için Sil öğesini seçin.

 

İnsanların Messenger'da yanıtlaması için anketler oluşturabilirsiniz. İnsanlar, anket sorularını yanıtlamak için SurveyMonkey botu ile sohbet eder ve sonuçlar da SurveyMonkey hesabınıza kaydedilir.

Yanıt alın