m

Anketleri Test Etme ve Önizleme

Anketi göndermeden önce her şeyin beklendiği şekilde çalıştığından emin olmak için anketi Önizleme ve Test modunda deneyin. Önizleme ve Test moduna anketinizin Anket Tasarla bölümünün üst kısmından erişebilirsiniz. Canlı bir anketin düzenlenmesinde birtakım kısıtlamalar bulunur, bu nedenle anket tasarımınızdaki sorunları gerçek yanıtlayanlarla karşılaşmadan önce ortaya çıkarmanız faydalı olacaktır.

Önizleme ve Test Moduna Erişme

Anketi Tasarla sayfasından anketinize eklediğiniz her şeyi Önizleme ve Test özelliği kullanarak test edebilirsiniz.

Anketinizi önizlemek ve test etmek için:

 1. Anketinizin Anketi Tasarla bölümüne gidin.
 2. Sayfanın üst kısmındaki Önizleme ve Test düğmesini tıklayın. Anketi önizlemeniz için yeni bir pencere açılacaktır.
 3. Atlama Mantığı, yanıt doğrulama, zorunlu sorular veya kanal oluşturma gibi anket tasarımınızdaki mantık veya özelliklerin doğru şekilde işlediğini kontrol edin.
 4. Anketi farklı cihazlarda önizlemek için sol alt köşedeki Masaüstü, Tablet ve Telefon seçenekleri arasında geçiş yapın. Anketi her modda baştan sonra kadar incelemenizi tavsiye ederiz.
İPUCU! Anketinizdeki Özel Verilere veya Özel Değişkenlere dayalı Gelişmiş Kanal Oluşturma veya Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliği mevcutsa, bu işlevi Önizleme ve Test bölümünden test edemezsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Gelişmiş Kanal Oluşturmanın Test Edilmesi veya Gelişmiş Bölümlere Ayırmanın Test Edilmesi.

İşbirliği ve Geri Bildirim alma

Anketinize ilişkin geri bildirim almak için önizleme bağlantısını başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Böylelikle başkalarının anket tasarımını test etmesini mümkün kılan önizleme modunu paylaşmış olursunuz. Anket yanıtları önizleme modunda kaydedilmez. Bu nedenle yanıt toplamaya hazır olduğunuzda bir Web Bağlantısı oluşturun!

Önizleme ve Test modunu başkalarıyla paylaşmak için:

 1. Anketinizin Anketi Tasarla bölümüne gidin.
 2. Sayfanın üst kısmındaki Önizleme ve Test düğmesini tıklayın. Anket önizlemesini içeren yeni bir pencere açılır.
 3. Bu noktada birkaç seçeneğiniz var: URL'yi kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırabilir ve istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz ya da insanları yorum yapmaya davet edebilirsiniz.
İPUCU! Bir ekibe dahilseniz, ortak çalışanlarla anket paylaşabilir ve anketinize tam düzenleme erişimi verebilirsiniz.

Test Toplayıcısı Oluşturma

Önizleme ve Test özelliğinde toplayıcı seçenekleri bulunmadığından, test toplayıcısı oluşturmak tüm anket deneyimini başından sonuna kadar daha kapsamlı şekilde anlamanızı sağlar.

Test toplayıcıları, anketi yanıtlamanın yanı sıra test yanıtlarını kaydetmenizi ve Sonuçları Analiz Et bölümünden test yanıtlarını görüntülemenizi mümkün kılar. Böylelikle anketi göndermeden önce verilerinizin nasıl görüntüleneceğinizi görebilir ve ihtiyacınız doğrultusunda tasarımda düzeltmeler yapabilirsiniz.

Test toplayıcısı oluşturmak için:

 1. Anket için bir Web Bağlantısı oluşturun. Böylelikle anketi yanıtlamanız için bir URL oluşturulacaktır.
 2. Toplayıcının sol üst köşesindeki W öğesini tıklayıp bu öğeyi "Test Toplayıcısı" olarak yeniden adlandırın. Böylelikle söz konusu öğeyi gerçek toplayıcılarla karıştırmamış olursunuz.
 3. Toplayıcı seçeneklerinden, Birden Çok Yanıt seçeneğini aktif hale getirin. Böylece anketi birden çok kez test edebilirsiniz.
 4. Kalan toplayıcı seçeneklerini inceleyin.
 5. İlk adımda oluşturulan URL'yi kopyalayın ve adres çubuğunuza yapıştırın.
 6. Anketi yanıtlayın.
 7. Anketin Sonuçları Analiz Et bölümünde sonuçların nasıl göründüğüne bakın.
 8. Anket tasarımında veya toplayıcı seçeneklerinde gereken düzenlemeleri yapın.
 9. Testi bitirdiğinizde, anketinizin sonuçları ile karışıklık yaratmaması için toplayıcıdaki yanıtları temizleyin.
İPUCU! E-posta Daveti kullanıyorsanız, mesajın e-posta istemcinizde nasıl görüneceğini önizlemek için Planla sayfasından bir test e-postası gönderebilirsiniz.
Akışın ve ayarlarının beklendiği şekilde işlediğinden emin olmak için, Anketi Tasarla bölümünün üst kısmındaki Önizleme ve Test düğmesini tıklayın. Tüm anket deneyimini bir yanıtlayan gibi yaşamak için bir toplayıcı da oluşturabilirsiniz.

Yanıt alın