Erişilebilir Anketler Oluşturma

SurveyMonkey'i kullanarak Section 508 standartlarına uyumlu, erişilebilir anketler oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi: 508 Uyumluluğu ve Erişilebilirlik Standartları

Erişilebilir bir anket, çeşitli kabiliyetlere sahip insanlar tarafından tamamlanabilecek şekilde tasarlanan sorulardan oluşur.

  • Erişilebilir anketler, anketi başarıyla tamamlamaları için yanıtlayanların ekran büyüteci kullanmalarına olanak tanır.
  • Erişilebilir anketler, yanıtlayanın metin okuma (TTS) sistemine sahip ekran okuyucusu kullanarak anket içerisinde başarıyla gezinmesini ve anketi tamamlamasını sağlayacak bir metin içerir.
  • Erişilebilir anketler, sesli komut ve kumanda yazılımı kullanılarak tamamlanabilir. Erişilebilir bir anketin tamamlanması için fare veya klavye gerekmez.

En İyi Uygulamalar

Anketlerinizin uyumluluğunu sağlamak için aşağıda verilen en iyi uygulamaları takip edin:

Titreşen ve yanıp sönen görüntüler kullanmayın

Anketinizde hareketli bir içerik varsa, bu içeriğin yenileme hızı gerekliliklerini yerine getirdiğini doğrulamanız gerekir.

Logo ve görüntülere alternatif metin ekleyin

Eğer anketiniz anlamlı bilgiler aktaran görüntüler içeriyorsa, ankete bu görüntülere eşdeğer bilgi sağlayan alternatif metin eklemeniz gerekir. Section 508'e göre, metin olmayan her öğenin bir metin eşdeğerinin sağlanması gerekmektedir. Böylelikle görüntü, anketinizi ekran okuyucu kullanarak yanıtlayan kişiler için erişilebilir hale gelir. Ekran okuyucular görüntüleri okuyamadığı için, bunun yerine alternatif metni okuyacaklardır.

Standart bir tema kullanın

Anket tasarımlarımızın tüm kullanıcılar tarafından kolaylıkla görülebilir olması için ve renk körlüğü olan kişilerin anketi okumada sorun yaşamaması için tüm standart temalar doğru miktarda renk karşıtlığı ve parlaklık içerir.

Özel bir tema oluşturmayı seçtiğinizde ise,Tanaguru Contrast-Finder gibi bir araç kullanarak kullandığınız renk kombinasyonlarının uygun karşıtlık oranına sahip olmasını sağlayın.

Metin alanlarını satır etiketlerine yakın tutun

Bir satır etiketinin asıl giriş alanından çok uzağa yerleştirilmesi, görme bozukluğu olan yanıtlayanlar tarafından kullanılan ekran okuyucuları için soruna neden olabilir. Birden Çok Metin Kutusu, İletişim Bilgileri veya Matris/Değerlendirme Ölçeği sorularında, etiketleri ve yanıt seçeneklerini bir arada tutmak için soru yerleşimini ayarlayın.

Zorunlu soruları anlaşılır biçimde etiketleyin

Anketinizde zorunlu sorular olduğunda, anketi zorunlu soruların yanında yıldız işareti olacak şekilde ayarlayın. Yıldız işareti bulunan anket sorularının yanıtlanmasının zorunlu olduğunu anket başlangıcında açıklayın.

Hata mesajlarının anlaşılır olmasını sağlayın

Bir yanıtlayan, bir soruya geçersiz bir yanıt verdiği veya zorunlu bir soruyu atladığı zaman bir hata mesajı görecektir. Soruyu oluştururken, yanıtlayanların bu soruyu nasıl yanıtlaması gerektiğini anlaşılır biçimde açıklamak için hata mesajını özelleştirebilirsiniz. Bu hata mesajının soru metninden önce göründüğünü, böylece ekran okuyucularının ilk önce soru mesajını okuyacağını unutmayın.

Gezinme düğmelerinin anlaşılır olmasını sağlayın

Ekran okuyucuların doğru şekilde okuyabilmesini sağlamak için gezinme düğmelerini anlaşılır şekilde etiketleyin. ">" gibi etiketlerin aksine, "Önceki", "İleri" ve "Bitti" gibi etiketler, ekran okuyuculara daha uygundur.

Erişilebilir bir anket, çeşitli kabiliyetlere sahip insanlar tarafından tamamlanabilecek şekilde tasarlanan sorulardan oluşur. Anketlerinizin uyumluluğunu sağlamak için en iyi uygulamaları takip edin.

Yanıt alın