m

E-posta Davetlerine Alıcı Ekleme

Anketinizi e-posta ile gönderebilmeniz için E-posta Davetine nasıl alıcı ekleyeceğinizi öğrenin. Veya SurveyMonkey Kişilerinizdeki isimleri doğrudan içe aktarabilir, ardından bunları E-posta Davetlerinde kullanabilirsiniz.

Atla...

 

Alıcı Ekleme

E-posta Adreslerini Kopyala ve Yapıştır

E-posta adreslerinden oluşan listeyi doğrudan Alıcı alanına girebilir veya kopyalayıp bu alana yapıştırabilirsiniz. Verileri girip Enter tuşuna basmanız yeterli.

Alıcı Ekle

İçe aktarma yöntemi ile alıcı eklemek için:

 1. Mesajın sağ üst köşesindeki Alıcı Ekle düğmesini tıklayın.
 2. İçe aktarma yöntemini seçin (aşağıda ayrıntılarıyla açıklanmıştır).
 3. Grubu adlandırın (e-posta adresleri Kişiler alanında saklanır).
 4. Kişiler listenizde halihazırda bulunan kişiler olduğunda ne yapacağınıza karar verin. E-posta adresiyle ilişkili iletişim bilgilerini mevcut içe aktarımınızdaki ek bilgilerle güncelleyin veya kişinin halihazırda bulunan bilgilerinin olduğu gibi kalması için içe aktarma bilgilerini yok sayın.
 5. Ekle düğmesini tıklayın.
 6. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda aşağıdaki bölümü okuyun.

Alıcı ve Mesaj Sınırları

Gönderim yapabileceğiniz kişi sayısı ve bir gün içinde gönderebileceğiniz mesaj sayısı sınırlıdır: Gönderim, İçe Aktarım ve Karakter Sınırları

 

İçe Aktarma Yöntemleri

Manuel Liste (Basit Kopyala & Yapıştır Yöntemi)

Manuel içe aktarım seçeneğini kullanarak basit bir e-posta adresi listesini kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Yönergeler: Her e-posta adresinin kendi satırında olması gerekir.

Örnek:
ahmet@eposta.com
pinar@eposta.com
merve@eposta.com
kemal@eposta.com

Manuel Liste (Gelişmiş Kopyala & Yapıştır Yöntemi)

Manuel içe aktarım seçeneğini kullanarak e-posta adresleri listesini ve özel verileri kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Bir ilçe ve il kullanırsanız (örneğin Beşiktaş, İstanbul), böylece biri Beşiktaş biri İstanbul için olmak üzere iki alan oluşturulur.

Virgüllerin kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyorsanız, elektronik tablonuzdaki satırları kopyalayıp kolayca kutuya yapıştırabilirsiniz!

Yönergeler: Her e-posta adresinin kendi satırında olması ve alanların virgülle ayrılmış olması gerekir. Söz konusu alan için elinizde bilgi yoksa boş bırakabilirsiniz. İlk olarak e-posta adresini girmelisiniz: E-posta, Ad, Soyadı, Özel 1, Özel 2 vb.

Örnek: E-posta, adı, soyadı ve 3 özel veri alanını (yaş, cinsiyet ve favori dondurma aroması) içeren bir örneği aşağıda görebilirsiniz. Pınar'ın yaşı, Kemal'in yaşı ve cinsiyeti, Merve'nin favori dondurma aroması bilgilerine sahip olmadığımız için bu alanları boş bırakıyoruz:

ahmet@eposta.com, Ahmet, Dönmez, 39, erkek, çikolata
pinar@eposta.com, Pınar, Deniz, , kadın, çilek
merve@eposta.com, Merve, Mutlu, 33, kadın,
kemal@eposta.com, Kemal, Şahin, , , fıstık

CSV Tablosu

Excel, Numbers veya Google E-Tablolar gibi bir uygulamada e-postaları ve özel verileri içeren tablo oluşturabilir, ardından bu tabloyu SurveyMonkey'e yüklemek üzere CSV olarak indirebilirsiniz.

Yönergeler: Her kişinin tabloda kendi satırında olması gerekir. Söz konusu kişiye ait veriniz yoksa hücreyi boş bırakın. İçe aktarmadan önce tablodaki üstbilgiyi kaldırın. E-posta adresi ilk sütunda yer alacak şekilde sütunları sıralayın: E-posta, Ad, Soyadı, Özel 1, Özel 2 vb.

