m

Gelişmiş Bölümlere Ayırma

ÜCRETLİ ÖZELLİK: Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliği yalnızca bazı ücretli abonelik paketlerinde mevcuttur. Kendi abonelik paketinizde olup olmadığına bakın.

Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliği, anketinizin davranışını birden fazla koşula bağlı olarak özelleştirmenizi sağlar.

 • Yanıtlayanın yanıtları, Kişilerden alınan özel veriler ve özel değişkenlere bağlı koşullar oluşturun. Koşullarınızda tanımladığınız kriterler karşılandığında, yanıtlayanları anketinizin ileri bir noktasına atlatabilir, soruları veya sayfaları gösterip gizleyebilir, soruları geçersiz hale getirebilir veya hata mesajını özelleştirebilirsiniz.
 • Bir sayfaya koşulsuz atlama mantığı ekleyerek, bu sayfaya ulaşan herkesin anketin devamındaki belirli bir sayfaya atlamasını sağlayın.

Örneğin, birtakım soruları belirli bir şekilde yanıtlayan kişileri engelleyebilir, böylelikle anketinizin amaçlarına uygun olmayan yanıtlayanları eleyebilirsiniz. Ayrıca yanıtlayanın e-posta adresine bağlı olarak bir sayfayı gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

İPUCU! Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliğini, anket tasarımı tamamlandıktan sonra uygulamak en doğrusudur.

Atla...

Anket Gereklilikleri

Anketinize Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliği eklemeden önce, koşulları hangi verilere dayandırabileceğinizi ve her şeyin düzgün çalışması için hangi kullanıcı türlerini kullanmanız gerektiğini anlamanız oldukça faydalıdır.

Veri
Açıklama
Uyumlu Toplayıcı Türleri
SorularVeri toplayan soru türü (Metin, Görüntü, Metin A/B Testi ve Görüntü A/B Testi hariç). Birden fazla satıra sahip sorularda, koşulu hangi satıra dayalı olacağını belirleyebilirsiniz.Tüm toplayıcı türleri
Kişi VerileriKişilerde saklanan yanıtlayanlarınıza ait özel veriler. Örneğin: E-posta, Ad, Soyadı, Özel 1, vs.

 

E-posta Daveti
Özel DeğişkenlerAnket URL'sindeki özel değişkenlerin değerleri.Web Bağlantısı

 

Gelişmiş Bölümlere Ayırma Özelliği Ekleme

Anketinize Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliği eklemek için:

 1. Anketi Tasarla bölümünden, mantık eklemek istediğiniz sayfaya gidin.
 2. Sayfanın üst kısmından Sayfa Mantığı düğmesini tıklayın.
 3. Gelişmiş bölümlere ayırma mantığı öğesini seçin.
 4. +YENİ KURAL öğesini tıklayın
 5. Bu kurala ait koşulları ve eylemleri belirleyin. Bunu kaydettikten sonra daha fazla kural ekleyebilirsiniz.
 6. Kuralı Kaydet düğmesini tıklayın.
 7. Uygula öğesini tıklayın.
İPUCU! Birden fazla kural eklemeniz durumunda, daha fazla bilgi için aşağıdaki Birden Fazla Kural Kullanma bölümünü inceleyin.

 

Birden Fazla Kural Kullanma

Kural Türleri

Gelişmiş Bölümlerine Ayırma Mantığı sekmesi, üç farklı kural türü belirleyebileceğiniz iki bölüme ayrılır.

