m

Dolandırıcılık Eylemlerinden Kaçınma

SurveyMonkey sponsorluğunda sunuldukları ileri sürülen iş teklifi, sahte kupon veya çek gibi dolandırıcılık eylemlerinin gerçekleştirildiğini fark etmiş bulunuyoruz. Bunlar tarafımızdan değil, SurveyMonkey adını kullanarak insanların paralarını ve kişisel bilgilerini toplamaya çalışan dolandırıcılar tarafından gönderilmektedir.

SurveyMonkey adının kanunsuz bir şekilde kullanıldığının farkında olan hukuk ekibimiz, bu uygulamaların takibi için yetkililerle iletişime geçmiştir.

Bu konuda dikkatli olmanızı ve karşılaştığınız kanunsuz dolandırıcılık eylemlerini raporlamaya yardımcı olmanızı rica ediyoruz. Aşağıdaki bölümler, farklı dolandırıcılık türlerini raporlayabileceğiniz bağlantıları içerir. Bu sayfada belirtilmeyen bir dolandırıcılık eylemi ile karşılaşmanız durumunda lütfen bize ulaşın.

Atla...

 

İş Dolandırıcılığı

SurveyMonkey için uzaktan çalışacağım bir iş teklif aldım. Bu teklif gerçek mi?

Dolandırıcılar kendilerini SurveyMonkey İK temsilcileri olarak göstererek bireylerin kişisel bilgilerini ve banka bilgilerini ele geçirmeye çalışmaktadır. Bu dolandırıcılık eylemleri, banka havalesi yapmanızı veya internetten elektronik ekipman satın almanızı sağlayarak banka bilgilerinizi ele geçirmeyi amaçlar. Genel bir kural olarak, şahsen tanımadığınız kimseye para havalesi yapmayın!

İş teklifinin dolandırıcılık amacıyla yapıldığını nasıl anlarım?

  • Gönderenin e-posta adresindeki alan adına bakın. Eğer @gmail.com veya @yahoo.com gibi genel bir e-posta hesabından gönderilmişse dolandırıcılık amaçlıdır. SurveyMonkey e-posta adresleri @surveymonkey.com uzantısı ile biter.
  • Birisi özgeçmişinizi Craigslist'te bulduğunu iddia ederse dolandırıcılık amaçlıdır. SurveyMonkey Craigslist üzerinden işe alım yapmaz.
  • Birisi size SurveyMonkey'den çek gönderdiğini iddia ederse dolandırıcılık amaçlıdır ve çek karşılıksız çıkacaktır. SurveyMonkey, çalışanlarına çek ile ödeme yapmaz.
  • Birisi sizden para göndermenizi veya kendi ekipmanınızı almanızı isterse dolandırıcılık amaçlıdır. SurveyMonkey, çalışanlarına işleri için gereken ekipmanları sağlamaktadır.

Bu dolandırıcılığı nereye bildirebilirim?

Dolandırıcılığı FBI'ya bildirin: FBI - İnternet Suçları Şikayet Merkezi

Kanada'da ikamet ediyorsanız, dolandırıcılığı şuraya bildirin: Kanada — Dolandırıcılık Bildirme

Dolandırıcılar size Gmail e-posta adresinden ulaşırsa, e-posta hesabını Google'ın kötüye kullanım ekibine bildirin: Google Gmail Kötüye Kullanım

 

Çek Dolandırıcılığı

Müşteri değerlendirme programından bir çek aldım. Bu çek SurveyMonkey'den mi geldi?

Hayır, size gönderilen çek ve mektup SurveyMonkey'den değil, SurveyMonkey adını kullanan dolandırıcılar tarafından gönderilmiştir. Bu uygulama, Sahte Çek Kullanılan “Gizli Müşteri” dolandırıcılığının bir parçasıdır. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki bağlantılardan bulabilirsiniz:

Şirket olarak "gizli müşteri" çalışmaları yürütmüyoruz. Size verilen telefon ve faks numaraları bize ait olmayıp, aradığınızda telefonu açan kişiler SurveyMonkey çalışanları değildir.

Bu dolandırıcılık eylemine hedef olan onlarca kişi bulunduğunu fark etmiş bulunuyoruz. Buna durumla karşılaşmanız durumunda lütfen yerel emniyet yetkililerine, ABD posta müfettişine ve bankanıza ulaşarak sahtekarlığı bildirin.

Çekler nasıl görünüyor?

Bu dolandırıcılık paketlerine dahil olan sahte çek örneklerine göz atın.

Sahte olan bu çekler, bozdurmaya çalışmanız durumunda karşılıksız çıkacaktır.

Bu dolandırıcılığa son vermek için ne yapabilirim?

Bu dolandırıcılık paketlerini ABD posta müfettişine bildirin: USPS Posta Sahtekarlığı Şikayet Formu

Dolandırıcılık paketi Kanada'dan geliyorsa şuraya bildirin: Kanada—Dolandırıcılık Bildirme

 

Kupon Dolandırıcılığı

İnternetten bulduğun bir SurveyMonkey kuponunu kullanabilir miyim?

Hayır, böyle bir kuponu kullanmaya çalışmayın.

Kullanıcılarımıza kendi kuponlarını sunma fırsatı sağlıyoruz. Ancak SurveyMonkey, anket yanıtlayanlara veya müşterilere kupon sunmamaktadır.

SurveyMonkey tarafından sağlandığı veya bir SurveyMonkey anketini yanıtlama karşılığında verildiği iddia edilen, özellikle fast food restoranları, gıda takviyesi indirimleri ve Visa indirim kartları gibi amaçlarla çok sayıda sahte kupon olduğunu görmekteyiz. Geçerli olmayan bu kuponlar, SurveyMonkey adını ve logosunu izinsiz kullanarak insanları kandırmayı amaçlamaktadır.

Bir kuponun sahte olduğunu nasıl anlarım?

Üzerinde bizim logomuzu taşıdığı halde başka bir şirkette kullanılabildiği iddia edilen kuponlar sahtedir. İşte bazı sahte kupon örnekleri.

Bu kuponlar sahte olup, kullanmaya çalıştığınızda kabul edilmeyecektir.

 

Phishing Dolandırıcılığı

Phishing, dolandırıcıların kullanıcı adlarınız, parolalarınız, kredi kartı bilgileriniz vb. hassas ve kişisel bilgileri ele geçirmek amacıyla gerçekleştirdiği bir dolandırıcılık türüdür.

Bu tür bilgileri elde etmeye çalışan bir anketle karşılaştığınızda, bu anketi yanıtlamayın. Uygun anket davranışlarını tanımak için Anket İçeriği İlkemizi inceleyin.

SurveyMonkey sponsorluğunda sunuldukları ileri sürülen iş teklifi, sahte kupon veya çek gibi dolandırıcılık eylemlerinin gerçekleştirildiğini fark etmiş bulunuyoruz. Bunlar tarafımızdan değil, dolandırıcılar tarafından gönderilmektedir. Sizin ve başkalarının internette daha güvenli olmanızı sağlamak için sahtekarlık örneklerini nasıl tanıyacağınızı ve dolandırıcılık eylemlerini nasıl bildireceğinizi öğrenin.

Yanıt alın