m

Veri Trendleri

Veri Trendleri, yanıt verilerinizin zaman içinde ne kadar değiştiğini değerlendirmenize olanak sağlar. Örneğin bir yıl boyunca aynı müşteri memnuniyeti anketini kullanabilir, her gönderişinizde yeni bir Toplayıcı oluşturabilirsiniz. Ardından Veri Trendlerini kullanarak, memnun müşteri sayısının yıl boyunca yükselip yükselmediğini görebilirsiniz.

Sonuçları Analiz Et bölümünden Soru Özetleri ve Bireysel Yanıtlar arasındaki Veri Trendleri sekmesini tıklayın.

Grafikler

Sayfanın en üstündeki grafik (Yanıtlar etiketli), her zaman aralığında ankete verilen toplam yanıt sayısını gösterir. Yanıtlar grafiğini özelleştirmek için, grafik türünü değiştirebilir, tercih edilen zaman aralığını seçebilir ve/veya daha kısa bir zaman aralığına odaklanabilirsiniz.

Yanıtlar grafiğinin altında, her anket sorusu için bir grafik oluşturulur ve bunlar zaman içinde farklı yanıt seçeneği seçimlerinin ne kadar değiştiğini görmenize olanak sağlar. Bu grafikleri özelleştirmenin birkaç yolu vardır:

  • Grafik Türü açılır menüsünden verileri Sütun Grafiği, Alan Grafiği veya Çizgi Grafiği olarak görüntülemeyi seçin.
  • Varsayılan olarak Y ekseni mutlak yanıt sayısını gösterir. Görüntüleme Seçenekleri menüsünden eksenin bunun yerine yüzdeleri göstermesini de seçebilirsiniz.
  • Trend ölçütü menüsünden yatay X ekseninin gösterdiği zaman aralığını değiştirebilirsiniz.
  • Yakınlaştır menüsünden, daha kısa bir zaman aralığına yakından bakmayı seçebilirsiniz.

Yanıt sayısını veya yüzdesini görmek için farenizi yığın grafiğin bir bölümünün üzerine getirin.

Varsayılan Zaman Aralıkları

Çubuk grafiğinin yatay ekseni, varsayılan olarak veri kümeniz için en mantıklı olan zaman aralığına ayarlanır: saat, gün, hafta, ay, üç ay veya yıl. Varsayılan aralık, şu kriterlerle belirlenir:

İlk ve Son Yanıt Arasındaki SüreZaman Aralığı
≤ 24 saatSaat
≤ 30 günGün
≤ 6 ayHafta
≤ 3 yılAy
≤ 10 yılÜç Ay
> 10 yılYıl

Zaman aralığını Trend Ölçütü açılır menüsünden değiştirebilirsiniz. Aralık seçenekleri, verilerinize göre belirlenir. Anketiniz birkaç yıldır açıksa, saatlik seçeneğini göremeyebilirsiniz. Saat dilimini Hesabım sayfasından değiştirebilirsiniz.

Filtreleme, Karşılaştırma veya Gösterme Kuralları

FiltrelemeGösterme ve Karşılaştırma kuralları Veri Trendleri sekmesine taşınır. Ancak Karşılaştırma kuralı, Veri Trendleri bölümünde sonuçların çapraz tablosunun çıkarılmasından çok bir filtre görevi görür. Yalnızca Karşılaştırma kuralına dahil edilen yanıt seçenekleri Veri Trendlerinde görünür, ancak sonuçların çapraz tablosu çıkarılmaz.

Dışa Aktarımlar

Şu anda Veri Trendleri grafiklerini dışa aktaramazsınız. Veri Trendleri sekmesindeyken sağ üst köşedeki Farklı Kaydet düğmesini tıklar ve Dosyayı dışa aktar seçeneğini işaretlerseniz, yalnızca yanıt verilerini veya özet verileri dışa aktarma seçeneği görünür.

Soru Türleri

Veri Trendleri, Aşağı Açılır Menü Matrisi ve Kaydırma soru türlerinin dışındaki tüm kapalı uçlu sorular için grafik oluşturur.

Veri Trendlerini kullanarak yanıtların zaman içinde nasıl değiştiğini değerlendirin. Aynı anketi birkaç defa gönderin ve yanıtları karşılaştırın.

Yanıt alın