Bölüm
Kural Türü
Açıklama
Gelişmiş bölümlere ayırma kurallarıGelişmiş Bölümlere Ayırma KuralıBir koşul ve bir eylemden oluşan bir kural.
Gelişmiş bölümlere ayırma kurallarıKoşullu Atlama MantığıBir koşul ve bir bölümlere ayırma eyleminden oluşan bir kural. Eylemlerin tüm listesini Koşullar ve Eylemler bölümünde bulabilirsiniz.
Başka atlama kuralı geçerli değilse, bu sayfaya devam edin...Koşulsuz Atlama MantığıYalnızca eylemden oluşan koşulsuz bir kural.
Kural Düzeni ve Uyuşmazlıklar

Yanıtlayan anketinizde bir sayfa gönderdiğinde, söz konusu sayfadaki tüm kurallar yukarıdan aşağıya doğru değerlendirilir. Birden fazla kural türünü birlikte kullanmanız durumunda, aşağıdaki hiyerarşi geçerlidir:

Gelişmiş Bölümlere Ayırma Kuralı > Koşullu Atlama Kuralı > Koşulsuz Atlama Kuralı

Aynı türden iki veya daha fazla kural birbiriyle uyuşmadığında, listedeki ilk kural üzerinde eyleme geçilir ve bu kuralla uyuşmayan diğer kurallar göz ardı edilir.

Soru Atlama Mantığı ile Gelişmiş Bölümlere Ayırma Özelliği Kullanma
Aynı ankette Soru Atlama Mantığı ve Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliği kullanabilirsiniz, ancak Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliğini tek başına kullanmanız, böylelikle tüm mantığınızı tek bir yerden yöneterek uyuşmazlıklardan kaçınmanız önerilir.

Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliğini ve Soru Atlama Mantığını birlikte kullanmanız ve iki mantık türü arasında uyuşmazlık olması durumunda, aşağıdaki hiyerarşi geçerli olur:

Gelişmiş Bölümlere Ayırma Kuralı > Koşullu Atlama Kuralı > Soru Atlama Mantığı > Koşulsuz Atlama Kuralı.

Örneğin, aynı koşula bağlı Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliği ve Soru Atlama Mantığı varsa, Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliği önce gelir.

 

Koşullar ve Eylemler

Kural oluşturmak, anketinizdeki sorulara veya yanıtlayanlarınızın bilgilerine bağlı mantıklı cümleler oluşturmak kadar kolaydır. Her kural iki bölümden oluşur: koşul ve eylem.

Kuralları aşağıda belirtilen konulara dayandırabilirsiniz. Bazı konuların, yalnızca anketinizi göndermek için belirli bir toplayıcı türü kullandığınızda kullanılabileceğini unutmayın.

Koşullar

Koşullar, kuralları dayandırmak istediğiniz alanları ve bu alanları nasıl değerlendirmek istediğinizi tanımlar. Koşullar üç parçadan oluşur:

Bölüm
Açıklama
Örnek
KonuKuralı dayandırmak istediğiniz veri.S4: Kaç yaşındasınız?
OperatörKoşulu gerçek kılmak için konunun değerini nasıl değerlendireceğinizi belirtir. Konu ile değer arasındaki ilişkiyi tanımlamak için farklı operatörler kullanabilirsiniz.şunlardan biridir
DeğerKuralı dayandırdığınız konunun değeri. Bu, yanıtlayanın seçtiği yanıt seçeneği, anketinize yazdıkları açık uçlu yanıt veya Kişiler ya da Özel Değişkenlerden bildiğimiz verileri olabilir.17 ve altı
18-20
21-29

Bir Kurala Birden Fazla Koşul Ekleme

Bir kurala birden fazla kural ekleyebilir ve koşullar arasındaki ilişkileri tanımlamak için VEYA ya da VE operatörlerini kullanabilirsiniz.

Tek bir gelişmiş bölümlere ayırma kuralında, VE operatörlerini ya da VEYA operatörlerini kullanabilirsiniz. İkisini bir arada kullanamazsınız.

YOK Boolean operatörü kullanılamaz.

İşlemler

Eylemler, koşullar yerine getirildiğinde anketin ne yapması gerektiğini tanımlar.

İki tür eylem vardır: Bölümlere Ayırma Eylemleri ve Diğer Eylemler. Bölümlere ayırma eylemleri, kuralınızın koşulları karşılandığında yanıtlayanların anketin daha sonraki bir noktasına atlamasını sağlamanızı mümkün kılar. Diğer Eylemler ise, soruları ve sayfaları gösterip gizlemenizi veya belirli koşullar karşılandığında soruları geçersiz kılmanızı sağlar.