Örnek:
Örnek CSV indir

E-posta İçe Aktarımı
 • Tüm kişilerinizi içe aktarmak için Gmail, Yahoo! Mail, LinkedIn, Office 365 veya Outlook.com hizmetlerini kullanabilirsiniz. E-posta hesabınızdaki kişilerde yaptığınız değişiklikler SurveyMonkey'e yansıtılmaz (SurveyMonkey hesabınız bu uygulamalarla eşitlenmez).
 • Kişilerinizden yalnızca bazılarını eklemek veya başka bir e-posta sağlayıcısından ya da siteden kişileri içe aktarmak için, e-posta hesabınıza gidin ve istediğiniz kişileri CSV dosyasına aktarın, sonra bu dosyayı SurveyMonkey'e aktarın. Kişilerinizi CSV dosyasına nasıl aktaracağınıza ilişkin talimatlar için lütfen e-posta sağlayıcınızın yardım merkezinde arama yapın.
 • Eskiden Hotmail.com olarak bilinen ücretsiz web tabanlı e-posta hizmeti Outlook.com, Microsoft Office Outlook posta uygulaması ile aynı değildir. Microsoft Office Outlook'tan kişileri içe aktarmak için, önce kişilerinizi bir CSV dosyasına aktarın, sonra dosyayı içe aktarın. Veya BT departmanınıza Outlook uygulamanızın Office 365 destekli olup olmadığını sorun.

 

Geçersiz E-posta Hataları

Geçersiz e-postalarla ilgili bir hata görmeniz veya bir mesajı göndermeye ya da planlamaya çalıştığınızda “bir sorun oluştu” uyarısını almanız, listenizin doğru şekilde biçimlendirilmediği, aynı e-posta adresinin birkaç defa girildiği, geri dönen veya geri çevrilen e-posta adreslerinin eklendiği anlamına gelir.

Tablo ve Liste Hataları

2 Tablonuzu veya manuel listenizi düzenleyin ve yeniden içe aktarmayı deneyin.

 • Manuel içe aktarım seçeneğini kullanarak e-posta listesini kopyalayıp yapıştırıyorsanız, ilk adımda kişi adının değil e-posta adresinin girilmesi gerektiğini unutmayın! Yukarıdaki örnek listeyi inceleyin.
 • 2500'den fazla satır içeren bir tabloyu içe aktarırken, bu tabloyu daha az sayıda satır içerecek şekilde birden fazla CSV dosyasına bölün ve birer birer içe aktarın. Veya Manuel içe aktarma seçeneğini kullanarak elektronik tablonun satırlarını kopyalayıp yapıştırın.
 • Tablonuzdaki üstbilgiyi silin. Üstbilgi satırındaki biçimlendirme hataya neden olabilir.
 • Tablo için kabul edilen bir ayırıcı kullanmaya (iki nokta üst üste, noktalı virgül, dikey çizgi, virgül veya tab), ve karakter şifrelemenizin Unicode (UTF-8 veya UTF-16) olmasına dikkat edin.
 • Mac kullanıyorsanız, dosyanızı MS-DOS Comma Separated (.csv) olarak kaydedin. Dosya > Farklı Kaydet > Biçim uzantısına gidin.
 • Özel karakterler ve kişisel alan adları hakkında daha fazla bilgi için, içe aktarım, gönderim ve karakter sınırlarımızı inceleyin.

Birbirinin Kopyası Olan E-postalar

2 Daha Fazla Kişi Davet Et seçeneğini kullanmak yerine birbirinin kopyası olan kişilere Hatırlatma mesajı gönderin.

 • Birine halihazırda Davet mesajı gönderdiyseniz, Daha Fazla Kişi Davet Et seçeneğini kullanarak bu kişilere anketi yeniden gönderemezsiniz. Çünkü anket her e-posta adresi başına bir kere yanıtlanabilir.
 • Birinin anketi birden fazla defa yanıtlamasını sağlamak için, anket için yeni bir E-posta Daveti toplayıcısı oluşturun.
 • Anketi birine göndermek için toplayıcıyı açıp Hatırlatma Gönder seçeneğini tıklayın.
 • Anket her e-posta adresi başına yalnızca bir kere yanıtlanabildiği için, anketi Listserv, dağıtım listesi veya e-posta rumuzuna göndermeyin (listeden yalnızca bir kişi anketi yanıtlayabilir). Bunun yerine listenizdeki bireysel e-postaları toplayarak anketi bu kişilere gönderin.

Geri Çevrilen veya Geri Dönen E-postalar

2 Geri çevrilen veya geri dönen kişilerden yeniden katılmalarını isteyin ve anketi göndermek için yeni bir E-posta Daveti oluşturun.

