m

E-posta Daveti Oluşturma

Kişilerinize anketinizi yanıtlamaları için bir daveti e-posta ile gönderebilir, E-posta Daveti kullanarak anketi kimlerin yanıtladığını takip edebilirsiniz.

Mesaj yazmak için:

 1. Bir E-posta Daveti oluşturun.
 2. Mesajın önizlemesinin sağ üst köşesindeki Mesajı Düzenle düğmesini tıklayın.
 3. Bir mesaj biçimi seçin.
 4. Mesajı özelleştirmek için metin düzenleyiciyi kullanın.
 5. Mesajınızı kaydetmek ve önizlemek için Kaydet öğesini tıklayın.

Mesaj Biçimleri

Seçebileceğiniz üç mesaj biçimi bulunur. Seçeneklerinizi değiştirirken mesaj başına yalnızca bir mesaj biçimi kullanabilirsiniz.

Mesaj Biçimi
Açıklama
HTML ŞablonuÖzelleştirilebilir şablonu kullanarak mesajları kolaylıkla gönderebilirsiniz. HTML kodunu bilmenize gerek yoktur. Konu, Üstbilgi, Gövde ve Düğme alanlarındaki metni düzenleyebilir, Üstbilgi ve Düğmenin rengini değiştirebilirsiniz. Bu mesaj biçimini kullanırken size özel zorunlu veriler dahil edilir.
Düz MetinMesajı stil veya metin biçimlendirmesi olmadan gönderin. Bu mesaj biçimini kullanırken belirli zorunlu verileri dahil etmeniz gerekir.
Özel HTMLBu özellik yalnızca bazı ücretli abonelik paketlerinde mevcuttur. Kendi abonelik paketinizde olup olmadığına bakın. HTML Şablonunun işlenmemiş HTML kodunu düzenleyin veya özel HTML kodunuzu kopyalayıp yapıştırın. Tüm mesaj HTML ile yazılmalıdır. HTML desteği sunmamakla beraber, w3schools.com kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu mesaj biçimini kullanırken belirli zorunlu verileri dahil etmeniz gerekir.
Mesaj başına yalnızca bir mesaj biçimi kullanabilirsiniz. Bir mesaj biçiminde düzenlemeler yapıp başka bir mesaj biçimine geçtiğinizde, yaptığınız düzenlemeler kaybolabilir veya geçersiz olabilir.

Mesaj Düzenleme

Aşağıdaki bilgiler, kullandığınız mesaj biçimine bağlı olarak mesajınızı düzenlemenize yardımcı olacaktır.

HTML Şablonu: Metin Biçimlendirme

HTML Şablonunu kullanırken metin biçimlendirme araç çubuğunu kullanarak şunları yapabilirsiniz:

 • Metni kalın, altı çizili veya italik yapma
 • Yazı tipini ve boyutunu değiştirin*
 • Madde işaretli veya numaralı listeler ekleme

HTML şablonunda metinleri köprü ile bağlamak ve görüntü eklemek mümkün değildir.

*Aşağıdaki yazı tiplerini kullanırken yanıtlayanların görüntü sorunları yaşaması söz konusu olabilir: Symbol, Webdings veya Wingdings

HTML Şablonu: Tema Düzenleme

İstediğiniz zaman herhangi bir taslağın veya yeni mesajın Üstbilgi veya Düğme rengini düzenleyebilirsiniz:

 1. Mesajın önizlemesinin sağ üst köşesindeki Mesajı Düzenle düğmesini tıklayın.
 2. Renkli kare bloku tıklayarak rengi seçin veya hex kodunu girin.
 3. Uygula öğesini tıklayın.

Bir mesaj oluşturduğunuzda, anket temanızda kullandığınız renklerin aynısı HTML şablonunuza otomatik olarak uygulanır.

E-posta Daveti Toplayıcısını oluşturduktan sonra anket temanıza güncellemeler yapmanız durumunda, yapılan değişiklikler mevcut gönderilmiş veya taslak mesajlara yansıtılmaz. Ancak taslak bir mesajı açarsanız, en son değişiklikleri anket temanıza uygulamak için Üstbilgi ve Düğme alanlarının altındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz.