Kural Türü
İşlem
Açıklama
Bölümlere Ayırma EylemiŞu sayfaya atlaYanıtlayanın anketinizde ileride çıkacak bir sayfaya atlamasını sağlar.
Bölümlere Ayırma EylemiBloktan çıkRastgele Blok Sıralama özelliği uygulanmışsa, yanıtlayanın bir sonraki uygun bloğa atlamasını sağlar. Uygun blok yoksa, yanıtlayan bir sonraki uygun sayfaya atlayacaktır.
Bölümlere Ayırma EylemiAnketi sonlandırYanıtlayanın Anket Bitiş Sayfası seçeneğine atlamasını sağlar. Bu yanıtlar, bireysel yanıtlarını görüntülediğinizde TAMAMLANDI şeklinde işaretlenir
Bölümlere Ayırma EylemiYanıtlayanı engelleYanıtlayanın toplayıcı seçeneklerinden seçtiğiniz engelleme sayfasına atlamasını sağlar. Bu yanıtlar, bireysel yanıtlarını görüntülediğinizde ENGELLENDİ şeklinde işaretlenir.
Diğer EylemlerSoruyu gizleAnkette ileride çıkacak bir sayfadaki soruyu gizleyin. Koşullar yerine getirilene kadar sorular gösterilir.
Diğer EylemlerSoruyu gösterAnkette ileride çıkacak bir sayfadaki soruyu gösterin. Koşullar yerine getirilene kadar sorular gizlenir.
Diğer EylemlerSayfayı gizleAnkette ileride çıkacak bir sayfayı gizleyin.
Diğer EylemlerSayfayı gösterAnkette ileride çıkacak bir sayfayı gösterin.
Diğer EylemlerSoruyu geçersiz kılİlerideki sayfalarda veya mevcut sayfada bulunan herhangi bir soruyu geçersiz kılın ve anketin bir sonraki sayfasına devam etmeye çalıştıklarında yanıtlayanların göreceği hata mesajını özelleştirin.

 

Mevcut Kuralları Yönetme

Mevcut bir kuralı görüntülemek veya düzenlemek için:

 1. Söz konusu sayfaya uygulanan kuralları görüntülemek veya düzenlemek için, sayfanın üstündeki gelişmiş bölümlere ayırma simgesini « tıklayın.
 2. Düzenlemek, kopyalamak, silmek veya taşımak için kuralın sağındaki aşağı okunu tıklayın.

Kuralları anketin başka bir sayfasına kopyalayamaz veya taşıyamazsınız.

İPUCU! Kaydettiğiniz kurallar komut haline dönüştürülür. Mevcut kuralın ne demek olduğunu anlamak için, her bir öğenin neyi temsil ettiğini görmek üzere farenizi komutun üzerinde gezdirebilirsiniz.

 

Kuralları Önizleme ve Test Etme

Gelişmiş Bölümlere Ayırma özelliğini test etmenin en iyi yolu, kurallarınızı dayandırdığınız konulara bağlıdır.

Bu noktada, test ettiğiniz sırada gelişmiş bölümlere ayırma kurallarına anketinizle birlikte başvurmanız mümkün değildir. Ayrıca tüm anket genelinde uyguladığınız mantığın bir haritasını görüntülemeniz veya dışa aktarmanız da mümkün değildir.

Kuralların Sorulara Göre Test Edilmesi

Anketinizdeki tüm koşullar sorulara ve bu soruların yanıtlarına dayanıyorsa, Anketi Tasarla bölümünden anketi önizleyebilir ve hangi yanıt seçeneklerini tercih ettiğinize bağlı olarak farklı anket yollarını test edebilirsiniz.

Kuralların Kişilerden Elde Edilen Özel Verilere Göre Test Edilmesi

Koşullarınızdan herhangi birinin Kişilerden elde edilen özel verilere bağlı olması durumunda, anketinizi test etmenin en iyi yolu Kişilerinizde bir grup oluşturmak ve söz konusu gruba E-posta Daveti göndermektir.