 • Geri dönen veya geri çevrilen kişilere mesaj gönderemezsiniz. Geri dönen veya geri çevrilen e-postaları, Gönderildi sütununun altındaki Alıcılar sekmesinde görüntüleyebilirsiniz.
 • Geçmişte geri dönen veya geri çevrilen kişiler, anketi yanıtlamak için e-postaları yeniden kabul edebilir. Yeniden kabul etmeleri durumunda, anketi gönderebilmek için yeni bir E-posta Daveti toplayıcısı oluşturmanız gerekir (eski toplayıcıda bu kişiler hala geri dönen veya geri çevrilen kişiler olarak görüntülenir).

 

Alıcıları Düzenleme

Hatırlatma ve Teşekkür Mesajları

Birine Hatırlatma veya Teşekkür mesajı gönderirken, alıcıları sıfırdan yüklemeniz gerekmez. Bunun yerine halihazırda davet etmiş olduğunu kişiler arasından seçim yapabilirsiniz.

Göndereceğiniz kişileri seçmek için Hatırlatma veya Teşekkür mesajındaki Alıcıları Düzenle seçeneğini tıklayın.

E-posta Adresi veya Özel Veri Güncelleme

Alıcılar sekmesindeki birinin verilerini güncellemek için:

 1. Kişilerinize gitmek için hesabınızın sağ üst köşesindeki kullanıcı adınızı tıklayın.
 2. E-posta adresini bularak ilgili kişiyi seçip düzenleyin ve kaydedin.
 3. E-posta Daveti toplayıcınıza geri dönün.
 4. Alıcılar sekmesinde yeni bilgileri görebilirsiniz. Göndereceğiniz tüm yeni mesajlar, Kişilerinize kaydetmiş olduğunuz güncel bilgileri kullanır.
 5. Sonuçlarınızı analiz ederken kullanmak için verileri Alıcılar sekmesinden dışa aktarın. Alıcı yanıt gönderdiğinde kişi bilgileri anket sonuçlarına çekilir. Yani Kişiler bölümünde düzenleme yaptığınızda güncellenmez.

 

SurveyMonkey Kişileri

Kişilerinizi Yönetme

SurveyMonkey'deki kişi listenize erişmek için giriş yapın ve hesabınızın sağ üst köşesindeki kullanıcı adınızı tıklayın. Ardından Kişiler öğesini tıklayın.

Ne
Nasıl
Grup oluşturunSol kenar çubuğunun altındaki + Yeni Grup düğmesini tıklayın. Kişileri bir gruba eklemek, sadece grup adını Alıcı alanına yazarak kişileri E-posta Davetine kolayca eklemenizi sağlar.
Kişilere göz atınKişiler listenizin en altına gidin ve gezinmek için sol ve sağ okları kullanın.
Belirli bir kişi bulunSağ üst köşedeki arama çubuğunu kullanın. Herhangi bir alanda ilk üç karakterle arama yapabilirsiniz. Şu anda etki alanına göre arama yapamazsınız. Ayrıca, joker arama kullanılmamaktadır.
Kişiyi düzenleyinListeden kişinin e-posta adresini tıklayın. Değişiklik yapabileceğiniz küçük bir pencere açılır. Bir kişi üzerinde yaptığınız düzenlemeler, mevcut E-posta Davetlerindeki Alıcılar sekmesine yansıtılır.
Kişi silinTüm Kişiler grubuna gidin ve silmek istediğiniz e-posta adresinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Listenin üstünde Kalıcı Olarak Sil seçeneği olacaktır.
Kişileri CSV'ye aktarınSol kenar çubuğundaki grubun sağında bulunan aşağı okunu tıklayın. Her dışa aktarım 10.000 kişi ile sınırlıdır. Bu nedenle kişilerinizi küçük gruplar halinde düzenlemeniz ve grupları ayrı ayrı dışa aktarmanız gerekebilir.
İPUCU! Bu kişileri, anketinizi yanıtlamasını istediğiniz kişilere E-posta Davetleri göndermek için kullanabilirsiniz.

Ekip İşbirliği

Kişiler hesabınıza özeldir. Anket paylaşırken, yalnızca Kişilerinizde saklanan e-posta adreslerine e-posta daveti gönderebilirsiniz. Ekibinizin diğer üyelerine ait kişilere erişemezsiniz.

Bir kişi listesini SurveyMonkey'de tutabilir ve ankete katılmaları için bu kişilere E-posta Daveti gönderebilirsiniz. Kişileri içeren bir tablo yükleyin veya şuralardan içe aktarın: Gmail, Yahoo! Mail, LinkedIn, Office 365 veya Outlook.com.

Yanıt alın