Özel HTML: Görüntü ve Bağlantı Ekleme

Mesajınıza görüntü, gömülü video ve köprülü bağlantı metni eklemek için Özel HTML mesaj biçimi kullanabilirsiniz. Bu özellik yalnızca bazı ücretli abonelik paketlerinde mevcuttur. Kendi abonelik paketinizde olup olmadığına bakın. Anket bağlantısını veya vazgeçme bağlantısını HTML kullanarak nasıl köprüleyeceğiniz konusunda daha fazla bilgi için şuraya bakınız: E-posta Davetlerindeki Zorunlu Veriler

Özel HTML biçimlendirmesi ile ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, w3schools.com sitesini kullanmanızı öneririz.

HTML şablonunda metinleri köprü ile bağlamak ve görüntü eklemek mümkün değildir.

HTML Şablonu, Düz Metin veya Özel HTML: Özel Veri Ekleme

Mesajları kişiselleştirmek için özel verileri kullanabilirsiniz. Bir alıcı mesajı okuduğunda, birleştirme etiketleri Kişilerde bulunan kişisel bilgilerle değiştirilir.

Mesajları Görüntüleme

Mesaj Önizleme

Mesaj oluşturma işleminiz bittikten sonra, önizlemesini görmek için Kaydet düğmesini tıklayın.

Mesajınızı planlarken kendinize bir test e-postası da gönderebilirsiniz.

Özel HTML mesajının önizlemesini SurveyMonkey'de görmeniz mümkün değildir, ancak biçimlendirmenizi kontrol etmek için HTML kodunu kopyalayıp ücretsiz çevrimiçi bir HTML önizleme aracına yapıştırabilirsiniz.

Önceki Mesajları Kopyalama

Önceden gönderdiğiniz (veya halihazırda taslak olarak kaydettiğiniz) bir mesajı yeni bir mesajda kullanmak üzere kopyalayabilirsiniz. Ardından gereken değişiklikleri yapabilir veya mesajı olduğu gibi gönderebilirsiniz.

Önceki bir mesajı kopyalamak için:

 1. Yeni bir Davet, Hatırlatma veya Teşekkür mesajı oluşturun.
 2. Mesajı Düzenle düğmesinin yanındaki siyah aşağı okunu tıklayın.
 3. Önceki bir mesajı kopyala seçeneğini tıklayın.
 4. Hesabınızdaki bir E-posta Daveti Toplayıcısında daha önce kullandığınız mesajlara göz atın. Mesajın içeriğini görmek için konu satırını tıklayın.
 5. Kopyalamak istediğiniz mesajı bulduğunuzda, farenizi mesajın üzerine getirin ve sağdaki Mesajı Kopyala düğmesini tıklayın.

Önceki mesajımı neden göremiyorum?

Davet veya Teşekkür mesajları gönderirken, sadece gönderdiğiniz mesajla aynı türde olan önceki mesajları görürsünüz. Örneğin, eğer bir Davet mesajı gönderiyorsanız, sadece daha önce kullandığınız Davet mesajlarını görürsünüz.

Hatırlatma mesajı gönderirken, önceki Davet mesajlarını da görebilirsiniz. Davete geçmek için Mesaj türünü göster öğesinin yanındaki Hatırlatıcı öğesini tıklayın.

Varsayılan Mesaj Olarak Ayarla

Daha Fazla Kişi Davet Et seçeneğini işaretlediğinizde, toplayıcıdan gönderilen veya planlanan son mesajı görürsünüz. SurveyMonkey Varsayılan mesajını tercih ediyorsanız, Mesajı Düzenle öğesinin sağında bulunan aşağı okunu tıklayın ve Varsayılan Mesaj Olarak Ayarla öğesini seçin. Mesajı sıfırlamayı tercih ederseniz, mevcut mesajda yapılan tüm düzenlemeler kalıcı olarak kaybolur.

Gönderilen Mesajları Görüntüleme

Mesaj Geçmişinizden gönderilen mesajları görüntüleyebilirsiniz. Mesajın anlık görüntüsünü veya söz konusu mesajın alıcılarını görüntülemek için mesajın sağındaki . simgesini tıklayın.