Bir test grubu oluşturduğunuzda, test için erişebildiğiniz bir e-posta adresi ekleyin. Bu kişilere özel veri eklediğinizde, gelişmiş bölümlere ayırma kurallarınızı dayandırdığınız her kişi için bir test kişiniz olduğundan emin olun. Örneğin, her kişinin departmanını kaydetmek için Özel 1 alanını kullanır ve gelişmiş bölümlere ayırma kurallarınızı birden fazla departmana dayandırırsanız, her departmanı temsil edecek bir test kişisi oluşturduğunuzdan emin olun.

Davet mesajınızı hazırladığınızda, e-postayı aldığınızda test etmek üzere olduğunuz özel veri grubuna başvurabilmek için, mesaja özel veri etiketleri ekleyin.

Test sona erdikten sonra, test verilerini anketinizden kaldırmak için toplayıcıyı temizleyin ve silin.

Kuralların Özel Değişkenlere Göre Test Edilmesi

Koşullarınızdan herhangi birinin özel değişkenlere bağlı olması durumunda, anketinizi test etmenin en iyi yolu bir Web Bağlantısı oluşturmak ve farklı mantık yollarını test etmek üzere URL'deki değişiklikleri düzenlemektir.

Birden fazla yanıta izin vererek, anketi farklı değişkenlerde birçok defa test edebilirsiniz.

 

Sonuçlarınızı Analiz Etme

Sonuçları Analiz Et bölümündeki sonuçlarınız, normal bir anketteki gibi görünecektir. Yanıtlayanın bir bölümlere ayırma eylemi nedeniyle bir soruyu veya sayfayı atlamış olması veya bir sorunun yanıtlayandan gizlenmiş olması durumunda, yanıtlayanların görmediği sorular Sonuçları Analiz Et bölümünde atlanmış olarak işaretlenir.

Belirli bir yanıtlayanın anketiniz boyunca sürdürdüğü mantık yolunu görüntülemek veya dışa aktarmak mümkün değildir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Aynı sayfada soruları dinamik olarak gösterebilir miyim veya gizleyebilir miyim?

Hayır. Bir sayfadaki gelişmiş bölümlere ayırma kuralları yanıtlayan gönderdikten sonra değerlendirilir. Bu nedenle yalnızda ilerideki sayfalarda bulunan soruları gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

Daha fazla soru veya sayfa siler veya eklersem, kurallarım güncellenir mi?

Anketinizden sayfa, soru veya yanıt seçeneği silmeniz durumunda, gelişmiş bölümlere ayırma kuralları otomatik olarak güncellenir, böylelikle manuel olarak güncellemeniz gerekmez. Örneğin, kurallarınızdan biri S1'e bağlıysa ve bu sorunun öncesine yeni bir soru ekleyerek yeni bir S1 oluşturduysanız, kural güncellenerek S2'ye bağlı hale gelecektir.

Ancak gelişmiş bölümlere ayırma kurallarını anket tasarımınız tamamlandıktan sonra uygulamanızı tavsiye ederiz. Anketinizin düzeni tamamlandıktan sonra mantık eklemek daha kolay olur.

Değerler büyük/küçük harfe duyarlı mıdır?

Evet, değerler büyük/küçük harfe duyarlıdır.

Gelişmiş Bölümlere Ayırma ile Soru Atlama Mantığı arasındaki fark nedir?

Soru Atlama Mantığı tek koşula bağlı tek bir eylem oluşturabilir (tek kapalı uçlu soruya verilen yanıt). Gelişmiş bölümlere ayırma mantığı ise açık uçlu alanlara bağlı koşullar da dahil olmak üzere birden fazla koşula bağlı olarak birden fazla eyleme geçmenizi sağlar.

Gelişmiş bölümlere ayırma özelliği, yanıtlayanın bir soruya, birden fazla soruya, özel değişkenlere veya Kişilerden elde edilen özel verilere verdiği yanıtlara göre anketinizin davranışını özelleştirmenizi mümkün kılar.

Yanıt alın