E-posta neden SurveyMonkey'de gördüğümden farklı görünüyor?

E-postalarımızı modern e-posta istemcilerinde mümkün olduğunca iyi çalışacak şekilde geliştiriyoruz. E-posta istemcilerinin HTML mesajlarını farklı şekilde çalıştırması nedeniyle, HTML Şablonu ve Özel HTML mesajları, beklediğinizden daha farklı şekilde görüntülenebilir. Örneğin yazı tipleri, yazı tipi boyutları, yerleşim gibi özelliklerin Gmail'deki görünümü Outlook'ta olduğundan farklı olabilir.

Eski e-posta istemcilerinin modern HTML e-postalarını çalıştırırken sorun yaşaması daha yaygındır. Ne yazık ki, e-posta istemcisine bağlı olması nedeniyle bu sorunu çözebilmemiz mümkün değil. Ancak alıcılarınızdan yapmalarını isteyebileceğiniz birkaç çözüm var:

 • HTML görüntülemeyi etkinleştirmek: Alıcılar, doğru şekilde görüntülemek için e-postayı tam HTML ile görüntülemelidir.
 • Resimlerin görüntülenmesine izin vermek: Bazı e-posta programları görüntüleri yüklemeyebilir.
Ankete Başla düğmesi nereye gitti?

Lotus Notes'ta mesajınızı HTML Şablonu ile gönderdiğinizde Ankete Başla düğmesinin görünmemesi söz konusu olabilir. Ne yazık ki, bu sorunu çözebilmemiz mümkün değil. Bu, e-posta istemcisinin kullanılan HTML'i doğru şekilde çalıştırmamasına neden olan sınırlamalarından biridir. Ancak uygulayabileceğiniz birkaç çözüm var.

Geçici çözüm 1

Davetinizi gönderirken Düz Metin kullanırsanız, bütün metin biçimlendirmeleri kaldırılır ve e-postanın içinde ankete bağlanan URL'nin tamamı görüntülenir.

Geçici çözüm 2

Özel HTML mesaj biçimine erişiminiz varsa, düğmenin kodunu (Lotus'un çalıştırmadığı kod) köprü metni ile değiştirmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Mesaj biçiminizi Özel HTML olarak değiştirin.
 2. HTML'de aşağıdaki ilk gri kutunun içinde vurgulanan kodu bulun ve silin. [AnketBağlantısı]'nı arayarak bu kodu kolaylıkla bulabilirsiniz.
 3. Sildiğiniz kodu, ikinci gri kutuda bulunan kod ile değiştirin.

Bul:

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" align="center" style="background:#4B4A3C; border-radius: 4px; border: 1px solid #BBBBBB; color:#FFFFFF; font-size:14px; letter-spacing: 1px; text-shadow: -1px -1px 1px rgba(0, 0, 0, 0.8); padding: 10px 18px;">
	<tr>
		<td align="center" valign="center">
			<a href="[SurveyLink]" target="_blank" style="color:#FFFFFF; text-decoration:none;">Ankete Başla</a>
		</td>
	</tr>
</table>

Değiştir:

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" align="center">
	<tr>
		<td align="center" valign="center">
			<a href="[SurveyLink]" target="_blank">Ankete Başla</a>
		</td>
	</tr>
</table>

Standart veya Gömülü

Standart seçeneği, özel bir mesaj yazmanızı ve bir düğme veya anket bağlantısı vermenizi sağlar. Standart bir mesaj göndermek için İlk soruyu katıştır onay kutusunun işaretli olmadığından emin olun.

Gömülü seçeneği, alıcıların yalnızca tek bir tıkla yanıt vermesini sağlamak üzere e-postaya desteklenen bir soru tipi katışrırmanızı mümkün kılar. Gömülü bir mesaj göndermek için İlk soruyu katıştır onay kutusunu işaretleyin.

E-posta Daveti ile mesaj gönderirken, tercih ettiğiniz mesaj biçimini seçebilirsiniz: HTML Şablonu, Özel HTML veya Düz Metin. Ayrıca gönderdiğiniz önceki bir mesajı kopyalayabilirsiniz.

Yanıt alın